» Poradna » Windows (a jiné OS)

Starší PC hry na Win 10

Dobrý den,prosím Vás o radu. Napadlo mě trochu si zavzpomínat na dětství a tak jsem vytáhl některé starší PC hry, nicméně většina mi na Windows 10 buď vůbec nejede, nebo je tam jiný problém. Takže ve zkratce, víte o nějakém řešení? Vím, ještě že střední, že existuje nějaký VirtualBox, kde si můžu udělat virtuální Windows XP, tam by mi většina starších her bezpochyby jela. Ale zda není nějaký jiný způsob? Neřešil tohle někdy někdo z vás?Nebo si přímo na jiný disk nahrát starší windows a střídat to? To je taky možnost?Předem moc děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

Na hodne stare hry, poslouzi dosbox, tezko ale hadat, kdy vlastne byla doba tveho detstvi...

Nebo omrkni:https://www.gog.com/Jestli tam nemaj ty hry z tveho mladi, bezi i pod novym systemem

zalezi o ake hry ide.Na win 11 pro hram deus ex (r 2000)Divine Divinity, Fallout 1,2kupene na gog.inak na DOSove hry Dosbox. na windows od xp treba skusit kompatibility mod (prave tlacitko na exe hry, kompatibilita, vybrat OS)

"některé starší PC hry" to je široký pojem, něco jako "starší auto"

Pro me jsou starsi hry ty, co behaji pod DOSboxem
Warcraft II, AoE I a II, Pharao, SimCity, Diablo + Hellfire (na ten je HD mod a frci i pod W10)

Omlouvám se, použil jsem fakt široký pojem. Myslím tak hry z let 2000-2006, například No One Lives Forever, Boiling Point a podobně. Můj dotaz spíš směřoval k tomu zda má někdo zkušenosti s virtuálním PC, na který bych dal Win XP a jestli to má vůbec cenu.

Většina z nich běhá i na win10.
U některých je ovšem třeba nějaký komunitní patch, řešící většinou problémy spojené s grafikou (většinou korekci poměrů stran či samotné vyšší rozlišení), popřípadě zvuk (v té době dsound api). Zrovna Nolf1/2 běhá pod win 10 dobře, jen je třeba d3d8 wraper (původní d3d7 odmítá vsync) a monitor natvrdo nastavený na 60Hz.

Ten virtuál, nebude mít dostatečný výkon na virtuální grafice, aby to utáhl.Potřeboval bys buď druhou grafiku, kterou bys pro ten virtuál dedikoval(a ani to, nemusí fungovat na customer-HW), nebo bys musel mít datacenter-grade grafiku, co se umí rozdělit do více virtuálních.Pak Intel dělal něco s názvem GVT-g, pochybuji ale, že to funguje na Windows...