Upgrade z C2D a GT 210

Ahoj, cca 10 let mám následující, už skoro historickou sestavu Dual-Core E5700 @ 3.00GHzSCYTHE SCNJ-1100PGigabyte P35-DS3GeForce 210250SSD + 1TB klasika4G DDR2 CORSAIR VX450, 450WSubjektivně mi stačí,ale už se asi začíná projevovat věk a asi nějaká nekompatibilita - jedu na Linuxu a od určité verze třeba bootuje na druhý pokus, něco se tam nemá rádo. Nebo se neumí hibernovat. takový drobnosti co denně otravujíHry nehraju,takže kancelářské věci, internet,občas úprava fotek.Přemýšlím že bych upgradoval, z té sestavy už předpokládám krom disku nic použitelné není. Už pár let aktuální trendy nesleduju,tak sem uplně mimo co teď letí. a jestli se dá za pár tisíc sehnat něco, co bude lepší než mám. Nebo bude nějaký lowcost rychlostně srovnatelný s cím co mám.Napadlo mě vyměnit za notebook, kvůli úspoře místa a předpokládám energie.Budu rád za jakékoliv vaše myšlenky :)//Titulek doplněn.//

Odpovědi na otázku

Co chcete si musíte rozmysle vy. Vše má své výhody. Jinak ano, nic kromě disku (který lze použít jen jako odkladiště, nikoli systémový disk) nelze použít.Máte tedy 3 možnosti:1) Koupíte nějaký repas PC. Okolo 4000Kč se prodávají staré HP, DELL atd. sestavy s Intel i5 2500 a podobnými. I tak to bude slušný výkonový skok. 2) Koupíte si nové PC. Cena bez OS bude tak okolo 10tis. Předpokládám, že zůstanete u Linuxu.3) Koupíte si nějaký ten NB. Aby to ale za něco alespoň trochu stálo, tak to bude min 12tis. Co podniknete, je na vás. Nemá cenu to házet nějaké komponenty či typy na NB, když ani nevíte co chcete.

Proc by nesel pouzit ssd disk jako systemovy, kdyz doted fungoval? Co chci vim, pouzivat pocitac na beznou praci, aby byl rychlejsi a nemel problemy dane nekompatibilitou starších komponent. A treba aby se full HD na youtubu nesekalo, nebo videa z autokamery (2560x1440).Vykon na hry nepotrebuju. Jde mi o to, abych neinvestoval treba tech 10tis do aktualniho lowendu a zjistil, ze sem si vykonove za ty prachy az tak nepolepsil.

To přece musíš vědět ty, co chceš, jestli jít po co nejměnší ceně nebo si koupit něco normálního. Dnešní počítače na doma jsou výkonem úplně někde jinde a každá tisícovka je znát. Taky je potřeba vzít v úvahu, že za těch cca 10 let jsou ceny vyšší, takže to nejde porovnávat s nákupem C2D.

Penize nejsou vpodstate problem, ale nechci zbytecne utracet za neco, co nevyuzuju. Jenom abych mel nadupane delo.

Asi tak,repase 3-5 tisíc a bude to sloužit dobře, jde to až s 3 letou zárukou.nějaký použitelný low end počítač už půjde složit kolem 8 tisícale můžete koupit něco výkonnějšího a bude to třeba 15 tisíc.Otázkou je zda a co potřebujete, zda to není zbytečně moc výkonné, zbytečně moc nekvalitná atd. Vzhledem k tomu co dnes používáte, i ten repas bude "dělo"

nekoukal jsem na ceny, ale podle mne by stačilo vyměnit desku s CPU za nějaké Core i3 / i5 s 8GB RAM. Dedikovanou grafiku podle mne na nic nepotřebuješ - vystačil bys s přehledem s integrovanou.Disky i zdroj bych nechal, skříň asi taky nebude problém.

