Stan-by režim čehokoli...vypínat nebo ne?

(Toto není dotaz, jen pokus o vyvrácení bludu)

Co přišel režim stand-by, tak se stalo módní nevypínat a šířit bludy o škodlivosti vypínání. Když stand-by nebylo, tak se nevylínalo anikomu a ničemu to nevadilo. A ty bludy šíří i lidi, elektronikou se zabývající?!

Pro lidi, elektroniku neznající...tohle číst nemusíte, jen veřte, že vypínat můžete úplně. Že to škodí je blud. Opravdu. Dobře navržené zařízení má zdroj udělaný tak, že mu to nevadí, u špatně navrženého takového zdroje bych nevěřil celému zažizení, může odejít cokoli z jiných důvodů.

Jak to obecně funguje? Pro stand-by je v přístroji zvášť malý samostaný zdroječek pro tento režim, který zajišťuje přechod do ON (třeba příjmač dálkového ovládání v TV). Podobně ve zdroji ATX, někdy je pro to zvlášť malý plně samostaný zdroj, v některých zdrojích je ten malý zdroj napájený z "hlavního" můstku. Ve druhém případě ATX zdrojů odpadá proudový náraz při prvním nabití fitračních kondenzátorů, ale omezení toho nárazu se řeší (termistor...). A to je jediný problém, možný proudový náraz při nabíjení a proražení/přerušení diod v můstku. Ale ten se omezuje. Dobrým zvykem je ale samostaný zdroj (obecně u všech zařízení), kde tento proudový náraz hrozí i při přechodu ze stand-by do ON, protože be stand-by je vše ostatní vyplé, včetně "hlavního", kromě toho malého "stand-by zdroje". No a to záleží na konstruktérovi, kam dá spínací triak (nebo relé), zda použije ten termistor atd. Jak jsem pasl výš...dobře navrženému zařizení je to fuck, jestli se vypne úplně nebo ne.

Odpovědi na otázku

V době kdy standby ještě nebylo tak elektronika byla teprve v plenkách.
Spousta spotřebičů jako téměř všechny lcd monitory z pohotovostního režimu vypnout NEJDE
Reproduktory taky zpravidla nejdou.
U televize nebo věže je mi to jedno. Spotřeba 0.1 w za to pohodlí stojí

No a co že byla v plenkách? To řešení stand-by je stále stejné. CELÉ ZAŘÍEZNÍ je prakticky odpojené, pod napětím jen jen a pouze ten obvůdek, který se stará o ten přechod ze stand-by do ON. Na to existují i procesrory (třeba PIC), které berou jednoty až desítky MIRKOampér při 2 až 5V (dle typu), takže s tím jde udělat supr stand-by režim. Ale nedokáží obsloužit celou TV třeba. Prostě celému zařízení je šuma fuck, jestli se dá do stand-by a vypne úplně, nebo nechá ve stand-by. Je blud, že jim to vadí. Je to jen móda, nic víc.

Zatím to žere prachy a přírodní zdroje, až všechny zařizení budou mít pod 1W ve stabd-by, třeba vypínat nebudu. Ale stále budu říkat, že jim vypínanánií nevadí, je to fuck. Princip se nezmění (stále bude celé zařízení i ve stand-by vyplé, kromě toho malého zdroječku), liší se jen zapojení toho stand-by zdroje. To už rozvádět nehodlám, jde se dostat na extrémně nízké příkony...

