SSD do PCIe LGA P55

Zdravím místní odborníky a prosím o radu.Mám PC GIGABYTE P55A-UD4 , Intel Core i5-750 , 4 x 2GB DDR3 , GTX 660, Vertex3 120GB, 2 x HHD Samsung. Win7 Pro, přejdu na Win10ProChci vyměnit systémový Vertex3 za větší, nějak se zanáší. Mám dvě možnosti. Buď koupit Savage240 nebo KC400 a zapojit ho do SATA2, nebo HyperX Predator a zapojit ho do volného slotu PCIe8x (2.0). Na desce PCIe4x není. SATA3 jen přes chip Marvel, též žere PCIe linky.Tím dojde k rozdělení celkového počtu 16 PCIe linek na 8 pro grafickou kartu a 8 pro PCIe SSD, protože jiné dělení procesor neumožňuje.Mám několik otázek:1) Bude rešení s PCIe SSD fungovat na starém hw? Problém s bootováním?2) Sníží se výkon grafické karty jen s 8 linkami?3) Je řešení s PCIe SSD skutečným, pozorovatelným přínosem ve srovnání se SATA 2?4) Které řešení je obecně spolehlivějšíDěkuji za věcné odpovědi.

Odpovědi na otázku

Já jsem se snažila rozchodit na desce s novějším chipsetem (Z77) Intel 750 400 GB PCI-E NVMe a nepodařilo se mi to. Od Intelu jsem si sice stáhla 7-kový NVMe driver, ten jsem disku nainstalovala, pak už ve Správci disků byl vidět a dokonce šel naformátovat. Ale zapsat na něj nic nešlo, pořád tvrdil, že je "busy". Tak jsem ani nezkoušela na něj nainstalovat systém, což byl můj původní záměr a vyměnila jsem ho za černou kabelku od Louise Vuittona s holkou, co dostala nový PC k Vánocům a moc se jí nelíbil jeho výkon. Teď používám M.2 disky (https://www.mironet.cz/samsung-sm951-ahci-256gb-... ), ale ne NVMe, nýbrž AHCI v PCI-E redukcích ( http://www.silverstonetek.com/product.php ) .Takže to vidím jako nejjistější řešení pokud chceš také z disku bootovat a to určitě chceš, protože jeho výkon je opravdu o poznání vyšší než u klasického SSD disku s jednou linkou SATA. Pro srovnání uvádím výkon uvedeného disku ( https://uloz.to/xvS86dnT/m-2-ssd-1-jpg ) a srovnání s klasickým SSD ( https://uloz.to/xv8rgHi1/m550-1-jpg ). Tolik bodu ad1. Ad 2: U uvedené GK odhaduji, že snížení výkonu asi nepoznáš. Odhaduji ho tak na 3%. Ono snížení výkonu je založené už v tom PCI-E rev.2 a ne současné rev.3. To se ale toho SSD a odhaduji to stejně. Ad 3: Je. Ad 4: Těžko říct, zatím jsem žádný problém neměla, ale po pár měsících těžko dělat závěry. Já jsem jen pro zlepšení chlazení nalepila na paměťové chipy disků a i na kontroléry malé pasivy. Když to shrnu, PCI-E M.2 SSD disk s klíčováním "M" (používá 4 PCI-E linky a jednu SATA linku) ti doporučuji. Jen si myslím, že když to bude NVMe disk, že dopadneš stejně jako já a systém na něj nenainstaluješ. A tak pro jistotu použij AHCI verzi toho SSD. Tam bys měl nainstalovat a bootovat v pohodě. Rozdíl ve výkonu M.2 disků NVMe x AHCI je zanedbatelný. Ukázat celý příspěvek

Mohla si skúsiť W10. Chladenie nestačí dobrý airflow? Ak dobre viem, PCIe SSD existuje

Ta karta by měla mít svůj BIOS co startuje po normálním, ale ne spoléhal bych. Vem něco podporuje normální BIOS, uděláš líp.

Jenže i se sedmičkovým NVMe driverem byl ten Intel 750 nepoužitelný. Bez chladičů se kontrolér i ten první paměťový chip dost hřály. PCI-E SSD existuje víc, ale všechny v provedení NVMe a ne AHCI. Jen SM 951 existuje jako AHCI i NVMe (liší se zřejmě jen firmwarem, ale sháněj si ten potřebný a flashuj ho na disk).

Ale kde je ten sedmickovy driver? Vo W7, alebo vo W10 (rezim kontability)?

Ten jsem si stála přímo výrobce disku - od Intelu. Měli jak 32-bitový, tak 64-bitový 7-kový NVMe driver.

Děkuji Ti, dobrá víno. Ten disk, co jsem si vyhlédl, je už dodáván s adaptérem do PCIe, není NVMe, ale AHCI , to bych na tom starém P55 nerozchodil určitě. Adaptér MS šlo M.2, dá se pak vyměnit jen disk. https://www.alza.cz/kingston-hyperx-predator-...