Pravda, možná by mohl vyndat jen střeva. Ten zdroj je kupodivu rozumný, byť asi nebude umět moderní C stavy procesorů.Záleží co se chce. Když už to mění a byly by finance, tak bych třeba vyměnil i tu bednu, protože bych chtěl USB 3.0. Takto staré PC tam bude mít jen 2.0.

jo, to je fakt. Případně, kdyby nechtěl měnit bednu, tak se dá myslím koupit panel do 3,5 pozice.

SSD samozřejmě použít jako systémový disk jde, dfg nejspíš viděl jen ten 1TB HDD, protože SSD v takto staré sestavě podvědomě ani neočekával.

Sorry to SSD jsem nějak přehlédl. To samozřejmě možné je, pokud kapacitně stačí.Co se vide týče, tak to bych byl spíše pro novou sestavu. Ta totiž bude mít podporu nejnovějších formátů videa přímo v HW, takže bude zatížení na HW nižší, protože to už je prostě v těch procesorech/grafikách obsažené (má to na to speciální obvody) a nemusí to počítat hrubou silou.Nicméně okolo 10tis to samozřejmě nic jiného než louend nebude. Nicméně i tak by to měl být raketový skok ve výkonu. A pokud vyberete dobře, tak nebude problém ani rozlišení 4K.tady je třeba porovnání vašeho CPU a zamýšleného dnešního lowendu:https://bit.ly/2Ksz2zETy červená čísla jsou při výkonu všech jader a řádek nad tím ukazuje výkon na jedno jádro. Jak vidíte, tak výkon na jádro je výrazně vyšší a počet jader se taky zvedl. Takže i dnešní lowend je pro vás skok.

Ryzen 2400G stojí cca 3200, k tomu pěknou mATX desku podle vývodů, co máš do monitoru, pěknou malou bednu, disky použit (snad to SSD není A400 ...) a zdroj taky použít ... upgrade asi za 5000-6000 a pofrčíš zase pár let.

nekdo navrhoval tohle.https://www.czc.cz/233843,235885,216221/kodyu desky jsou zbytecne ty pci-e sloty,tezit nebudu, ale zase jinak mi neprijde spatna co se tyce vybavy, kdyz porovnam ostatni desky za podobnou cenu.

"jedu na Linuxu a od určité verze třeba bootuje na druhý pokus,"co tam máš za konkrétní distribuci? Máš nainstalované nonfree balíčky?

mint 19.2Tusim kdyz jsem zkousel mint 18, tak bootoval v pohode do te doby, nez se nainstalovaly aktualizace co se nabidly. Stejne nefunkci je i ubuntu. Takze je tam od nejake verze neceho neco co se s mym pc nema rado.

A je lepsi 1x8GB nebo 2x4GB? nebo je to jedno?

A už víte co chcete? Bude to tedy nová sestava? Nebo jak?1x8 vs 2x4 záleží dost na desce. 2x4 je samozřejmě lepší, využije se dualchanel, ale zaplácnout si tím v desce všechny sloty (pokud by měla jen dva) je samozřejmě pitomost, protože 8GB je dnes standard a za rok, dva, tři už to stačit nemusí. Vždyť i na tom starém PC jste měl už 4GB.

asi nejaky castecny upgrade cpu, deska, pameti. spis me to tahne k intelu...