EDIT: mikro, ne mirkoampér a dle typu a dle taktovací frekvence, možnohého použití spleep modu a probuzení třeba změnou na vstupu z IR příjmače atd. Možnosti jsou a byly i dřív, jen výrobci bývají z marketigových dlvodů pozadu (to se týká i LED osvětlení třeba).

pozitron, dovolím si oponovať. nie je celkom pravdou, že v stand-by režime je odpojené celé zariadenie tak isto ako vo vypnutom stave. konkrétne? STB STC-IP8150(švédsko) - vypnutie do stand-by a následné zapnutie sa prejaví okamžitým načítaním kanálov.tento istý úkaz pri STB Motorola VIP1216 od t-comu. po vypnutí tlačidlana prednom paneli zariadenia má za následok a to úplné vymazanie medzipamäte prístroja t.j. po opätovnom zapnutí je nutné počkať na sysnchronizáciu a načítanie kanálov (cca 2 minuty uff). u ostatnej elektroniky (hi-fi veža, lcd tv,dvd prehrávač) je to uplne jedno, pretože či vypnutie diaľkovým ovládačom alebo vypnutie tlačidlom na čelnom paneli je tento v stand-by režime až do doby vytiahnutia vidlice zo siete 230V

No nejspíš se ty data drží ve SRAM paměti a ta je napájená z toho Stand-by obvodu, tipl bych si, že jen ta paměť, zybtek snad ne. Taková SRAMka by měla být ale zálohovaná baterkou...jestli mám pravdu, výrobce dost šetřil a pokud se napájí i zbytek přístroje, tak to není stand-by, ač se tak tváří. To teda fuj. V tomto případě ale to nevypínání chápu, má to praktický důvod. (Další praktický důvod je třeba mikrovlnka nebo byly nějaké staré videa, kde se reálný čas po vypnutí ze sítě prostě smazal a asi i u videí programy, u některých videí to bylo řešené třeba velkokapacitním kondenzátorem, který to držel asi hodinu, třeba jedno video Akai)

riešenie je ale jednoduché aspoň čo sa týka pc zostáv, ktoré držím doma:predlžovačka s vypínačom a na nej zapojená zostava.inak väčšinou je mi to na prd, lebo neviem ako donútiť decká aby si počítače vypínali vypínačom na predlžováku ostatné (tv, stb, vežu) neriešim

no, taky bys to moh řešit spínacíma hodinama na prodlužce. Svého času jsem měl takhle udělaný časovač na nabíječku, která svůj časovač neměla

Kdyby bylo vše ostatní vypnuté tak jak by procesor v tv poznal že ho zapínáš ovladačem?

Jasne, jenze lidem se nechce doma rozebirat elektroniku, aby zjistili jestli to je dobre nebo spatne zapojene.

Ono se staci podivat do navodu a pokud je ten dobre napsany a zarizeni je opravdu dobre navrzeno a vyrobeno, tak je tam nekde malym pismem napsano, ze zarizeni ma v rezimu stand-by takovy a makovy prikon...

Sic jsem clovek elektronikou se zabyvajici, ale pojdme na to odzadu, jak jsem si to ja kdysi davno jeste jako dite odvodil...

Kdykoliv se muze stat, ze "vypne proud", tedy zarizeni se ocitne nahle bez napajeni. Prece nekdo nenavrhne zarizeni, ktere se pri takove akci pokazi. Ergo kladivko, zarizeni jsou delana tak, ze i nahly vypadek proud jim neskodi.

Bingo! Další a výstižný argument.

Mě je úplně jedno co škodí a co ne. Ale nebudu lozit pod stůl abych vytáhnul dvd přehrávač ze zásuvky. To bych musel být na hlavu.

Já mám "multimediální" koutek...to je fuck, u toho vhodně loženého "psa" a vypínám VŠE, od modemu, routeru až po zesák a DVD přehrávač. Kdybych měl platit co to zežere ve standby...jako je to každého věc, jestli vypíná nebo ne, může mít třeba i praktické důvody nevypínat, jako máš ty. Ale se snažím říct, že je blbost říkat "nevypínejte za žádnou cenu, škodí to zařízení". Blbost. Praktické důvody chápu.

