SSD benchmark

Ahoj, mám SSD disk crucial m4 128 GB a zkoušel jsem SSD benchmark pomocí programu AS SSD benchmark, test jsem prováděl 3x a při všech pokusech bylo při počátku vytížení procesoru 1% a žádné procesy neběžely na pozadí. Ve všech 3 pokusech mi vyšlo celkové hodnocení pouze 483, ale na fórech kluci dostávají celkové skóre 750, 650,615 ... nad 600 téměř všichni. Největší rozdíly mám v latenci při zápisu/čtení a v zápisu/čtení při 4K-64 Thrd souborech. SSD jsem zkoušel testovat i přes SSD life check, zda je OK, životnost ukazuje 96%, velmi dobrý stav, 1 rok v provozu, ještě to ukazuje 10 let provozuschopnosti, TRIM aktivní. SSD mám zapojené v základní desce v 6 GB/s sata 3 konektoru, světle modrý (na desce mám 3 barvy sata konektorů světle modrá, šedá, tmavě modrá). Základní deska je asus p8p67-pro, operační systém W 8.1, ostatní komponenty i5-2500k@4.9Ghz ( chladič noctua nh-d14), gigabyte gtx 670 2GB windforce 3x také OC, 8 GB ram kingston 1600 MHz (OC na 1866 Mhz), další hdd 1TB seagate barracuda, case lian-li pc-p50 armorsuit, zdroj seasonic x 650. Nahrál jsem Vám screenshot z AS SSD benchmarku...Můj dotaz je spíše ze zajímavosti, né, že bych měl nějaký problém, ale zajímalo by mě, v čem jsem udělal chybu?http://postimg.org/image/w0bi0cyl3/zde je link na diskusní fórum, kde ostatní lidé sdělují své výsledky http://www.overclock.net/t/1145150/official-crucia...

Odpovědi na otázku

Světle modré jsou ale pouze SATA II.

Omlouvám se, spletl jsem se, konektor je šedý, tedy AHCI konektor (defaultně).

Teď mě vlastně napadlo, když jsme u těch konektorů, crucial má Marvell řadič a tmavě modrá je s marvell řadičem, nemýlím se? Je to jen shoda názvů a jedná se o něco jiného, nebo bych ho měl mít v tom tmavě modrém?

Co máš za základní desku? Pokud Intel s P55 a podobně, tak nepoužívej přídavné řadiče SATA 6 Gb/s (Marvell, JMicron, ASMedia...) ale SATA 3 Gb/s od Intelu.Pokud ti jde o nejlepší dosažitelný výkon, zazálohuj data a proveď secure erase (přepni řadič do IDE režimu -> Hiren's Boot CD -> program HDD Erase). Vyresetuješ tak výkon disku do stavu, jako při vybalení z krabice.

Pardon, už vidím desku Asus P8P67-PRO, přehlédl jsem se. Je to revize B2 nebo B3?

Intel® P67(B3) chipset :=================2 x SATA 6Gb/s port(s), gray4 x SATA 3Gb/s port(s), blueSupport Raid 0, 1, 5, 10Marvell® PCIe 9120 controller :========================2 x SATA 6Gb/s port(s), navy blue========================JMicron® JMB362 controller :1 x eSATA 3Gb/s port(s), red1 x Power eSATA 3Gb/s port(s), green

Jo, to je ona. Momentálně jsem to vykoušel zapojit do Marvell sata conectoru (tmavě modrý) a je to ještě horší, pouze 330 skore celkove, čtení kleslo na nakych 300 MB/s z 480 MB/s...

Hele, je možné, že to je kabelem? Teď se k tomu nedostanu, ale mám tam klasický "červený" sata kabel, teď si nepamatuju jestli je to sata kabel se specifikací 6GB/s (resp sata III), ale snad ano...ale zkontrolované to nemám?

Máš víc kabelů? Pokud ano a tento nepotřebuješ, tak ho přefikni napůl a podívej se, jestli je bi-koaxiální - tzn. má stínění pro každý pár.http://en.wikipedia.org/wiki/File:SATA3-TwinAxCab... Aktualizuj SSD firmware na nejnovější a připoj ho na SATA 6 Gb/s od Intelu (ale pouze v případě, že máš P67 B3, pokud máš B2, musíš ho připojit na SATA 3 Gb/s).Tady máš upravený BIOS s aktualizovaným modelem řadiče disku (updatoval jsem i síťovku a mikrokód procesoru), mělo by to fungovat, ale ruku do ohně za to nedám:https://safelinking.net/p/f3495639d8Dále nainstaluj ovladač Intel RST v12.9.0.1001:https://tinyurl.com/owjk4h2PS: po aktualizaci BIOSu musíš přeinstalovat i ovladač Intel MEI. Na stránkách Asusu je: Management Engine Interface V9.5.10.1658 for Windows Win8.1 64bit---(WHQL).(1.5M)Intel Management Engine Interface V8.0.0.1262 for Windows 32/64bit XP & 32/64bit Vista & 32/64bit 7.(WHQL)