Intel momentálně nenabízí dobrý poměr cena/výkon. Ale pokud ho vysloveně chcete, tak se koukejte ideálně po i3 9100 (už jí CZC zařadilo do nabídky, tak předpokládám, že to dokáží sehnat), nebo starší i3 8100. Je tu ještě možnost toho G5400, ale to je opravdu lowend. Sice by to byl pokrok a asi by to i stačilo, ale osobně bych raději šel do té i3. Už jen proto, že i3 je čistokrevné 4jádro a netýkají se ho bezpečnostní chyby navázané na hyperthreding (i3 ho totiž nemá). G5400 naproti tomu hypertheading využívá, tudíž ony chyby má. Řešilo se to upgrady biosu a taky jsou opravy přímo v operačním systému. Nicméně mají, byť celkem malý, dopad na výkon.Dále se dívejte po desce s displayportem, což je nejmodernější konektor, který jako jediný zvládne na těch deskách klidně i 4K 60Hz. Tohle rozlišení zvládne i integrovaná grafika v CPU, takže nebude třeba řešit nějakou dedikovanou grafiku, pokud by jste s tím někdy koketoval. Ostatně stará GT 210 je dnes naprosto zbytečná. Integrovaná grafika nejen, že je několikanásobně rychlejší, ale má i podporu modernějších technologií a formátů videa. Taky chcete aby měla deska 4 sloty pro ram. To ale deska s displayportem mít bude.No a pak minimálně 8GB ram. Při dnešních cenách bych šel možná klidně do 16GB. Ceny jsou na úplném minimu a vzhledem k tomu jak si Korea a Japonsko vyhrožují, tak tohle nemusí vydržet věčně. Sice se teď krize tak na měsíc odložila, ale to neznamená, že to za měsíc neřachne a výrobci určitě využijí cokoli jako záminku, aby mohli zase zdražit. Pokud nevíte o co jde, tak zde:https://www.svethardware.cz/krize-je-zatim-zazehnana-...

PS: Pozor na to, že procesor i3 9100 je novější než desky, je tedy možné, že deska (ideálně B360 a lepší, H310 smysl moc nemá) bude potřebovat upgrade biosu. To ale bez podporovaného procesoru udělat nelze. Chce si to tedy tohle pohlídat. Bohužel je pořád možné koupit desky pouze s první verzí biosu, takže by pak i3 9100 nefungoval.i3 8100 by měl fungovat vždy, ten vyšel spolu s deskami, takže jeho podpora je už v prvním biosu desky (nebo by měla být).

Diky za odpovedi. Podivam se na to. a u amd je jaka alternativa? Cetl jsem, ze ty integrovane grafiky v ryzenu maji problem s ovladaci v linuxu, resp. neexistuji.Jak je na tom amd/intel co se tyce teplot? rad bych stale provozoval pc co nejtissi, tj pasiv na cpu.

Tak v Linuxových distribucích se nevyznám. Nicméně někdo tu říkal, že jsou verze, kde Ryzen normálně běhá a ovladače jsou. Nicméně já Linux nepoužívám, takže to nemohu potvrdit.Jinak je u AMD alternativa něco jako R3 2200G, R3 3200G, nebo lepší R5 2400G, R5 3400G. Ty R5 jsou dokonce 8 vláknové (4jádra + SMT).Co se chlazení týče. buď máte výkon, nebo máte pasivní chlazení. Asi by šlo chladit pasivně něco jako G5400, ale ty i3, nebo Ryzeny mají už TDP 65 - 95W. To už pasivně krotit bude problém.Lze ale samozřejmě koupit nějaký věžový chladič s pomaloběžným ventilátorem. Ty to v klidu uchladí a hluk bude minimální. Ano, pasivní je logicky tišší, ale předpokládám, že ve skříni máte stejně nějaký ten větrák a taky zdroj není pasivní, takže takovýto chladič rozhodně nebude hlučnější, než ostatní větráky v bedně.