S vypínáním u PC naprosto a jednoznačně souhlasím a místopřísežně prohlašuji, že pouze naprostý vůl (nebo pojišťovací podvodník) nechává tak nebezpečnou věc, jako je zdroj PC, nebo asijské transformátorky reprochrchlátek pod napětím bez dozoru. Některé zdroje PC se totiž dlouhodobým provozem ve standby (když se netočí ventilátory a pomocný zdroj běží) vyloženě ničí. Odměnou potom je buď předčasně pokažený zdroj, nebo vyhořený byt...
A pokud někdo umístí prodlužovačku tak, aby kvůli vypínání musel lézt pod stůl, tak ať se na mě nezlobí, ale je trdlo. Co mu brání (krom lenosti, nebo nedovtipnosti) umístit prodlužovačku příhodněji?

a nejen PC:

"Příčinou vzniku požáru byla technická závada na elektroinstalaci přenosného televizoru, který byl v době vzniku požáru zapnutý. Požár poškodil televizor a interiér pokoje, černé saze poničily celý byt. Škoda vzniklá na bytové jednotce se pohybuje okolo 150 tisíc korun."
http://www.katastrofy.com/scripts/index.php...

a tohle už je kolikátý případ a netýká se to jenom levný čongských výrobků.

Padly tu dobré argumenty, dovolil bych si to shrnout:
Vypínat nebo nevypínat...obecně je to jedno. Je to jen díky naší pohodlnosti, aby slačilo vzít dálkáč a něco zapnout. Pro zařízení je to obecně jedno. Rady typu "nevypínejte, škodí to zařizení, může se pokazit" nejsou zcela pravdivé. Pokud něco z praktických důvodů je nevhodné nebo zbytečbé vypnout (třeba ztráta dat, programů, nebo že je to jen jedno malé zařízení se stand-by a je zbytečné ho vypínat atd), tak není problém.
Kydž se někdo zeptá "mám vypínat nebo ne?", odpovím "záleží na tobě...".
________
p.s.: Já mám třeba mikrovlnku samostatně v zásuvce, hodiny na ní nepotřebuju, nemám je za celý rok nastavené, přesto je stále pod napětím, není pro mně praktické ji vypínat. U toho "multimediálního koutku" to naopak je praktické i "šetřivé".

S trvalým připojením mikrovlnky mám čerstvý poznatek. Loni jsem koupil mikrovlnku od Panasonic. S posledním technickým výkřikem - technologií Inverter. Ta umožňuje plynule měnit mikrovlnný výkon. U tohoto modelu od 100W do 850W v šesti krocích. V standby režimu displej zobrazuje pouze čas. Použil jsem včera měřič spotřeby, který mimo jiné umí zobrazit činný výkon, jalový výkon a účiník. Skutečný příkon byl neskutečných 68W, cosinus fí 0,03! Nevím, jestli jde o vadu kusu nebo technický hřích konstruktérů. Ani nevím, je-li to reklamovatelné. Tak jsem začal měřit příkon ostatních spotřebičů v pohotovostním režimu. Tam už bylo všechno "normální".

Ty voe, to je mazec. No asi taky raděj tu mikrovlnku změřím. Za to bych mohl někde trvale svítit...

To se mi zdá přece moc-není to kapacitní příkon? Tomu odpovídá i účinník.Zkuste všechno vypnout a odečíst spotřebu na elměru.Při činných 68W by se trouba musela někde hřát.

Kdyby jste občas četli zprávy, tak zrovna 2-3 dny zpět. Vyhořel byt, evakuace celého baráku - proč? - TV zavypnutá pomocí stand-by. A v prohlášení mluvčího hasičů, se objevilo, že těchto případů přibývá.
A včíl mudrujte.
Doma zásadně hlavním vypínačem - TV-HDD-dom.kino.
A PC? - "rozšestka", s vypínačem, a klidně 3-4x denně vypnout -zapnout.
A zívačka, a hlavně klídek.
Víkend, a odjezd na nějakou dobu? V bytě běží jenom lednice.
Vůbec nejde o nějakou spotřebu, ale hlavně o lenost, a podceňování nebezpečí.

