Ssd do notebooku

Ahoj všichni.Ráda bych si koupila ssd disk do svého notebooku. Notebook je už pomalý (Windows 7, i5, 8GB RAM), a ssd by měl výrazně vše urychlit. Chtěla bych 500GB, cena kolem 2000,-kč. Co jsem se dočetla, tak je MLC lepší jak TLC. U některých ssd prodejci tvrdí, že jsou MLC ale přitom jsou TLC. Tak nevím. TBW kdyby byla co nejvyšší. Děkujuu za případné ukázky.K.

Odpovědi na otázku

u tohoto nevím, jestli je MLC nebo TLC. Někde v testechn jsem viděla, že je TLC. Tak jsem napochybáách

Na tomshardware uvádějí TLC, na storagereview MLC .... ale přímo na samsungu píší MLC.Tož nevím.

Já bych se řídil tím, co píše výrobce.

Podle Samsungu je to 3bit MLC (TLC)https://www.samsung.com/cz/memory-storage/860-evo... "Samsung V-NAND 3bit MLC"Evo varianty používají pouze TLC V-NANDSamsung V-NAND 2bit MLC používají pouze PRO varianty.https://www.samsung.com/cz/memory-storage/860-pro... Lidi si začali zvykat na to, že MLC automaticky znamená 2bit LCMLC označuje Multi Level Cells - není definován specificky, ale zdomácněl jako 2 bitový LC.Pevně dané označení je pouze u SLC.MLC znamená vícebitové LC.Správně by tedy měli prodejci udávat 2bit/3bit/4 bit MLC.Předešlo by se tím zmatkům v označení.

předpokládám správně, že SSD má přijít místo stávajícího HDD, takže to má být SATA?např.Crucial MX500, 2,5" - 500GB 1 999 Kčhttps://www.czc.cz/crucial-mx500-2-5-500gb/2...

ano, předpokládáš správně. Bude jako systémový.

Tenhle je teď ve slvě a rozhodně neprohloupíš: https://www.czc.cz/wd-ssd-blue-3d-nand-2-5-5...

v lednu stál 1600 Kč, takže ve slevě moc není - to co píše prodejce - tak za tu cenu se nikdy neprodával

četla jsem pár nějakých recenzí a WD nic moc. Tak nevím, přijde mi, že je to takový začarovaný kruh.

Do několika pc/ntb jsem dával SSD od Samsungu a všechny slouží i několik let. s WD nemám zkušenost, ale Samsung mohu doporučit.

Ahoj. Kup tohle a budeš spokojená. Je to nové a Pro.https://aukro.cz/samsung-840-pro-ssd-512gb...

Tak tohle nekupuj ani náhodou! Bez záruky a vůbec netušíš, čím si to prošlo.

Nebál bych se toho. Prodává 10 kusů nových a má 892 pozitivních komentářů.

jasne, novych. 06.2018 som uz kupoval 860evo, tak urcite dnes bude 840 novy.

Evo a Pro je trochu rozdíl. Nemyslíš?Podívej jen na ceny třeba na Alze. 2199 Kč versus 4199 Kčhttps://www.alza.cz//samsung-860-pro-512gb-d5... https://www.alza.cz/samsung-860-evo-500gb-d52...

V 860 Evo a 860 Pro je rozdíl, to je vidět např. na udávané životnosti 300TBW vs 600TBW.V discích také proběhl nějaký ten vývoj (řadiče...)840 Pro měl myslím udáváno pouze 150TBW a rychlostmi je na tom hůře než 860 Evo:https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsung-860-Evo-5...

"840 Pro měl myslím udáváno pouze 150TBW"Stejně jako EVO.Minimální udávaný počet přepisů byl 150 (pro TB variantu disku).U novějších modelů to Samsung rozlišuje podle kapacity disku, u starších modelů to dělil na 120-250GB/ 75TBW, nad 250GB/ 150TBW.Nicméně podle provedených testů byl maximální počet přepisů u 840EVO (než došlo k opotřebení buněk) někde kolem 2500 (u 120GB modelu kolem 300 TBW).U PRO varianty to bylo více (2bit MLC oproti 3bit MLC u EVO varianty)Obecně u řady 840 Samsung tuto hodnotu z počátku vůbec neudával, teprve s odstupem času (z důvodu RMA - 3 roky, nebo 75/150TBW).Samsung prostě udává hodnotu TBW u která je ochoten uznat záruku, ne maximální počet zapsatelných dat.Jak to je u ostatních výrobců nevím.Mimochodem podle tohoto "benchmarku" je i 840Evo varianta rychlejší než 840 PRO varianta.To je problém "userbenchmarku" a obecně jakéhokoliv benchmarku, kde databázi tvoří "náhodní" testeři, protože nikde není relevantní srovnání mezi výkonnostně shodnými/podobnými systémy.Pro reálné měření by muselo jít vždy o stejný testovací systém, v němž se liší pouze daný testovaný HW.

https://www.czc.cz/transcend-ssd370s-2-5-128... Je to MLC a 128 GB na systém + programy + běžné dokumenty bohatě stačí. Na data je třeba HDD. 500 GB už bude citelně dražší, obzvlášť MLC.

Já bych radši notebook kompletně přeinstaloval, protože u takového HW je to, že je notebook pomalý spíše znakem zaneseného systému. Systém sice můžete vyčistit (např. CCleaner atd.), ale tím nutnou reinstalaci jen oddalujete. Nejlépe systém vyčistíte reinstalací.

CCleaner? Jako vážně?

Děkuji všem za odpovědi a na ssd disky se kouknu. Já mám notebook pracovní, Dell Precision M6500 17 palců. Je to nějak z roku 2010 s W7 Pro. Mám tam 2 hdd, na data si tam nechám jeden točivý. Jde mi o to, že systém a spouštění aplikací trvá čím dál tím víc.

Viz 18:25

Hmm, tak notes se dvěma HDD už se dneska moc nevidí. Dneska už se dávají spíš kombinace M.2 + SATA a levné notesy mívají jen jedno z toho.SSD ti to každopádně zrychlí.

Díky všem, objednala jsem si ten Samsung Evo 500GB. Díky.

Pokud to má být systémový disk tak s přehledem stačí i 250GB disk. Na system s rezervou bude stačit 50GB. Dá se na něj uložit i nějaký soft pro rychlejší práci. Mám též 250GB samsung a snad 500GB plotnový na data a žádný problém.