Alternativy jsou tyto:2200G - 4 jádra / 4 vlákna, Vega 8, 2200,-3200G - 4 jádra / 4 vlákna, Vega 8, 2600,-2400G - 4 jádra / 8 vláken, Vega 11, 3300,-3400G - 4 jádra / 8 vláken, Vega 11, 4000,-Ovladače pro Linux nevím jak na tom jsou, to si ověř na nějakém Linux fóru.O teploty a chlazení se neboj. Všechno to jsou úsporné CPU (i ten i3-9100), které uchladí tiše skoro každý chladič. Ale na pasiv se vykašli. Lepší je věž s větrákem, který se bude točit jen velmi pomalu, ale pokud bude v létě třeba, trochu přidá. U pasivního chlazení potřebuješ průvan v bedně, takže pouze přendaváš větráky z chladiče do bedny. Bez toho se to bude přehřívat.

aktualne mam na cpu scythle ninju bez vetraku a vepredu a vzadu na bedne dva vetraky na 5V, ktere nejdou vubec slyset. Kdyz se vypne plotnovy disk tak o pc nevim, rad bych to zachoval, mam pc v obyvaku.Ruznych problemu amd gpu a linux jsem na lehke googlovani nasel dost, tak to radsi nebudu riskovat. Hry nehraju, deti na ne maji taky casu dost, tak asi uprednostnim min problemu nad vyssim vykonem amd.

nevím, co máš za bednu, ale mám Fractal Define s několika větráky, HDD v pouzdru Himuro a na i5 mi sedí chladič Arctic Cooling Freezer 13 a o PC vím víceméně jen v létě při zátěži.PS: na PC běží aktuální 64bit Kubuntu linux

Ninja je macek. S ním to možná pasivně uchladíte. Osobně bych ale na něj ten větrák dal. Když ho dáte zase přes redukci na 5V, nebo si pohrajete s křivkami otáček v biosu, tak o tom nebudete zrovna tak vědět. Tenhle chladič by měl jít použít v nových deskách. Jen vás to omezuje na použití ATX desky. To pro případ, kdyby jste časem přeci jen dedikovanou grafiku chtěl. U menších mATX desek je PCIe slot pro grafiku o jedno místo výše a mohlo by to kolidovat s tím chladičem. U klasické ATX (jako máte nyní) je to o slot níž, tudíž to je OK. Ostatně už to tak nyní máte.

Jenže starý E5700 byl opravdu hodně úsporný.Já mám v PC asi 10 větráků o rozměrech od 120 mm do 150 mm (1x CPU, 1, PSU, 2x GPU, 6x bedna) a jsou nastavené tak, že o tom PC nevíš ani v tichu noci. Není slyšet ani HDD, protože je tam tichý 2,5" a ještě narvaný v tišícím boxu. Osobně totiž nesnáším, když PC jakékoliv zvuky vyluzuje. A to je to herní PC s přetaktovaným i5 a přetaktovanou GTX 1070.Pokud máš Ninju, zjisti si, zda se k ní dá sehnat montážní sada na 1151 nebo AM4. Je škoda takový chladič vyhodit a kupovat znovu. Zda to uchladí pasivně ti sice nezaručím, ale pokud na ní přidáš jeden velký větrák, který také pojede jen na nízké otáčky (300-500 rpm), tak o něm také vědět nebudeš.

já tam krom větráku na chladiči mám 4 kousky Arctic Fan F12 PWM (sestavu mi navrhoval KineCZek) a pohoda. Ono to prostě nesmí jet na vysoké obrátky.

Přesně tak. Větráky stažené na 300-500 rpm jsou tiché skoro všechny a na uchlazení stačí bohatě. Pokud se to připojí natvrdo na 5V, jak zmiňuje tazatel, je to sice tiché, ale člověk přijde o rezervu pro horké dny. Daleko lepší je to přes PWM a pohrát si s nastavením. Dříve na to byl skvělý Speedfan (používám dodnes), který umí mnohem více než regulace na deskách. Ale dnes už jsou na velmi slušné úrovni i samotné desky a jejich nastavování přímo v BIOSu. Např.:https://storage-asset.msi.com/global/picture/image/feat...

tak já to mám asi nastavené od CZC nebo dle desky, nic jsem s tím nedělal a SpeedFan pro linux myslím není. Ale funguje to dobře, tak do toho nevrtám.

mam Ninja PLUS Rev.B a nezda se, ze by sada byla.