Další dobrý důvod vypínat. Tohle mně nenapadlo (nicméně si myslím, že to z nemalé části závisí na kvalině návrhu zapojení, kvalitě součástek, ale známe to dnešní šizení a šetření...). Beru zpět, že je to jedno, pro jistotu vypínat.

Pokud jde o pohodlnost, tak:

1. Zásuvka s dálkovým ovládání. Tzn. Stand-by bude pouze ta jedna zásuvka, všechny spotřebiče v ní (nebo rozdvojce) budou vypnuty.

2. Prodlužka master/slave. Přístroj, který je zapojen v master zásuvce, rozhoduje o zapnutí či vypnutí ostatních zásuvek. Tzn. vypnu PC a toto zařízení vypne ostatní periferie.

Jirka - aha, tak, že vyhodím 3-4x víc peněz, abych to potom mohl ušetřit.

Na školení bezpečnosti bol aj hasič, ktorý jednoznačne odporúčal spotrebiče úplne vypínať a pri hlinikáčoch to platilo dvojnásob.

a musím si smočit - doma "úúúžasný" Handan 6000 od UPC. Vypnout nelze - pořád ve standby - dáte pod něj za půl hoďky ruku, a mažete k "dochtorovi" s popáleninou.
Koupeno tohle - http://www.elektronika-limbursky.com/...
no jo, ale co teď?
Jede se na víkend, a bába MUSÍ vidět, nějakou blbost, která zrona přes víkend na UPC poběží.
holt Net - vyhledávač, a ejhle - http://www.bbelektro.cz/spinaci-zasuvka-emt-707ts... ...
nastavím, a zívám.

No to je nějaké divné, mě ten Handan nepřipadá nějak horký ani při běžném chodu. A to přepínání programů to je děs.

Pate Mate jde i o bezpečnost, ne jen o ušetření energie.

Kdysi jsem měřil a docela jsem se lek-TV 6W,VCR 8W a satelit přes 10W.Tenkrát jsem si udělal krabici,která při standby TV vypnula SAT+VCR a po 10min.se vyplo všechno.Potom se to ovšem muselo zapnout tlačítkem.Ted používám u TV jezevčík MAS-SLA ,ale čas se na 3r. starým DVD+VCR vynuluje taky. PC vypínám na přepětovce.Spotřebič,kterýmu škodí vyoínání,patří spíš do šrotu.A všiml jsem si jedný kuriozity-skoro všude sundavají RV konvici ze stojanu,ale PC meyi stohama papíru zůstává zaplý.

Sundávat konvici ze stojanu, tim ti lidi samozřejmě ušetří Já to sice nedělám, ale z důvodu bezpečnosti to asi není vůbec špatné, i když tím mechanickým vypínačem by neměl být problém, toť otázka. S tím šrotem taky souhlasím.
Odbočím...fámy se mezi laiky šíří jedna radost, třeba jsou lidi, kteří nevaří v rychlovarce, že je to drahé, raděj na plynu Když to spočítám:
Na jednu kávu cca 0,3 litru vody vařím odhadem minutu max. a to spíš nadsazuju. Konvice 2kW.
Ohřátí jedné kávy je nějakých 33Wh, nevím kolik teď stojí kWh, třeba při 4,5 vyjde jedna káva na 0,15 haléřů Opravdu je to drahé

Čínská rychlokonvice zhoří snadno. Počítač hoří celkem blbě, když je celý kovový. Navíc tam nejsou pochybné součástky jako u konvice koupené v kauflandě

No to by jsi se divil, jak může počítač hořet. On totiž není celokovový, z jednoho kusu vykovaný...

