» Poradna » Ostatní

Stabilizace objektivu

Ahoj,koupil jsem objektiv Panasonic 14-140 a nejsem si jist, jestli je funkční stabilizace. Problém je, že i v těle (GX80) je také stabilizace. Napadá vás něco jak bych zjistil, že je ten objektiv OK? Dík.

Odpovědi na otázku

Něco se zoomem vyfoť a uvidíš. Se svým Nikonem P900, zvládnu z ruky 2 000 mm .

Těžko říct, těch objektivů je hromada, ty lepší mají na sobě možnost ON - OFF

Teda nevím jak konkrétně to má Panasonic řešený, ale teorie říká že se nemůže používat stabilizovaný objektiv a stabilizovaný snímač současně. Ty stabilizace by šly proti sobě a nadělalo by to víc škody než užitku. Buď může být aktivní stabilizace v objektivu, nebo stabilizace snímače, ne obojí současně. Jinak já mám zkušenosti se stabilizovanými objektivy, a tam se dá funkčnost ověřit jednoduše - dát maximální zoom, zaostřit na nějaký výrazný bod a pokoušet se ten bod udržet v hledáčku na jednom místě. Pokud je stabilizace vypnuta, bod se vlivem chvění ruky "třese", pokud je zapnuta tak se zklidní.

nevím jak u panasoniku, ale u Sony se to prý nějak automaticky "dohodne"

Zaspal jsi dobu, lepší foťáky už spolupráci obou stabilizací zvládají.

Stabilizace v těle se nedá vypnout ???

Vhodnější by bylo vypnout stabilizaci v objektivu. Pokud chceš mít dokonale ostré obrázky, nejsou čočky, vzájemně měnící svou polohu to pravé ořechové.

Musíš se podívat do firmwaru foťáku. Měl bys mít na výběr buď stabilizaci v těle, nebo v objektivu, nebo oboje současně. Ale ne každý foťák, zejména ne ty levnější, tohle v plném rozsahu zvládají.

Na objektivu je on-off, ale v menu přístroje tuto funkci právě nevidím.

Návod, strana 146: lze zapnout stab. v objektivu, v těle nebo oboje ...