» Poradna » Programy

SSD Disk zarovnání po instalaci

Mám starší desku, která nepodporuje SATAIII, takže disk běží v SATAII režimu, což je samozřejmě první důvod menší rychlosti.Zjistila jsem že PCIIDE – BAD značí, že disk běží v IDE režimu.Bude to míti vliv na SSD disk a jeho životnost? V biosu není žádné nastavení AHCI.SSD disk do staršího počítače jsem koupila jelikož starý HD odešel.Díky Eli

Odpovědi na otázku

SSD bude v IDE režimu jen o něco pomalejší.

SSD je v IDE rýchlejší AHCI má však iné features.

Ale pri zápise je trocha pomalší bez NCQ.

blbě napsáno - myšleno při zápisu právě kvůli absenci NCQ

V IDE rezimu je nepravdepodobne, ze by bezel.Over, ze je funkcni TRIM a dalsi funkce, ktere vyzaduji nativni *HCIMP

SSD i TRIM může běžet i v IDE režimu protože TRIM není součástí specifikace AHCI, ale je součástí SATA protokolu. AHCI bezpodmínečně SATA vyžaduje, což ale neplatí obráceně a SATA může běžet i v IDE režimu. Automatický TRIM v IDE režimu podporuje ve windows 7 ovladač pciide.sys. Dříve se nepodpora TRIM (např. na RAID řadičích a ovladačích třetích stran) dala řešit dodatečně "ručním" voláním pomocí utility třetí strany (například Intel SSD Toolbox), což je možné i automatizovat nějakým plánem. Jestli TRIM ve windows funguje se zjistí příkazem fsutil behavior query disabledeletenotify - pokud vypíše nulu, je vše v pořádku. Co se týká rychlosti SSD používaného v IDE režimu, tak zde má trochu horší zápisové IO protože na IDE nefunguje NCQ ale jinak to opravdu není problém.

Jenomže v režimu IDE obvykle Windows táhne ovladače výrobce, které trim neumožňují. Musel by totiž běžet na generickém driveru od Microsoftu.Funkčnost a nefunkčnost trimu v RAIDu je pouze firmwarové omezení a šlo obejí modifikací EFI/BIOSu desky.

Ano, co se tyce norem, je tomu tak. ak ale zalezi take na ovladaci. Pokud se pouziji standardni Windows ovladace, je nativni TRIM podporovan jen AHCI ovladacemMP

BTW ani toto neni UPLNE presne, ale sem asi dostacujici :)MP

Já to jen upřesním. U nativního msahci.sys funguje ve Windows 7 SP1/SP1a trim snad vždycky*. Problém s funkčností trimu je u některých ovladačů AMD a Intelu (jak klasické řady, tuším po číslování v11.2, tak u nejnovějších se SCSI filtrem) - chce to po instalaci odzkoušet.*kromě případů, kdy je nové moderní SSD detekováno ve Windows jako HDD

Co se týče toho zarovnání, všechny dnešní OS zarovnávají oddíly automaticky.

Ano OS zarovnal oddíly automaticky.Eli

Preco mas teda v nadpise to, co sa v tele otazky nevyskytuje?

Změň v registrech následující klíče, restartuj do BIOSu a nastav AHCI:https://www.cnews.cz/jak-zmenit-rezim-disku-z-...

O životnosť SSD sa neboj , iba ak by si plánoval mať ten počítač do roku 2028 ! Ale v 2028 budú určite SSD tak úsmevné , ako sú dnes diskety a CD , čo nevidieť aj DVD.

Zarovnat oddíly můžeš třeba s pomocí Minitool Partition Wizard Home Edition.