SSD disk a jeho použití

Ahoj,chtěl bych si do svého NTB koupit SSD disk. Něco jsem si přečetl o používání SSD, ale není mi jasná situace ohledně prohlížeče, který zapisuje spoustu dat a jiných programů, jestli je instalovat na jiný disk či nechat na SSD. Poradí mi někdo? Díky

Odpovědi na otázku

jasně,na ssd jinak přijdeš o rychlost,osobně používám ssd(crucil m4) téměř tři roky a žádný problém,tady to si přečti a užívej rychlostihttp://it.cestuji.info/optimalizace-w7-pro-ssd.php+ mám zakázanou hibernaci,swap(jelikož zkouším všelijaké věci ve virtuálu) mám 16gb ram,body obnovení,zakázat defragmentaci a idexování+vpnutí služeb jako je Windows search a podobné nesmysly.

Ok takže optimalizovat Windows a prohlížeč neřešit? Dát ho normálně na SSD?

jasně,nainstaluj win na ssd,hdd máš kam dát?ntb nebo pc?já vyhodil mechaniku a místo něj jsem vrazil redukci na hdd a tam mám své skladiště, nad ničím nedumej.prohlížeč neřešit-když přesměruješ tempy a cache prohlížeče na jiný disk tak se ti prohlížeč zpomalí,dnešní ssd jsou už naštstí jinde.

No o to mě jde jestli má smysl to někam směrovat jinam, na jinej disk nebo to nechat plavat. Všude se o tom píše, všechno přesměrovat a já nevím co všechno kolem.Starý disk buď dám do redukce jako ty nebo do boxu. S tím problém nemám.

Tak neváhej na ssd nainstaluj systém a vše co potřebuješ a HD nech na data,fotky, muziku,filmy a na ostatní věci.

TO jsem potřeboval slyšet, ono když jsem si přečetl všelijaké články tak jsem z toho pochopil že když nepřesměruji temp cache a kdo vi co tak mi SSD odejde hned.Teď jsem klidný. Jen se ještě zeptám co by jste mi doporučili za disk 128GB pro NTB?

záleží kolik programů používáš já mám 128gb-real.kapacita 119,24gb,to záleží na tobě,jaký máš ntb,jaký ssd disk by to měl být?

programu moc nemam nyní my systém s programy zabírá cca 50gb. Jsem celkem nenáročný. ntb je CPU Pentium dual core 2,1ghz 4gb ram je to asi 3 roky starej acer. Do budoucna premyslim o novem ntb.

Doporucuji to udelat opacne.puvodni systemovy plotnovy HDD presunout do redukce misto mechaniky a SSD vlozit misto puvodniho systemoveho.Nevim co mate za ntb, ale je beznou praxi, ze SATA u mechaniky nema takovou rychlost jako SATA ju HDD

mám taky M4.. Po cca 6250h mi ssdlife ukazuje opotřebení 2% a že ten disk při stejným tempu opotřebení vydrží do roku 2090.. a stejně jak píšeš.. zakázaná hibernace a defragmentace...

jáj,vitej mezi krucinály,já jsem na 99%, a to disk nijak nešetřím a je fakt že to lítá parádně,start,spouštění programů atd-jednou zkusíš a nechceš jinak já osobně hibernaci vypl- k čemu 16gb ram,swap to samé a Windows search na co? ssd je dost rychlý,už v dobách hdd když byla tato služba spuštěna hdd pořád pořád makal hledal chroustal a u ntb to poslouchat nee,nyní to ticho..........

Tak jsem koupil Crucial M500 a SSD Life mi nic nezobrazuje. Prý Crucial tyto informace nedává. Jakto že tobě se to zobrazuje?

