» Poradna » Windows (a jiné OS)

SSD win 10

Dobrý večer kúpil som SSD a nainštaloval som Win10 treba niečo nastaviť pre SSD?Doteraz som mal HDD.Tak som ho defragmentovaval atď no neviem čo nemožem robiť SSDečku alebo nejaky prográm ktorý by to nastavil.

Odpovědi na otázku

Na stránkách výrobce je obvykle nějaký program, který se "stará" o SSD. Informuje o zdraví disku, umožnuje stáhnout nový FW.... Mám Transcend a Samsung a káždý to má. Tak předpokládám, že i jiní výrobci mají programy pro údržbu a sledování stavu SSD.

Každý výrobce má nějaký program, ale kromě toho, že se občas mrkne, zda je v SSD aktuální firmware, je úplně zbytečný. A je zcela zbytečné, aby běžel neustále a předstíral, že něco dělá. Samsung v něm umožňuje třeba aktivovat "Rapid mode". Krásná věc, v testech to ukáže obří čísla (místo cca 550MB/s tisíce MB/s). Výborná věc k masturbaci nad benchmarky. Reálně to nemá na výkon žádný vliv, ale občas to způsobuje problémy. Třeba se zamrzáním OS. Takže nic také, co by bylo potřeba používat.O SSD se nijak starat nemusí. Prostě se používá a hotovo.Když už něco, tak občas stačí vysypat temp. Buď přímo nebo pomocí vyčištění ve vlastnostech disku (vyčistí to i pár dalších věcí).

Ptal se, jestli existuje nějaký program na to, tak jsem mu sdělil, že ano.

Nic není třeba nastavovat ... W10 už SSD zná. Hlavně ho nedefragmentuj

Win10 se ani nepokusí SSD defragmentovat, místo toho provede TRIM nepoužitého místa. To je užitečné třeba po formátování disku, kdy na SSD zůstal balast po původních datech. Jen může být matoucí, že se tato funkce skrývá taky pod tlačítkem defragmentace.

no neodporuca sa ssd defragmentovat tim len znizujes jeho zivotnost nabuduce to racej nerob