SSD Disk - Stránkovací soubor

Ahoj jsem čerstvým uživatelem SSD disku . Na netu jsem se dočetl , že kdo má SSD tak aby disk delé vydržel je vhodné strankovací soubor vypnout. Doporučujete tedy vypnout? disk je samsung EVO 850 256 GB a PC má 6GB RAM a je použivané pouze na kancelářskou práci a občas film . Má cenu řešit životnost SSD? když je na něj 5 let záruka a u alzy jsem si ještě doupil okamžitou výměnu

Odpovědi na otázku

Je pravda, že stránkování trochu snižuje životnost disku ale rozdíl je minimální. Pokud máte 5let záruku, tak bych to neřešil a nechal stránkování zapnuté.

A úplné vypnutí swapu může způsobovat nestabilitu systému (osobně ověřeno)

Fakt?Normáně příkaz swapoff -a buďto zahlásí, že nelze, protože není dost volné RAM, nebo prostě odkládací prostory odpojí.Pokud dojde RAM, nastoupí OOM Killer. To samozřejmě není nic příjemného, ale rozhodně to není nestabilita; je to vlastnost toho operačního systému.Odkládací prostor je věc navíc, opt-in. Pokud máte dost RAM, není potřeba. A pokud jej nějaký OS vyžaduje, tak to bude asi nějaká specialita, která bude mít svůj důvod.Chápal bych problém, když odkládací prostor umístíte např. na síťové úložiště. Ale úplně se ho zbavit samo o sobě problém vytvořit nesmí.

Vyplácání počtu přepisů jsou jako oejetégumy u auta - na ně se pětiletá záruka nevztahuje. Je to čistě prevence vůči tomu, když by někdo koupil nejlevnější SSD a používal ho v serverovém prostředí.Doporučuje se nastavit velikost stránkovacího souboru podle doporučení Windows - obvykle 3 GB až 10 GB.

Tak jasně akorát, že na alze to mohli řict, a ne , že řekli 5 let záruka já ještě dokoupil za 260 Kč okamžitou vyměnu a , že tam hraje roli počet zapsaných dat už neřekli . No ale stejně i těch 70 TB za 5 let asi nevypotřebuji , tak mám tu záruku tak jako tak těch 5 let. I když by mě zajimalo jestli se může SSD vůbec porouchat, když nemá mechanické současti .

No jasně že může. S nějakou degradací se počítá již v návrhu (např. data jsou ve flash uchována tak, že výpadek jedné datové buňky je neohrozí, a buňka je nahrazena, respektive přemapována).A nečekaně se porouchat může stále mnoho věcí, jeden zástupce za všechno je ROHS. Mnohonásobně větší problém je SW, tedy firmware řadiče SSD, který (dle mého názoru) způsobuje statisticky mnohem víc ztrát dat.

Neres to, mej tam jen system, pripadne dulezita data zalohovana a je to v klidu. To SSD stejne drive nebo pozdeji umre (osbone 2ks, firemne 10+). A rozhodne neaplikovat ruzne navody a optimalizace drive pro SSD doporucovane, vetsinou to vedlo k tomu ze veskere vyhody SSD byly razem k nicemu ;)

Mně SSD neodešlo ještě žádné.U 120GB Adata (našel jsem jej, celkovou historii neznám) jsem na tom experimentálně půl roku provozoval databázi (55GB, hlavně zápis), a čekal, až chcípne. Po půl roce žití jsem na něj pustil dd z urandom a nechal to pár dalších měsíců.Před měsícem jsem to SSD prodal kamarádovi, který ho za každou cenu chtěl. Upozorňoval jsem ho, že je dávno po smrti kvůli zápisům. Prý to zkusí a 300Kč dobrá cena. A protože byl SMART v pohodě, normálně to dal do nějaké repasované sestavy a prodal...Je mi líto toho, kdo to koupil. Ale ještě jsem neviděl SSD chcíplé kvůli zápisům (snad jen to Wiftovo, ale i to nějak žilo, vizte diit.cz). Několik v read only kvůli zápisům. Ale pokud disk chcípnul úplně, bylo to vždy kvůli SW.

