SSD nebo M.2?

Zdravím všechny,mám otázku spíše na vlastníky řešení který popíši níže, ale budu rád za každou reakci.Je poznat, pokud windows běží na klasickém SSD disku nebo na SSD M.2? Je to veliký rozdíl, nebo je to zanedbatelné v porovnání s cenou SSD M.2 když mám v současnosti windows na klasickém SSD (Samsung 860 evo). Využití: běžné použití PC a hraní náročnějších her (GTA V, Zaklínač 3, atd.).

Odpovědi na otázku

Rozdil je. Ve prospech NVMe.Pri hrani her je rozdil naprosto minimalni. FPS neprida ani jedno, jen se muze zrychlit nacitani hry. Nic vic.860 je slusne disk, neres a hraj.Neni zac.Pa.

Hry si dávám na SSD M.2 (Sasmsung 970 EVO), spíše se mi jedná o windows a chod pc jako takového, třeba i při to hraní her.

???? takže vy máte oba ty disky? Nebo jak to máme chápat? Pokud máte oba, tak je samozřejmě lepší mít OS a programy na tom rychlejším M2 NVMe SSD. Pokud je to ale problém předělat, tak klidně nechte OS na tom SATA SSD. Nějaký extrémní rozdíl při běžném užívání v tom nebude.

1) M2 je konektor, neříká to nic o rychlosti.2) Pokud myslíte rozdíl mezi SATA SSD A PCIe SSD s protokolem NVMe, tak ano, tam rozdíl je. Nicméně ačkoli bude asi měřitelný, tak v běžném použití, když nic neměříte, rozdíl nebude znatelný, případně to nebude tak propastné (zvláště u her). Ostatně testů je na netu plno:https://www.youtube.com/watcha další.3) Pokud už máte SATA SSD, tak přechod na PCIe SSD jen kvůli hrám smysl moc nemá. Na druhou stranu, není pravda, že PCIe SSD jsou dražší. Ano, ta nejlepší jsou pořád dražší, ale běžná PCIe NVMe SSD se sekvenčním čtením okolo 2000MB/s jsou už stejně drahá jako SATA SSD, která mají jen max 550MB/s. Do nového PC, když člověk nic nemá doma, už tedy obyčejné SATA SSD moc smysl nedává.4) PCIe NVMe SSD s konektorem M2 nelze použít do každého počítače. Jen do nových (poslední cca 3-4roky). Deska musí NVMe podporovat. Zato SATA SSD lze použít všude. Tedy i do počítačů starých třeba 15let. Když to má SATA rozhraní, tak to pojede. Pokud tedy přeci jen budete chtít přejít na NVMe SSD, tak si ověřte, že s vaším počítačem opravdu můžete. To, že máte na desce konektor M2, ještě nemusí nic znamenat.

Je větší (velmi znatelný) rozdíl, jestli OS běží na HDD nebo na SSD SATA či jednokanálové M.2. Je méně znatelný rozdíl mezi M.2 a M.2 NVMe. Ve všech případech uvažuji využití sběrnice řadičem naplno. Bohužel situaci komplikují výrobci levných SSD s mizernými řadiči, kdy výsledkem je, že SSD M.2 NVMe může být ve výsledku pomalejší, než HDD.A včíl mudrúj.Na SSD patří OS a programy, na data stačí HDD.

Zdar moc to žeres. SSD je vždy rychlejší než plotna.

Už jsem narazil na takové SSD dreky, že WD Black tomu napráskal.

To je tak když někdo chce ušetřit za SSD stůj co stůj a koupí SSD za 500 Kč a pak se strašně diví jak je pomalí.

Momentálně mi windows běží na SATA SSD (Samsung 860 evo), hry si dávám na SSD M.2 PCle NVMe (Samsung 970 evo).Takže nemá cenu kupovat další SSD M.2 PCle NVMe (Samsung 970 evo) a dát na něj windows, protože mi to PC při hraní her nijak zvlášť nezrychlí.

??? Asi sem natvrdlý, ale já vás pořád nějak nechápu. Takže v tom počítači jsou oba, jen máte OS na SATA SSD. Pokud vás to trápí, tak proč kupovat zase druhý M2 NVMe disk? 1) Nemusíte mít dost linek, pro jeho použití. 2) Můžete si přeci OS přeinstalovat na ten NVMe disk. Pořád nějak nechápu v čem je problém a proč něco kupovat?