Jsi si tím jistý? Myslím, že je to AHCI disk a ne NVMe? To mi totiž v tom celém přijde jako nejdůležitější.

Zdá se, že máš pravdu a je to AHCI disk, viz diskuze: https://www.alza.cz/kingston-hyperx-predator-... Tak to zkus. Myslím si, že moje řešení je o něco levnější (ta redukce o Silverstonu stála něco jako 500,- ) a o něco výkonnější, ale i to tvoje řešení bude dobré.

SM951 je NVMe disk. Rozdil vykonu je prave diky protokolu NVMe a delsi queue. S tim Predatorem nebudou snad potize

Existují 2 verze: https://www.mironet.cz/samsung-sm951-nvme-256gb-... To je NVMe provedení SM951, liší se jen jedním písmenem v názvu MZVPV ......... od provedení AHCI:https://www.mironet.cz/samsung-sm951-ahci-256gb-... které se jmenuje MZHPV atd. atd. Takže máš pravdu, existuje jako NVMe, ale taky jako AHCI, které jsem koupila já...Samozřejmě že by to mělo být srovnatelné s tebou zvoleným diskem, pokud má ten člověk v diskuzi opravdu a opravdu si to u výrobce ověřil. Tak jestli ses rozhodl, dej pak vědět co a jak bylo.

Tvuj disk vypada lepe. Pocitam, ze rozdil od verze NVMe bude v rychlosti zapisu a cteni malych souboru, coz je to, co clovek nejcasteji potrebuje.Posles, prosim, link na ten adapter?Musim jeste proverit svuj BIOS, jestli umozni bootovani z PCIe. Urcite dam vedet, ale chvilku to potrva. Dik a mej se hezky

Link jsem nasel.Netreba

Právě jsem nainstaloval SM951 NVMe M.2 jako bootovací. Chtělo to instalovat ovladač pro NVMe od Samsungu pro tento SSD. Největší zásek způsobilo vyhledání patřičného ovladače a posléze opomenutí včas přehodit instalačky v DVD mechanice. Dávalo to potom naprosto nesmyslné hlášky, jako že to nejde nainstalovat do příslušného oddílu. MB GA-B150M-D3H.

Máš ho přímo v M.2 slotu desky, nebo v nějaké M.2 - PCI-E redukci? Jaké má výsledky v Crystal Disk Marku?

Mám ho přímo v M.2 slotu desky.Ještě nevím, ukončil jsem instalaci W7Pro a šel bydlet. Ve středu budu chytřejší. Večer napíšu. Zatím se mi zdálo, že W7 startují dost rychle. Nejdelší dobu zabere, než si mb přepočítá kosti. Asi ho přepnu na Manual.

Chce se ti mordovat s integrací driverů a hotfixu pro NVMe do instalačky? Hodil bych ti sem na to skript, co jsme z Krakatoou dodělali.

Takže SM951 M.2 MZVPV128HDGM-00000 mi ukázal 1983/647,4 MB/s. Přidal jsem jako úložiště WD Blue 1TB 7200 rpm WD10EZEX a naměřil jsem na něm 173/176 MB/s.

Na jaké desce a v čem ho máš zapojený v slotu M2 a nebo v PCIE

Umíš číst?

Já číst umím ale ti asi ne o desce a v čem je zapojený není žádná zmínka.

Kněz dvakrát nekáže. Kdo tomu rozumí, ten si příslušnou informaci najde. Tobě by stejně k ničemu nebyla.

Pokud MB neumí UEFI, nemá smysl se zabývat NVMe diskem. Samotný MB musí mít navíc podporu NVMe. ☺

Proto jdu do AHCI

Já bych řekla, že UEFI BIOS není potřebný. Podstatná bude spíš Option ROM.Ten Samsung vlastní Option ROM nemá a tak používá Option ROM desky, která buď bootování z disku v PCI-E slotu podporuje nebo ne. Pověst praví, že ten Kingston Option ROM má v sobě zabudovaný. Takže sice má trochu vyšší cenu a trochu nižší výkon, ale měla by to zase být jistota...

Oprtion ROM souvisí s legacy boot, NVMe vyžaduje UEFI boot.Podpora NVMe se dá přidat nepodporovaným deskám, ale:1) GA-P55A-UD4 má pouze 16 Mb SPI ROM (modul se tam asi nevleze)2) Modifikace se dělají od čipsetů 6-Series nahoru http://www.win-raid.com/t871f16-Guide-How-to-get-... 3) firmware pro desku je Award speciálně zprzněný Gigabytem = blbě se upravujeCo dělat:1) ingnorovat reklamštinu SATA 6 Gb/s (nebo patvar SATA III) - nárůst ve výkonu proti SATA 3 Gb/s je minimální, navíc Marvell 9128 6 Gb/s je pomalejší než Intel P55 3 Gb/s2) Podívat se po klasickém SSD se SATA - ať už do 2,5" pozice nebo M.2 AHCI v redukci do PCIePro tazatele? Jakou kapacitu potřebuješ?