Koupil jsem na eBay několik 25nm enterprise MLC Intelů - 710 v kapacitách 100 GB, 200 GB, 300 GB. Stály pár šupů, měly čistý SMART (pár hodin provozu, prakticky do 10 GB zápisu). Hádám, že běžely jako cache na SAS řadičích nebo v RAIDu, takže proto žádné údaje o stavu. Všechny fungují druhým rokem.

To se mi nezdá, SMART si přeci řeší disk sám, proto by na něm nemělo mít vliv, jestli je v RAID nebo kdekoli jinde?To spíš jestli se třeba nesmaže při aktualizaci firmware. Ale ani to se mi nezdá, protože disk si nějaké údaje o stavu zachovávat musí. Spíš mám pocit, že jste měl pořádné štěstí :)

taky jsem koupil noname SSD disk 120GB z ebaye před 5 lety, dnes už bych to neudělal, ale hrome div se funguje pořád, a rychlost nijak zásadně nedegradovala (ano není to žádný rychlík, ale rychlejší jak plotnový disk furt je). Neptejte se mě proč jsem to udělal, sám nevím, ale používám ho pouze na rychlejší nahrávání her. SMART OK, a nekolikrat testovan bez chyby, kapacita je reálná (žádný 32GB SSD s firmware 120GB jak je zvykem oje*avat)

Ta 5 letá záruka ale neplatí absolutně - je to taky omezené zapsáním určitého množství dat...Protože to by se pak našlo chytrolínů s "vyšťavenými" SSD na reklamaci...

tak to by také ten disk musel mít někde ve specifikaci takový limit dat uveden . nikde jsem nic nenašelhttps://www.alza.cz/samsung-850-evo

Snad nejsi tak naivní, abys věřil, že Alza dává lepší záruční podmínky než samotný výrobce...Že tento fakt cudně zamlčuje je věc jiná.Zde se dočteš jak to se zárukou ve skutečnosti jehttp://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ss... Množství zapsaných dat se pohybuje od 75 do 300 TBW podle kapacity disků.Pro tvůj disk 256 GB je tato hranice 75 TBW. Takže až zapíšeš 75 TB, záruka ti končí - aby ses pak při reklamaci nedivil....

a odhadem jak dlouho může trvat než zapiši těch 75 TBW ??? v PC jsou jen windows a office nic víc a použivané je pouze na net a minimálně na filmy??? nemám vůbec představu ......

No ty musíš vědět, jak hodně PC používáš. Podívej se do smartu kolik má disk zapsáno do teď, vyděl to počtem dní co ho máš a dostaneš kolik zapíšeš v průměru denně. A z toho si už snadno dopočítáš za kolik dní zapíšeš 75TB...

a jak se podívám do smartu abych věděl kolik má disk zapsano? u hdd jsem na něco takového nebyl zvyklý tak nevím...

tak už to jsem to spočital životnost SSD vyčerpu při současném využivaní PC tak za 10 let no a zaruka je 5 let a když si vezmu, že PC má staří tak 5 let tak můžu být úplně v klidu Aůe 5 let staré PC a po výměně za ssd jsem rychlosti PC opravdu unešen , tak že to vážně stálo za to . SSD bylo měněno za klasické HDD který byl v PC 6 let a také jen systémový disk se přesně na vánoce odporoučel , tak že v klidu . Ale co se mi nelibí, ale mohl jsem to očekavat, že já nemám s SSD zkušenosti prodavač na alze povidá zaruka je 5 let a ukecal mě na okamžitou vyměnu v připadě zavady kus za kus, ale co už neřekl, že je to 5 let nebo 75 TB

Kromě 5 let a 75TB se záruka taky nevztahuje třeba na provozování mimo doporučené teploty. Tak na něj nesmíte položit čtyřtunovou bourací kouli nebo jej sušit v mikrovlnce. Kolik byste chtěl, aby vám tam toho ten prodavač řekl? Je to Alza...