Díky moc za rady.1) ke kabelu, co tím zjistím, pakliže bude/nebude bi-koaxiální?2) při aktualizaci provádí se automaticky formát nebo ne? mám zálohovat předtím radši? asi radši jo co...3)přehrávání BIOSu bych se nejradši vyhnul, takže provedu nejdřív kroky předtím, když se něco stane, tak už není cesta zpět, alespoň u mé desky, když nemám dva biosy co?4) intel rapid storate driver nainstaluji...PS: Desku mám v revizi dokonce 3.1

1) je to destruktivní test (kbale je potom na vyhození), pokud nebyl bi-koaxiální, je to šunt a mohl brzdit výkon2) jak kdy - z hlavy ti to neřeknu a někdy i výrobce kecá, ale záloha systému Acronisem bude nejjistější3) má deska BIOS v patici a znáš někoho, kdo má stejnou desku (případně někoho s programátorem EEPROM)?4) Ten ovladač ti nepomůže, pokud nebude disk připojený na řadič IntelPS: ne revize desky, ale čipsetu - najdeš to pomocí CPUzhttps://communities.intel.com/servlet/JiveServlet/showI...

1)dobře2)udělám radši zálohu3)bohužel ne a ne4)prosímtě, v manuálu nemám u žádného sata konektoru napsaný intel, do kterého ho tedy dát, aby to byl jak ty říkáš intel? mám to momentálně v šedém a v manuálu je popsán jako 6GB/s sata 3 conector s defaultnim AHCI nastaveni, tmave modry je marvel a svetle modry je sata 25)cpu-z ukazuje B3

3) o servisu, kde by ho měli nevíš?4) 2 x SATA 6Gb/s port(s), gray => takže to je v pořádku5) taky v pořádku, jakou verzi CPUz píše o BIOSu? Na stránkách Asusu se od určité verze uvádí, že je v BIOSu AHCI modul v10.něco, které sice nebyly extrémně výkonné, ale byly stabilní a bezproblémové.

3)ještě jsem žádný servis nepotřeboval, takže nevím4) dobře5) verze 0105, datum 03/28/2011, tento bios je asi dost starý, vyplatí se to updatovat nebo ne? je tam nějaký profit z toho?

3) Zkus do nějakého v okolí zajít a zeptat se, zda flashují BIOSy v programátoru a za kolik. Teoreticky by to mohl být i autoservis - stejným / podobným programátorem se provádí takzvané čipování5) od verze 1704 2011/06/22 je novější modul pro řadič a ten přináší vyšší výkon, nejnovější oficiální flashni ze spolehlivé flashky z BIOSu - Asus EZ flash 2 se to jmenuje. Podívej se do manuálu a instalačním CD od desky přes něj by měla být možná obnova. Ale zatím to nech na den, teď nemá smysl se za tím honit

Update:1)kabel jsem prořízl, zjistil jsem, že je přesně jak na tom obrázku, první vrstva (pod červenou slupkou) má "alobalovou" ´folii, asi hliníkovou, druhý slupka je bíly plast (tvrdý) a potom je měděná žíla. Oba páry jsou takto.2)Provedl jsem zálohu disku + následný update firmwaru na 070H z 000F. Výsledek - žádná změna, stále stejný výkon.3) Nainstalovaný Intel Rapid Storage Technology - výsledek, stále stejný výkon.4) Zítra zkusím update BIOSu.

Jo ještě k tomu flashi, můžu stáhnout rovnou tu nejnovější verzi? Nemusím jít postupně? například z 0.1->0.2, 0.2->0.3 atd ? Jsem teď na 0105 podle cpu-z a tahle není ani v nabídce biosů (nejspíš hodně stará verze, z továrny asi) můžu tedy stáhnout rovnou nejnovější verzi 3602? Tento link? http://www.asus.com/cz/Motherboards/P8P67_PRO...

A ještě poslední připomínka k postupu, je to takto správně?1)zformátuju flashku na fat32 formát2)nakopíruju na ní bios 3602, je to soubor .rom4)vypnu PC, odpojím ostatní HDD5)nabootuju do biosu6)zresetuju bios do defaultního nastavení7)půjdu do EZ flash utility8)načtu z flashky?