Loni jsem zkoušel 4 konvice před cestou do kontejneru-při zapnutí nasucho všechny vypnuly do pár vteřin.Konvice jsou čínský asi všechny,"výrobci"na ně akorát nechávají tisknout nálepky(nejspíš v Číně).Ostatně třeba v NSR v 70.letech koukali stejně na japonský výrobky-taky to pro ně byl levnej šmejd.Ale když budu mít čas,otestuju konvici autogenem.To pozitron-nesundávají se kvůli šetření,ale kvůli požáru-ve firemních kuchyních bývá i písemný příkaz.

Učebnicová ukázka hloupého přístupu k bezpečnosti. Nepočítá se těch 100 (nebo 1000) pokusů u kterých se nic nestalo, ale ten 101. (nebo 1001.) "úspěšný". A když jsme u těch konvic, tak každému jen trochu technicky zdatnému jedinci snadno dojde, že ta konvice se opravdu může pokazit takovým způsobem, že nevypíná (už jsem to viděl).

Konvice se sundavá ze stojanu většinou vypnutá-při vaření vody musí být na stojanu,tohle sundavání stejně neřeší.Absolutní bezpečnost je blbost,nějaké risiko existuje vždycky-ale i když někdo zapne vypínač u prázdný VK a nevypne tepelka(u prvních VK nevratná,s nějakou variantou Woodovo kovu-nyní nevim),kuchynská deska těžko vzplane dřív,než odejde topné tělísko.U počítače mezi papírama je určitě požár pravděpodobnější-to neznamená,že každej druhej vyhoří.Viděl jsem už hodně prů.erů z úplný kraviny a hodně pořádnejch kravin,který prošly bez prů,eru. V nemocnici v ČB možná chytla postel od zářivky-bude petrolejka lepší?Ale sundavat konvici ze stojanu a položit si přes noc štos papírů na zapnuté PC je podle mne učebnicová ukázka hloupého přístupu k bezpečnosti.

A kdo tady, jaxi ... ehm ..., mluvil o pokládání konvice na štos papírů na zapnutém PC? Tady se mluví o bezpečnosti a o tom, zdali vypínat, nebo ne. A jenom, nezlob se, blbec kterému došly argumenty, bude konstruovat takové ptákoviny jako ty, aby "obhájil" svoji teorii, že je bezpečnější konvici nechat na stojanu, než odložit jinam... (a jenom vůl položí konvici na papíry - už jenom kvůli tomu, že by si je mohl zamokřit).

Já taky jen reaguju na tvuj včerejší příspěvek.

xy - nic proti tobě, ale než něco odešleš, tak si to po sobě přečti - tvůj příspěvek je normální "wasserpolština".

OK.Já už budu hodný.....

A co my se záložními zdroji ? Zdroj s 8mi zásuvkami, na každou jiná komponenta, po úplném odpojení dosálnu leda tak toho, že mi vypnuté spotřebiče budou chálovat energii z akumulátoru a ten se bude muset zbytečně častěji dobíjet. Jezevčíky s vypínači tu asi těžko použiju, to bych jich musel mít několik a uvypínal bych se k smrti. 8 koncovek neustále vytahovat a zase nastrkávat taky není řešení.

A ta UPS nemá vypínač? To bych se dost divil...

To jsem ještě nezkoušel. Snad to nebude fungovat i po vypnutí (provoz na baterii)

To je zajímavé, ale moje už poměrně stará UPS má tzv. "zelený" režim, kdy při výpadku při nízkém odběru z měniče sama ten měnič vypne.

Záleží jak co. Změřil jsem si spotřebu všech spotřebičů v pohotovostním režimu a podle toho vypínám. Nejvíc žere 12 let staré video - 5W, modem ke kabelovce 3W, PC 4W. radio 1W.
Takže počítač, LCD, tiskárnu a modem mám na produlžce s vypínačem a vypínám všechny jedním cvaknutím. Video taky vypínám, když nepotřebuji (99% času).

ty jsi dobry magor

A ty pěkná <I>