Tak->Taky...

Prostě až odejde, tak to vemte, pořádně s tím flákněte o stůl a běžte to reklamovat

Tak tak, prodejce neříkal, že se na to záruka nevztahuje.

 |   |  NetBSD Firefox 16.0

Existuje i výjimka u které není 5-letá záruka podmíněna množstvím zapsaných dat: https://pevne-disky.heureka.cz/iridium-pro-240gb-2_5-sat...

Vsadím se, že to SSD bude mít doporučené způsoby použití. Pokud jej narvete do serveru a za 3 měsíce chcípne, tak se dozvíte, že to na to nebylo určené.Stejně jako boty nejsou často určené na běžné nošení. I když si je tak často kupujeme a používáme, reklamaci nikdo neuzná.

To nevíš, že drahé bory jsou na koukání? Tak zvaná lifestylová/módní obuv je brána jako spotřební zboží.V mém případě to dospělo do fáze, že jsem začal boty kupovat v Německu/Rakousku. V Česku jsou z 99 % neochotní prodejci, prodavači absolutně nic nevědí, na e-mailové dotazy opisují specifikace, v obchodě plácají prázdné fráze, protože vlastní zboží neznají a ani mu nerozumějí a jako bonus stojí i o dva tisíce více. Člověk si připadá při nakupování jako idiot, který se baví s idioty. Stejně tak je to poslední dobou s večerkama - kde nemakají Vietnamci/ky nebo Ukrajinci/ky, tak má člověk chuť jim nafackovat. Zrušit zákoník práce, minimální mzdu, odbory postavit mimo zákon a otevřít trh přivandrovalcům. Lemplové by měli být rádi, že práci vůbec dostali a ne u ní dělat kyselé ksichty a cítit se obtěžováni.

Jak toto souvisí s životností ssd disku?

Pouze popisuji praxi u nás v Kocourkově. Je možné, že jinde než v ČR bys po vyplácání s počtem přepisů uspěl.

Spíš ne. U nás záleží, jestli se to řeší podle obchodního nebo občanského zákoníku.V cizině nejsou běžní zákazníci v takové výhodě. Např. HP nabízí tři třídy SSD podle množství zápisů a čtení, tak se dá očekávat, že na to myslí, a při reklamaci to zohlední.Neznám celý svět, ale americký přístup je mi (v tomhle) bližší. Výrobce/prodejce prostě stanoví podmínky, za jakých záruka platí, a já to můžu dobrovolně odmítnout a nekoupit/nechtít záruku. U nás je to horší, záruka je podle občana minimálně roční, jsou tam nějaké minimální podmíny... a jakmile to ale koupíte na firmu, najednou jste v úplně jiné pozici. To mi fér nepřijde.Naštěstí nehledě na zákony se lidi umí domluvit :)

Naprostý souhlas.Nákupem bot trávím maximálně 10 minut ročně. Pokud mi nějaké zrovna fakt sedí, kupuju rovnou dva nebo tři páry. Protože nakupovat boty je prostě hrozný opruz. Pořád mi něco vnucujou, ale o sortimentu toho víc já (poznám, co se mi líbí), prodavač nepřináší vůbec žádnou přidanou hodnotu. Pak mi desetkrát vnutí spray na údržbu zvenku, zevnitř, lžíci, a ponožky z pavučin či co.S názorem na večerky taky souhlas. Nedávno jsem nakupoval mámě mléko na pár měsíců dopředu v supermarketu, a uvědomil jsem si, že už 2 roky úspěšně chodím do místní večerky, a vůbec mi ty fronty v supermarketech nechybí. Ceny nejsou moc rozdílné, zato mají osobní přístup, a jako bonus nedělají EET :) teda jen u těch, co je znají, ale od toho tam přeci chodím.