To je škoda. Ale na i3-9100 by to s trochou snahy nejspíš upravit šlo. Montážní otvory pro 775 se od 1151 liší jen tím, že jsou trochu dál od sebe (775 má raster 72x72mm, 115x mají 75x75mm), takže novější chladiče mají v úchytu udělanou drážku, ve které se uchytávací šroub může libovolně posouvat a měnit tak rozteč:http://i.imgur.com/0wsGGoa.pngTady jsou drážky docela dobře vidět (je to pro rozteče 72x72, 75x75 i 80x80):http://content.invisioncic.com/r273196/monthly_2017_06/5... Stačí tedy vzít pilník a díru trochu protáhnout o cca 2mm:https://ctrlv.cz/shots/2019/08/13/TPkL.pngAle záleží na tobě, mě by bylo líto tech chladič vyhodit, takže bych si to převrtal / přepiloval.

podivam se, jak ta spona vypada a jestli to pujde prevtat. nebo nekdo dava zespodu srouby, ktery asi nejsou uplne kolmo, ale ztrati se to.

V tomto případě je ten držák přímo na desce ne? Takže šroub šikmo nedáš. Mrkni na to, uvidíš. Ale rozhodně to není neřešitelné.

Máš recht, na tu Ninju je třeba nová montážní sada. Nějak jsem si to ani neuvědomil. Zatracený 3mm rozdíl.

4GB DDR4 stojí doslova pár korun, to je jediná výhoda. Ale 16 GB RAM je konečná.https://www.ebay.com/itm/173894962886Dokonce bych se vsadil, že to jsou originály a ne fejky z Číny

co takhle?Intel Pentium Gold G5400MSI B360M MORTAR - Intel B360HyperX Predator 8GB DDR4 2666v mironetu za cca 4500 kc (teda u RAM maji nejakou ulitlou cenu na 3.5tis, u czc tisicovka)to doporucovane i3, stoji vic nez dvojnasobek a asi dvakrat lepsi nebude... zbytek pc zustava+ uvidim co chladic..

Přesně 2x ne, ale skoro ano:https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Pentium-Gol... Má o 2 fyzická jádra více. Máš tam pro porovnání i levný 2200G od AMD, který je jen o něco dražší než G5400 a podle mě je o dost zajímavější. Ale na ten starý chladič napasuješ o dost hůř (musel bys vyrobit úchyt na AM4).RAM u této sestavy moc řešit nemusíš. Prostě kup jakýkoliv 8GB DDR4 modul, G5400 i i3-9100 stejně umí jen 2400MHz, takže i 4000MHz modul stejně rychleji nepojede. To seženeš kolem 800,-.

Jenom ta i3-9100 není dostupná a kdo ví kdy bude

co sem zkousel par obchodu, tak ani nevi, kdy 9100 bude dostupna. tak tudy ne.

Ještě je tu i3-9100F bez grafiky + tam nechat tu starodávnou GT 210. Ale to už bych šel opravdu raději do 2200G, které má integrovanou Vegu 3:https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GeForce-G2... Nejde ani tak o výkon, jako spíš o HW podporu moderních technologií, která u GT 210 z roku 2009 prostě není. Procesorově je na tom i3 trochu lépe, ale vedle starého E5700 bude za hvězdu cokoliv, i to G5400, které se sehnat dá:https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Pentium-E57... https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Pentium-E57...

starou grafiku tam nechci nechavat, to byla kdysi jenom znouzectnost, kdyz puvodni radeon 2600 nefungoval dobre v linuxu. tak sem koupil neco za par stovek, s pasivnim chlazenim...

Tu Geforce do toho chceš zas nacpat? Jestli to nebude akorát zbytečné topidlo navíc. Ten Intel má integrovanou grafiku Intel UHD Graphics 610, což by ti myslím mělo stačit skoro na všechno, co mne napadá, když nehraješ hry ap.

