SSD do PC

Zdravím, mám PC s HDD a zvažuji přidat SSD, asi něco takového https://www.czc.cz/kingston-a2000-m-2-500gb/... .SSD bych si pořizoval čistě jen kvůli hrám, ale slyšel jsem, že když budu mít SSD na hry a OS na HDD, tak bude mít SSD nulový dopad na lepší pocit z her. Je tomu skutečně tak? Já vím, že přejít kompletně na SSD je nejlepší řešení, ale tohle už je zásah do PC, který asi nesvedu sám, takže bych musel řešit servis apod. Proto se tumu zatím vyhýbám a hledám řešení, které bych zvládl udělat bez pomoci servisu. Zde celá sestava: zkl. deska - MSI B450M PRO-M2 - AMD B450zdroj - Seasonic SSP-350ST - 350Wdisk -WD Blue (EZEX), 3,5" - 1TBprocesor - AMD Ryzen 5 2400G RX VEGARAMky - HyperX Predator 8GB (2x4GB) DDR4 3000GPU: GTX 1650

Odpovědi na otázku

Umíte si vybrat SSD, umíte si osadit SSD, ale neumíte si reinstalovat OS?Ano, lze SSD pouze připojit a OS mít na HDD. Ano, pokud nahrajete hru na SSD, tak se ta hra pravděpodobně bude rychleji spouštět a načítat (byť trocha dat bude pořád komunikovat s HDD a OS). Proč to ale proboha dělat?Pokud tedy opravdu chcete zažít tu rychlou odezvu vašeho počítače, tak neblbněte a reinstalujte OS na to SSD a na to SSD taky dejte vše, co se instaluje (programy, hry, prostě vše). HDD je pouze jako odkladiště dat (fotky, filmy, muzika).

Ono usadit SSD nebo grafiku (tu jsem taky dělal sám) je jednoduhé, ono na té desce není moc možností abych to popletl. Z instalace OS mám strach, někde jsem i slyšel že systém se dá z původního disku také migrovat na nové SSD. Na Youtube jsou jistě návody, ale s mou angličtinou asi moc nepochodím. Na druhé straně také si nechci jít tvrdohlavě za svým a pokud by mé řešení bylo nesmyslné, tak od něj upustím.

v servise ti stiahli nohavice pred babami alebo preco tam nechces ist?

Asi každý výrobca SSD pridáva klonovací SW. Či je iba v EN, neviem. Ale snáď máš niekoho pri sebe, kto vie aspoň zopár stoviek zákl. slov a bude vedieť ako postupovať. Crucial dáva klonovací SW, ktorý stačí inštalovať a spustiť klonovanie, t.j. nie je nutné vytvárať bootovací flash disk.

Díky za radu, to klonování zní jako přijatelná alternativa.

Ale problem muze nastat nkdyz na DHH mis vice dat nez je kapacita SSD. to by ti tam nevlezlo. na to pozor

Což vypadá na tento případ. Chce koupit 500 GB SSD, ale má tam 1TB HDD.

Když uz vim že na SSD budu teda davat i systém, 500 by neměl smysl. Vezmu ten samej jen 1tb.

Přesně, kupte 1 TB, a buď vše naklonujte a disk potom vymažte, a nebo, pokud se toho bojíte, tak ho píchnětě do PC a zatím ho mějte jen na hry a další programy. Dopad bude obrovský. Několikanásobně rychleji se vám budou spouštět hry a načítat nové levely a uložené pozice.

Nebál bych se toho. K SSD se běžně dodává SW na přenos dat s obrázkovým návodem (minimálně to tak má Crucial).Prostě připojíte disk do PC, zapnete ten jejich SW a pokud nemáte víc disků, mlátíte do enteru a čekáte až to ukáže 100 %.Potom máte v podstatě dva identické disky. Plotnový odpojíte a zkusíte, jestli to pojede s SSD. Když to pojede (a ono to pojede), nastavte v BIOSu bootování z toho SSD a připojte HDD. Přeházet data mezi disky už zvládnete. (Po naklonování poběží všechny instalované programy z SSD, pokud je budete chtít přehodit na HDD, budete je muset odinstalovat a znovu nainstalovat na HDD. Hry jsou výjimka. Steam a spol. je umí přemístit bez nutnosti přeinstalace.

Díky za radu, vyzkouším to. Kdyby se to nepovedlo tak to pak dám do servisu, ale tohle bych snad mohl zvládnou. Jen teda nechápu ty "nesouhlasy" u komentáře, rád bych věděl, v čem je tahle rada špatná.

Místním elitářům se na tom asi nezdají nějaké detaily. Sice se můžou vyskytnout nějaké komplikace (třeba vlivem špatného zarovnání bloků - tzv. trim a podobně), ale to se stane v pár procentech případů a vždycky se to dá nějak pořešit.Prostě kup, zkopíruj a kdyby se ti něco nezdálo, zkoumej dál.Jestli si chceš o SSD něco přečíst v češtině, https://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/... může být dobrý začátek

Když to správně naklonuješ (lze taky ten HDD vyndat a spolu se SSD zajít do servisu, kde to naklonují) a zapojíš do PC jen nový SSD, mělo by to jet. V tom případě je nejlepší původní HDD "komplet smazat", viz. diskpart + clean a znova inicializovat a zformátovat. Nic bych na HDD "netahal", kromě dat (fotky, muzika, video), ta by naopak měla být jen na HDD.

Dobře, díky za rady :)

V tvojom prípade bez pomoci servisu asi ťažko ! Lebo pre teba je všetko Veľká neznáma ! Nemaš zdatného kamaráta ktorý by ti pri fllaške vínka poprehadzoval za 1/2 hodinku ?

Kdybych takového kamaráda měl, tak se tady neptám a rovnou si na SSD dám všechno. Každopádně vyzkouším to sám a kdyby se to nepovedlo, pořád budu mít ten funkční HDD a PC pak hodím do toho servisu.