Ano v PC mám oba disky.1)Místo na na základové desce mám2)nechci míchat OS se hramaZajímalo mě, když budu mít OS nahraný na NVMe disku jestli hry poběží znatelně rychleji, nebo ne. Odpověď zní ano, poběží rychleji, ale je to zanedbatelný rozdíl v poměru cena/výkon (rozdíl načtení do 1 sekundy/2500Kč za nový disk). https://www.youtube.com/watch

Presne to sem ti psal pred 3/4 hodinou... Omg. Debata zase o nicem.Neni zac.Pa.

tak vidíš a nabudúce budeš vedieť, že najprv treba informácie pohľadať a nepýtať sa nezmysly

Jestli je disk M.2 nebo není je zcela jedno. M.2 je jen typ připojení a neříká nic o tom co tam je.SATA SSD bude naprosto identické se SATA M.2 SSD.Co potřebujete rozlišit je zda se jedná o SATA nebo NVMe. Tam bude rychlejší NVMe, ale záleží na konkrétním disku, jsou NVMe s rychlostmi 1GB/s jsou NVMe s rychlostmi 5GB/sTak jak tak pro běžnou práci se systémem, internetem, multimédii (fotky, hudba, přehrávání videa), hraní.. je irelevantní zda SATA nebo NVMe nebo rychlé NVMe. Pokud člověk nevezme stopy a vysokorychlostní kameru, tak rozdíl nebude pozorovat.Ano, pokud kopírujete desítky či stovky GB dat z disku na disk několikrát za den či dokonce za hodinu, vysokorychlostní NVMe uvítáte.Hraní GTA nebo Zaklínače, což mimochodem nejsou náročnější hry, GTA V je herní pravěk, letos oslaví 7 let od vydání, Witcherovi bude za chvíli 5. Dnešní hry jsou výrazně náročnější, jak na grafiku tak i na CPU.

V dotazu není definováno, jaký SSD disk je „klasický“. Do PCIe? Nebo do SATA?M.2 bude rychlejší než SATA, protože je to v podstatě PCIe, ale zase bude pomalejší než třeba SSD do PCIe x4.

I M.2 disk múže být SATA, nebo naopak NVME. M.2 je jenom typ konektoru, rozhoduje typ zběrnice, ta múže být SATA nebo PCIe (MVME).

Rozdíl je v parametru udávaným výrobcem - třeba 550MB/s pro SATA SSD, 3500MB/s pro m.2. Ale prakticky uživatelsky v tom rozdíl není. Koupil jsem si m.2 disk a nezpozoroval jsem žádné dramatické ani málo dramatické zrychlení

no to su mi kaviarove tousty, m.2 je typ slotu a ty k tomu uvadzas prenosovu rychlost. https://youtu.be/LD5hTw2u01U

ano poznat to je, jako systémový určitě m.2 Nvme SSD, SATA jako odkladiště her které nemají výraznější nároky i třeba na dekompresi souborů, tam je to hodně znát. Jinak Zaklínač a GTA jsou na disk nenáročné hry, horší už je to třeba u Total War série kde ty nároky na loady jsou jinde a to jde o zhruba stejně staré hry. A proč jako systémový NVme ? Určitě protože tam se provádí hlavní činnosti, i taková komprese/dekomprese archivů probíhá mnohem rychleji, stejně jako práce s malými soubory ze kterých se skládá systém a kde obvykle jsou TEMP odkládací adresáře nejen pro systém ale i pro prohlížeč internetu, tudíž mnohem vyšší komfort.

nejsem gamer ani nejaky odbornik ale uz sem davno snil ze by mohlo existovat nejaka deska ktera by mela v sobe aspon nejakou integrovanou pamet kdyz uz prisli nobe ssd bez mechanickych casti. chtel bych se zbavit kabelu ve skrini a konecne prisel ten cas diky m2.jak uz bylo zmineno neni m2 jako m2.je m2 sata a m2 nvme a neni jiste ze na kazde desce nvme pujde. ale pokud hrajes hry tak asi mas drazsi desku na ktete nvme asi pujde a proto rozhodne jde v prospech nvme ktere maji nekolikkrat vetsi rychlost nez ssd nebo m2 sata.ale otazkou je neni rychlost ssd resp. m2 uz i tak dostatecna? pro mne ano nejsem narocny ale pro hrace, strihace videa ci vypocetni operace to asi vi jen oni.ja bych resil nvme na desce aspon 512gb a 1tb klasicky ssd na uschovu a mene hrane hry.

Rozdi je minimální....na serveru bys to poznal ale pro běžné využití je to zanedbatelný rozdíl