SSD do starého PC

Dobrý den,mám jedno staré PC: Core 2 Duo E6400 2,13GHz(1066MHz) 2MBL2 CONROE LGA775, GIGABYTE MB Sc 775 965P-DS3, 2 GM RAM paměť, grafika GigaByte MAYA GV-NX76T256D-RH 256MB DDR2 1024MB, HDD 250 GB SATAII 7200 RPM.Uvažuji o nákupu 240 GB SSD. Dokáže Linux MX-16 využít SSD (podporuje ho)? PC bude využito převážně na internet.

Odpovědi na otázku

Linux není tak náročný na disk jako Windows. Já mám jako druhý SSD WD Green na Linux a stačí.

SSD u linuxu na tomhle starém železe možná trošičku urychlí start, ale u běžného použití a internetu to nejspíš nebude znát. Větší brzdou tam může být spíš RAM na dnešní internet už může být 2GB málo, koukal jsem na desku podporuje až 8GB. Mě se tu dokonce pár těch DDR2 válí v šuplíku.

Tak ale pořád bude nový SSD lepší než starý opotřebovaný disk. RAM by taky pomohla, kdyby sehnal za rozumnou cenu.

WD Green nemá cache a nemá v počítači co dělat. Pohodovému provozu stačí libovolné SSD s cache a zapnuté AHCI.Dnešní SATA SSD mají problém využít i potenciál SATA 3 Gb/s natož pak SATA 6 Gb/s, které je na nálepce. MLC čipy se dávají na drahé modely, TLC vysokou latencí a nízkým výkonem v práci s malými bloky jde na levnou spotřebku se SATA.

Tak já jsem ho koupil na zkoušku, jak na tom ty cacheless SSD jsou. A že bych ho případně používal jako flash disk se SATA-USB převodníkem. Ukázalo se, že to není taková hrůza. Při náročnější práci s daty se zpomaluje, ale nezamrzá. Windows bych na něj asi nedal. Win10 mám na Samsungu 850 EVO. Ale ten Debian na tom Greenu šlape pěkně. Na druhou stranu, mám 16GB RAM, takže OS si hodně dat cachuje.

První bezkešové SSD, které mi nezamrzalo byl WD SN500. Ale to bylo tím, že byl připojený rovnou na linky od CPU a předpokládám, že už má protokol NVMe ve verzi, který si alokuje RAM.Největší tragédie jsou asi bezkešová 3,5" SSD od Sandisku se SATA, které se osazovaly do HP 280 G2. Tam stačí pustit instalaci Office 2019 ze skriptu přes xml (stažený instalátor pro Volume Standard má tuším 4 GB) a s počítačem se nedají ani procházet složky v Totalcommanderu.

Jo, koupi jsem Kingston Now UV500, mSATA - 240GB SUV500MS/240Gmísto 1.8 palcového ZIF/IDE HDD 4200 RPM Toshiba MK1011GAH 100GB- Ač to jede přes redukci, tak rychlost systému znatelně vyšší.Notes má Intel Core 2 Duo U7500 a 2GB RAM, takže žádný výkřik moderní techniky to není. Prodávali to s Vistou, já mám na tom aktuální 64bit Lubuntu (Disco Dingo).vizhttps://www.zive.cz/cim-nahradit-18-ide/ata-z... a výsledek:https://www.zive.cz/poradna/jake-msata-ssd-do...

docela mě překvapuje, že spousta lidí používá ještě takové "sčoty". Chápu, že má člověk občas hluboko do kapsy, ale ... 2GB DDR2 se dá koupit někde kolem 3,6USD. 4jádro za 8USD. Hned by to bylo veselejší.

Taky mě to překvapuje. Tyhle staré "ščoty" likviduji a odvážím do sběru..

Brzdou vždy a všude byl a je disk...už od dob 286šestek. SSDčkem to dost popoženeš a taky vyměn CPU, v čině se jich válí v eschopech za par dolaru.

V Číně koupí kdo ví jakou sračku bez záruky. V ČR koupí bazarové MLC za ápr korun. třeba 256GB Crucial MX100 za 500 Kč.

Ahoj. MX 16 je z roku 2016, tak by to SSD mělo podporovat v pohodě. Určitě to systém urychlí a ubude ti cvakání hlaviček klasickýho HDD. Otázka zda na tom všechno poběží vzhledem k RAM a procesoru. 2 MB může být málo. Chtělo by to pak spíše nějakou light verzi Linuxu s méně náročným prostředím, což MX myslím splňuje. Mám zkušenost, že některý programy odladí jen na novější generace procesorů a na starým železe pak přestanou korektně fungovat.

Oprava: 2 GB samozřejmě...