Samozřejmě. Hlavně to vypnutí indexování a vyhledávání je nejdůležitější, aby při vyhledávání systém nemusel hledat v indexu (složitost O(1)), ale musel sekvenčně prohledat celej disk (složitost O(n)).Fakt občas nechápu, jak lidi jenom slepě sledujou "optimalizační" rady na internetu

Fakt občas nechápu, jak lidi jenom slepě sledujou "optimalizační" rady na internetu ?ok. tvoje rada? na tvém ssd to máš jak?

Otázka je, co je třeba optimalizovat a podle toho se řídit:Vypnout defrag? => K čemu, když win stejně SSD defragmentovat nebudou.Vypnout index+search? => vyhledávání pak bude sekvenční a ne indexované, takže N× pomalejší (kde N = množství indexovaných položek)Vypnout superfetch? => windows by měly pro (superrychlé) SSD superfetch vypnout sami, a pokud tak z nějakého důvodu neučiní, tak to není na škodu, protože cache v RAM bude stále mnohonásobně (100x?) rychlejší než i to nejrychlejší SSDPřesouvat temp? => Instalace a programy, které tam zapisují, přijdou o výhodu rychlosti SSD. Ničemu jinému to nepomůže.Zakázat hibernaci? => Možná, ničemu to nepomůže, jenom uvolní pár GB na disku.atd. atd.

jo možná jo,nepsal jsem nic o přesouvání tempu,psal jsem nechat jak je,defrag win 7 deflautně nastaveno podle plánu to vypnout,superfetch-jo máš jiný názor+w search dle mě naprosto zbytečné,jen abychom nepletli tazateli hlavu

Já to myslel obecně na rady, které je trendem všude šířit, ačkoli jejich přínos je nulový a často i záporný.Ve Win7 je sice defragmentace naplánována, ale probíhá pouze na HDD, nikoli na SSD, takže vypnout jí je bez významu.Search možná zbytečný, ale pouze v případě, že nepoužíváš vyhledávání (např. v nabídce Start apod.), jinak ať se pak uživatel nediví, že to vyhledávání je strašně pomalé, když se musí prohledat sekvenčně celý disk.

tmp do ram

Vetsina lidi realne neco hleda jednou za uhersky rok a dokaze aspon trochu rozumne definovat, co kde se ma hledat. Proto ma smysl omezit zbytecnou zatez disku prave tim vypnutim indexovani, protoze je mnohokrat vetsi nez zvysena zatez pri malo castem hledani bez nej.Kdo hleda casto a "rozmarile", ten to indexovani samozrejme vypinat nemusi. Takovi uzivatele si to v drtive vetsine pripadu nastesti uvedomuji.PS: Casto hledate na SYSTEMOVEM disku. ;o)

Samozřejmě. Hlavně to vypnutí indexování a vyhledávání je nejdůležitější, aby při vyhledávání systém nemusel hledat v indexu (složitost O(1)), ale musel sekvenčně prohledat celej disk (složitost O(n)).Fakt občas nechápu, jak lidi jenom slepě sledujou "optimalizační" rady na internetu

dík,na pobavení dobrý

Preco chces davat prehliadac na stary a pomaly HDD ked mas v notebooku SSD? Nerozumiem tomu. Nainstaluj ho samozrejme na SSD disk.

A nastavení mám nechat tak jak jsou. Myslím tím nějaké TEMP soubory, dát na jiný disk nebo tak něco?

Ne, tyhle věci neřešit ... ti co to doporučují jsou sto let za opicena protože problém s opotřebením byl hlavně u prvních ssd. dnes je životnost disku mnoho let při běžném použití.

opravdu jen zakázat hibernaci (není třeba, když SSD z vypnutýho stavu bootuje rychlejš než HDD z hibernace-pro hnidopichy na W7) a zakázat defragmentaci, která nneí na SSD z principu potřeba...