Ano, postup jsi pochopil správně. Samozřejmě stačí flashovat rovnou na nejnovější BIOS. Možná bude třeba BIOS přejmenovat do dosovského tvaru 8.3 (8 znaků název + 3 přípona).Bod 4), tedy resetování do defaultního nastavení (u Asusu je možné provést zálohu, tuším Tools -> OC Profile), není nutný, spíše je potřeba zrušit přetaktování.Pak stačí sledovat instrukce - vybereš v programu BIOS, ten provede kontrolu, zda se jedná o stejnou desku, pak ho celý přečte, jestli neobsahuje chyby a pak kousek po kousku přeflashuje. Pak provede restart.Nakonec je vhodné BIOS vyresetovat a znovu nastavit (možná bude stačit načíst uložený profil) - občas tam zůstanou podivné hodnoty.Protože UEFI BIOSy jsou trošku složitější z hlediska struktury (je to de facto operační systém a Windows je program, který spouští), tak předpokládám, že z hlediska aktualizace dojde k přepisu klíčových informací týkajících se ovladačů a bude třeba přeinstalovat Intel MEI. Dej tam buď tu verzi ze stránek Asusu nebo https://tinyurl.com/knstb8v měla by tam jít jakákoliv s WHQL, pokud ne, tak vybírej z verzí velkých 1,5 MB (= francouzsky Mo) - fyzicky mají sice 150 MB, ale to proto, že jsou pro všechny možné desky.

Tady je asi nejhorší skóre, co jsem našel:http://cdn.overclock.net/2/26/26a6f918_CrucialM412... Jinak by to fakt mělo být:Sekvenční: 450-500 MB/s a 170-200 MB/s4k : 20-30 MB/s a 50-100 MB/s4k 64QD: 220-300 MB/s a 150-180 MB/spřístup: v obou případech 50 až 200 ms

Ahoj, takze dnesni update:1) koupil jsem uplne novy kabel, uplne od jine firmy, vysledky jsou stejne +-2) updatoval jsem BIOS zakladni desky na 3206, vse probehlo diky bohu bez chyby, ale vysledky jsou stale stejne3) chystam se ted na zformatovani disku a na provedeni secure erase, je to pres ten hirens boot nejak intuitivni? nebo jak to pres to provedu? nemohl bys to prosim trosku popsat?

1) a 2) takže je vyloučen chybný kabel i zastaralý modul pro řadič disku v BIOSu. Ovladač máš předpokládám zde (já mám 11.7, protože mám starší čipset): http://2imgs.com/9285d0fa293) nastavíš v BIOSu řadič jako IDE -> nastartuješ do HBCD -> 6. Hard Disk Tools... -> 7. HDD Evase v4.0Dále se řiď instrukcemi zde: http://diit.cz/clanek/jak-z-toho-venJe možné, že HDD Erase napíše, že je disk zamčený proti smazání, stačí za chodu připojit a odpojit napájení (SSD to nevadí).Jaké máš vlastně Windows?

Vliv kabelu je nulovej, je úplně jedno jakej máš... http://goo.gl/7QrweA hledat důvody, proč V TEORETICKÝM benchmarku máš nižší skore, mi přijde na hlavu padlý... Protože neznáš podmínky, za jakých to bylo testovaný. Ty skore z prvních 3 stránek jsou víc jak 3 roky starý. Takže to SSD měli úplně nový, nejspíš skoro čistej systém a to všechno může hrát roli a k tomu mraky dalších vlivů...

Nemusí být pravda - pokud má čínskej šunt bez bi-koaxiální izolace, tak polovičku doby probíhá oprava chyb.Výkon do stavu novýho SSD dostane pouze provedením Secure Erase + tomu pomůže instalací optimalizovaných driverů pro P67 a BIOSem, který má AHCI modul ve stejné verzi.

A výkon SATA 6 Gb/s může mít, pokud má revizi B2, která měla fyzický bug:http://www.anandtech.com/show/4143/the-source-of-i...

ako pomáha secure erase? Nebude záznam o tom ktoré bunky sú viac použité?

Secure Erase kompletně vyresetuje obsah buněk - všude budou opravdu nuly a ne záznam o tom, že je tam smazaný prostor (který se stejně bude muset před zápisem vymazat).

Jako že tím vyléčí iopotřebované buňky? Možná by se hodilo nějaký příkaz na tvůj mozek...

Nic takového jsem nenapsal. S počet přepisů se sníží o jedno a současně ve všech buňkách bude fyzicky nula (nikoli virtuálně) a disk tak bude podávat maximální možný výkon.

SSD běhá na různých chipsetech různě rychle

Není úplná pravda. ICH9R/10R mají stejný modul. ICH9/10 mají stejný modul. PCH5-6 B2 mají stejný modul, PCH6 B3 až PCH 9 mají stejný modul. S tím, že PCH5 až 9 jsou vzájemně kompatibilní moduly. Samozřejmě záleží, jestli je výrobce desky integruje do BIOSu. On je propastný rozdíl, zda je tam nějaká betaverze (na které nemusí fungovat trim) z doby vydání čipsetu na trh (třeba 2011) nebo optimalizovaná verze pro danou řadu (2013) nebo úplně nejnovější, která nemá dané optimalizace. V obecné rovině by v případě Intelu mělo stačit používat správnou verzi ovladače.

To jsem uz provedl, mám nejnovější 070H.