Novější UHD 610, co je v G5400 tam sice nemají, ale ona GT 210 vypadá hodně blbě i vedle starší HD 610:https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GeForce-21...

ne, ta pujde samozrejme pryc

OK. K Intelu - původně jsem ti chtěl říct abys nainstaloval jejich ovladače:https://01.org/linuxgraphicsale zrovna v *buntu distribucích a tedy nejspíš i v Mintu už by podle toho webu měly být.

Tak sem vcera nakoupil, zapojil a malem me jeblo. Linux se choval stejne jako na starem pc, coz nechapu. Resp. jeste hur, nejde ani z flashky spustit instalace, jen v compatible modu. Takze sem nadaval, zkousel spoustet bez disku, prehazoval usb jestli treba klavesnice/mys nevadi, kdyz ze stareho pc zustal jen zdroj, monitor, bedna kb/mys.Nakonec sem zkusil 64bit linux (ktery sem nechtel, protoze jeste nedavno v nem nebyly ovladace pro tiskarnu stitku) a vsechno funguje na jednicku. nerozumim.Nakonec sem ani chladic cpu nebastlil, sehnal sem za 350 Feru 3, tak sem si usetril nervy s predelavanim ninjy.Pocitac je prijemne rychly, zatim spokojenost.

Na 32bit se už asi víceméně kašle. Takže jsi asi narazil na něco, na co už se vykašlali. Co to nakonec vyhrálo? To i3?

Hlavně s 8GB ram (předpokládám, že tazatel koupil tuhle kapacitu) nemá ani 32bit smysl. Vždyť by mu to nevzalo víc než 4GB ram a zbytek by ležel ladem.

Linux už nemá PAE?

No ale jsou to vpodstate 2 ruzny pocitace, tak mi. nejde na rozum, ze se to chovalo stejne.Nakonec ta G5400 jak sem psal vyse.U linuxu neni problem pouzivat celych 8GB ram ani v 32bit verzi.

jj, 32bit je hodně v útlumu. Buntu-based distribuce by měly být OK. Sám jsem kvůli Skype migroval na 64bit Lubuntu i jeden starý netbook a vše OK.

Doplnit RAM na 8 GB https://tinyurl.com/y4jfss7x vyměnit procesor za Xeon E5440 https://tinyurl.com/y224gghc nebo E5450 https://tinyurl.com/yycugq88, flashnout BIOS a prodat okolo 2500 Kč dál se slovy, že lepší grafikou se na tom dají spustit i nové hry. Utržené peníze použít na nové PC.Nějaká kombinace Pentium G5400/5420 (podle ceny), k tomu dostatkem slotů ASRock B360M Pro4 nebo MSI B360M Mortar Titanium, 1x 8 GB RAM a zdroj Seasonic Focus 450M s desetiletou zárukou. Alternativa na AMD je Ryzen 3 2200G/3200G (ale i Athlon 200GE je v pohodě - jeho poměr cena/výkon za 1200 Kč nic nepřekoná) a ASRock B450M Pro4.

Jo a k tomu samozřejmě 1TB SSD.

Na takovéto sestavě jedu a ono to je i rychlé, zkus nejdříve jen reinstalovat Linux, je možné že tam je nějaká breberka...

breberka v linuxu? Jako vážně? To by se musel hodně snažit nebo mít asi takovou smůlu, jako kdyby eskymák v nějaké odlehlé oblasti v Grónsku, co celý život nevytáhl paty ze země chytil nilskou horečku. Nemožné to není, ale je to silně nepravděpodobné.

Já to taky podcenil a chytl ji...Pokud by nestačil reinstal tak doporučuji toto - https://www.czc.cz/171739,49169,165593,24138... Plus použít disky a PSU že starého PC...

Proboha proč?! Athlon 200 stojí stejně, je modernější a má grafiku.

a kteroupak konkrétní linuxovou breberku jsi údajně chytil?