No já ti nevim, ale je to právě hibernace a s tím související (téměř) instant-on, co považuju za největší přínos SSDčka. Boot je sice taky poměrně rychlej, ale rozhodně ne okamžitej. Jinak hlavní je neudělat chybu v koupi moc malyho SSD..

jo určitě,jen můj názor,můj názor je hibernaci zakázat, na SSD je její přínos o dost menší než na pomalém plotnovém harddisku - byť je start systému pěkně rychlý, platíte za to opotřebením SSD

Clovece, prinos hibernace VUBEC NENI v rychlosti startu PC.Vy jste fakt expert!

Vy jste asi nepochopil, k čemu je hibernace. Ne, ta se opravdu nepouziva pro rychlejsi start.

je mi moc dobře jasný, k čemu hibernace je... Ale hibersys zabírá docela dost místa (což může pro někoho bejt problém) a nehledě na to, že to má vliv na životnost SSD...

hiberfil.sys je to správně...

No, evidentně nevíte, když píšete, že "hibernace není třeba, když SSD z vypnutýho stavu bootuje rychlejš než HDD z hibernace"

A čo si ty kokot alebo čo? Veď SSD disk sa neopotrebuje tym že naň zapiŠeš dáta a čítaš stale ale iba samotným zápisom takŽe hibernáciu kludne môžte mať povolenú ale keď ju nebudete využívať tak sa disk opotrebúvať nebude.Experti tuto

A co takto premiestnit cache do tmpfs.

Přátelé, jak vás tak čtu, tak myslím, že bude pro váš nejlepší, když si SSD položíte do skříně počítače a necháte ho tam, jen tak, nezapojený. Na rovinu říkám, že to jediná funkční a spolehlivá cesta, jak zajistit, aby se vám NEOPOTREBOVAL

ja mam na 240gb ssd jen hry , windows mam na normalnim 7200 , nevadi mi kdyz se nacita windows del, stejne pouzivam jen spanek tak se nic nenacita, ale hlavni je pro me aby se rychle nacitaly urovne ve hrach , treba skyrim/fallout3 tam to nacita mezi kazdyma dverma rozdil mezi normalnim diskem/ssd 3/0,5 s urcite obrovsky rozdil, na ten 240 gb disk se mi vleze 12-14 her urcite to staci na vsechno

U nekterych her SSD pomuze (Skyrim a Fallout 3 jsou typickymi predstaviteli tehle kategorie). U vetsiny her nenastava po jejich presunu na SSD zadne znatelne zlepseni (samozrejme nad ramec zrychleni spusteni hry, coz je obvykle vec zcela zanedbatelna).Ono se da dopredu docela dobre odhadnout, ktery pripad je ta konkretni hra. A v pripade pochybnosti to proste otestovat.

jj, ale myslím že obecně to pomuže u nových her které mají třeba 20 gb :) kde se nacítá x100mb uroven.. ale mimochodem, třeba pro naprosto plynulé gta4 je také potřeba ssd tam se dočítá postupně a když jedete rychle po dálnici například s obyčejným diskem se to seká a je jedno jaký mate cpu a dpu

Musim doporucit k vyzkouseni Skyrim na RAMdisku, je to NADHERA

Kralovsti za RAMdisk, musi to byt vazne luxus hrat Skyrim, ale bohuzuel tohle nebudu mit moznost vyzkouset. Zavidim, moc zavidim.

32GB RAM stoji nejakych 7000,- - to uz neni cena z rise snu, pokud clovek chce, da to dohromady. Ovsem jen kvuli Skyrimu si to clovek asi neporidi pokud neni Velky Uchyl

Akorat clovek nesmi zapomenout na to, ze save na RAMdisk neni save na HDD. ;o)(Draze vykoupena zkusenost z dob Dune 2..)

ja teda pouzivam synchronizovany zapis ramdisk-disk, takze me to moc netrapi - nicmene savy jsou stejne v user folderu pokud me pamet neklame ,-)

Ano, nastesti jsou. :o))

Ha, diky za tip!RAM mam habakuk a presto me to nenapadlo. (Ony ty loady u me zas tak pomale nejsou.)Vyzkousim.