Hledám kapacitu kolem 250 GB.Neuvažoval jsem o NVMe disku, ale pouze o AHCI.AHCI jsou:Hyper X Predator s adapterem do PCIe2.0 x4, http://www.kingston.com/us/ssd/consumer/shpm2280p2,nebo Samsung SM951 AHCI verze https://www.mironet.cz/samsung-sm951-ahci-256gb-... do PCIe3.0 4x.Nebo klasicke SSD do SATA2

Já bych bral ten Samsung a k tomu adaptér do PCIE cenově ti to vyjde skoro stejně. Já mám Samsung NVMe plus adaptér do PCIE tento http://www.itage.cz/zbozi/id-407768_Delock_PC... asem stím spokojený, mám desku Z97.

Já mám pocit, že sem jsme už dospěli: buď klasický SATA linkou připojený SSD disk, nebo M.2 s redukcí do PCI-E slotu AHCI SSD disk, který je výkonnější a je připojen k procesoru 4 PCI-E linkami a jednou linkou SATA. Výkon mluví pro tu druhou možnost. Jediné co je třeba zvážit je to, jestli bude možné z toho AHCI M.2 SSD disku bootovat.Tady se zdá, že buď to umožní BIOS desky, nebo to musí umožnit Option ROM (firmware) disku. Není jisté, jestli to BIOS tvé desky umožní a je třeba vycházet z nepotvrzených informací, že firmware toho Samsungu Option ROM neobsahuje, zatímco Kingston ano. Tak bych navrhovala objednat v e-shopu ten Kingston, vyzkoušet a používat, nebo ev. do 14 dnů vrátit.

Je pochopitelně možné postupovat i obráceně - objednat ten SM951 a redukci a vyzkoušet - buď se disk v BIOSu objeví mezi zařízeními, ze kterých lze bootovat nebo ne, při neúspěchu vrátit a zkusit ten Kingston.

Jasne. Odpovidal jsem na otazku Hloupemu Honzovi

Rozumím. Ale rozhodnutí musíš udělat ty sám. Tak dej pak vědět cos pořídil a jak to dopadlo.

Jasne, dam. Jen jeste poznamka k tomu SM 951 AHCI s aadapterem. Pochopil jsem, ze adapter je obostranny a muzes do nej pripojit 2 M.2 disky. Prvni bude pripijen na PCIe 4x, druhy na Sata3. S jednim diskem potrebujes jen PCIe

Je to tak. Můžou tam být současně 2 M.2 disky a poběží jak říkáš. Já mám pochopitelně vždy ten jeden M.2 slot neobsazený. Tuhle redukci jsem našla, že stála jediná malinko pod 500,- všechny ostatní - i jen pro jeden M.2 SSD disk klíčování M - stály vždycky víc, až nesmyslně víc - na to jak jednoduchý kus HW to je.

Počkej - oboustraný není. Promiň.Obě SSD-čka mají sloty jen na jedné straně té PCI-E redukce.

Jen jedno SSD musí být s klíčováním B (nebo B+M) a druhé s klíčováním M (nebo zase B+M).

Znova opakuji - Option ROM se týká pouze legacy bootu a není možné z něj provádět UEFI boot! Disk by musel obsahovat vlastní modul kompatibilní s UEFI. Ale celkově mi přijde koupě PCIe SSD s AHCI jako kravina. Nemá budoucnost a reálný aplikační rozdíl ve výkonu je téměř nulový.

Oboje je naprosto předražené a nepřinese ti adekvátní nárůst výkonu. Za jejich cenu máš poctivých 400-512 GB.Levný SandForce se synchronními MLC:https://www.czc.cz/kingston-hyperx-fury-480g... https://www.czc.cz/intel-ssd-535-series-480g... SanDisk Extreme Pro SSD - 480GB SDSSDXPS-480G-G25 - Marvell, synchronní/toggle mode MLC, doživotní zárukahttps://www.czc.cz/sandisk-extreme-pro-ssd-4... Absence SATA 6 Gb/s NENÍ důvod ke koupi předraženého SSD do PCIe. Rozdíl ve výkonu v praktickém použití je zanedbatelný - pokud tedy s SSD od rána do večera neprovádíš sekvenční operace.

Vycetl jsem na forech Kinstonu, ze funkcost M.2 disku v adapteru do PCIe s AHCI lze ocekavat jen do cipsetu 6-series. Jdu fo klasickeho sata, asi Kinston KC400.Dekuji vsem za rady a spolupraci

Proč Phison s dlouhodobě horší pověstí než JMicron? To už i Samsung EVO je spolehlivější.

19 nm NAND Toshiba, vykon, absence urychlovacich technologii, ochrana dat pri zapisu, monitorovaci sw, poloentreprise, zaruka 5 let staci

Na záruku nespoléhej a nenechej se ukolébat falešným pocitem bezpečí. Kolika známým už SSD odešly už ani nespočítám. Pokud SSD odejde, dostaneš nový (pro výrobce je to pakatel), ale ty přijdeš o cenná data. Takže SSD ano, ale buď ve střehu. ☺