No, mléko kupuji farmářské z automatu...

Ty všemožné prodloužené záruky a příplatky za bonusy, pojištění ap. obvykle nejsou ve skutečnosti tak lákavé. Prodejce samozřejmě láká, ale pořádně neinformuje o podmínkách a omezeních. Jenže spousta lidí se na to nechá nalákat a nepřečte si podmínky těch služeb navíc. U prodloužené záruky už to bývá omezené proti zákonné záruční době. Předpokládám, že u toho disku není pětiletá záruka od Alzy, ale dle podmínek Samsungu a ten vyloženě uvádí 5 let nebo dosažení hodnoty TBW, podle toho, co nastane dříve.

Já jsem si zaplatil u Alzy 260 Kč za okamžitou vyměnu . Prý když se v zaruce něco s diskem stane teda mimo mechanických poškozeni , tak nebude poslán na reklamační řizeni které trvá 30 dni ale rovnou druhý den dostanu od alzy nový disk . Četl jsem i podminky té služby tak by tam snad neměl v tom býtt háček . Lakavé je to v tomm, že jeden den bez PC vydržím kdyby 30 dnů tak bych stejně musel koupit nový dist a pak až by se reklamace vyřidila bych měl doma jeden nepotřebný , to mě už teď alespon dle informace od alzy nehrozí Jinak na ty prodloužené zaruky které už neposkytuje vyrobce ,ale je to formou pojištění také nevěřím , stačí si přečist podminky ... vše je pak najednou ukrutně složité ...

Docela by mě zajímalo, jak to v praxi funguje. Ta výměna se má vztahovat pouze na záruční vady, ale nějakým způsobem musejí zjistit, jestli je na to nárok. To by muselo znamena okamžité posouzenía vyhodnocení, zda je to reklamovatelná vada. Každopádně na překročení TBW se to podle mě vztahovat také nebude, protože to bych viděl na běžné opotřebení a na to se to nevztahuje.

Nepracuju na reklamacích, ale osobně na tohle vidím dost jednoduché řešení. Doufám, že to nikdy nikdo nepoužije, respektive že to na reklamacích odhalí. Kdyby to náhodou fungovalo, poškozuje to všechny v řetězci, od výrobce po všechny ostatní řadové zákazníky.Takové SSD, které je jinak zjevně zvenku nepoškozené, stačí znefunkčnit, ať z toho SMART nedostanou. Stačí ho tedy odpálit vyšším napětím nebo přehřátím. Nevěřím tomu, že někdo se u SSD za pár tisíc bude snažit s opravou přinejmenším napájení, aby ověřil, že to bylo něčím jiným, a reklamace SSD tak projde, protože příčinu se odhalit nepodaři.

V Alze jsem několikrát reklamoval RAM, a vždy to proběhlo stejně."Co tomu je?""Chyby v memtestu.""Chápu. Tady mi to podepište, a chcete ji hned vyměnit, nebo peníze?"---"Co tomu je?""Vůbec nefunguje."(odchází, za 10 minut se vrací)"Chápu. Tady mi to podepište, a chcete ji hned vyměnit, nebo peníze?"

A když už jsem se tak rozkecal, tak z TBW by mě zajímalo, jak to vlastně funguje.Při zápisu i jediného bitu musí SSD z principu zapsat mnohem více dat, něco jako 4kB+.Když zapíšu 600 bilionů bitů jeden po druhém (ideálně na přeskáčku, což ii při 90 000IOPS u Samsungů to bude na dlouho ), kolik budu mít TBW? 75TB nebo mnohem mnohem víc?

To řeší firmware. U Intelů je ve SMARTu chlíveček, kde se hned zobrazí, zda bylo (denní) počítadlo překročeno. Reklamace: Jiná hodnota než bula? Smolík.

*nula

Vypnutim swap pri nedostatocnej pamati, dosiahnes iba problemy. Ak mas SSD dostatocnej kapacity (cca 1/3 volne miesto), tak sa tym netrap.