» Poradna » Windows (a jiné OS)

Spuštění dva disky, jeden W7 a druhý W10

V PC mám dva fyzicky samostatné disky C=W7 a D=W10. Nainstaloval jsem EasyBCD. Přidal jsem nový vstup bootování. Restatuju PC a mám na výběr mezi dvěma systémy.Zapnu jeden(W7) a naběhne W7. Druhý W10 píše něco, že je poškozen něco o digitálním podpisu a nenaběhne. Ví někdo co s tím?

Odpovědi na otázku

Ty W10 jsou jistojistě instalované v režimu UEFI na disku GPTV tom případě je ti EasyBCD k ničemu, ostatně se to dočteš na jejich stránkách.----------------------------------------------------Oba OS musí být nainstalované stejným způsobem (tj. buď UEFI nebo BIOS (Legacy).Z toho plyne, že máš dvě možnosti. 1. Buď znovu nainstalovat W10 v režimu Legacy (+ disk převést na MBR.2. Nebo znovu nainstalovat W7 v režimu UEFI (+ disk převést na GPT). K tomu ale potřebuješ mírně upravit instalačku W7 nebo si sehnat již upravenou.Doporučuji možnost č.1. Musíš přepnout bios na Legacy a disk s W10 převést na MBR. Pak nainstalovat W10 znova. A pak, v případě potřeby můžeš klidně použít i ten EasyBCD...

Díky. Přeinstaluji W10.Ovšem nevím jak přepnu ten bios na Legacy + jak převedu disk s W10 ma MBR. Je to jednoduché? Mám si to najít sám nebo poradíš?

1. UEFI se přepíná na Legacy (mode) v biosu (uefi)Víš vůbec co na PC momentálně máš?2. Disk převedeš z gpt na mbr standardně pomocí diskpart, klidně z nabootované instalačky. Přík. řádek jako správce (shift+F10) a postupně zadej:diskpartlist diskselect disk <číslo> (nepoplést!)cleanconvert mbrexitHotovo. Pak můžeš na ten disk vesele instalovat. Žádné oddíly nevytvářej, jako cíl instalace vyber celé nepřidělené místo. V případě potřeby můžeš disk rozdělit/vytvořit oddíly dodatečně až po dokončení instalace.

Co toto, můžu to udělat tak - tomu rozumím. http://www.servispckupka.cz/jak_prevest_GPT_disk_na_M... https://cz.answers.acer.com/app/answers/detail/a_id/5... Bude mít změna na bios legacy nějaký vliv na disk s W7? Ten chci zachovat jak je.

1. No můžeš...2. Záleží, v jakém režimu byly ty W7 instalované. Ale to bys měl snad vědět ty, jak jsi to instaloval, ne?...Pokud v Legacy a na disk mbr, tak normálně pojedou. Pokud ne, tak nepojedou. Pokud jsi ale používal standardní instalačku, dá se předpokládat, že budou nainstalované v režimu bios (uefi - legacy) + mbr

To nevím v jakém režimu bios jsou instalované ani ten disk jestli je MBR. Sice jsem to instaloval, ale zase tak moc o tom nevím.Dá se to nějak zjistit?

Spusť diskpart a zadej příkaz list diskPokud je u disku ve soupci "gpt" hvězdička, je disk gptPokud tam hvězdička není, je mbrPokud je mbr, muselo být instalováno v biosu nebo uefi-legacy

Není tam hvězdička. Takže mám se do toho pustit, je to v pohodě?1. Bude fungovat i ten starý systém?2. A i kdyby náhodou nefungoval, tak se to dá vrátit?

Ano, pusť se do toho (budeš instalovat W10 v režimu Legacy na disk MBR).Disk s W7 napřed fyzicky odpoj. Po dokončení instalace W10 ho zase připoj. Výhodou je, že každý ze systémů bude mít zavaděč na "svém" disku. Výběr systémů při bootování si pak ošetři pomocí EasyBCD.--------------------------Druhý způsob je disk s W7 ponechat připojený, pak se zavaděč W10 doinstaluje k zavaděči W7, tj. na jeho disk. Výhodou je, že se o výběr systémů během bootu nemusíš starat, bude ti nabídnut automaticky.

To chápu.Disk s W7 odpojím. W10 bude mít syn samostatně, ať si ho třeba zničí, ale můj W7 zůstane v pohodě.Moc dík za pomoc pustím se do toho. Držím si palce.

Vlezeš do UEFI, tam to najdeš: boot Legacy Enabled.Disk převedeš na MBR buď před instalací, diskpart select disk x a convert mbr nebo v rámci instalace po F10 (zase diskpart atd.). Nainstalovaný už těžko, ale taky to jde.

Riesil som podobny problem a taktiez som skusal rozne varianty.Nakonec som si uvedomil, ze je zbytocne ked spustam Win7, aby bol funkcny aj fyzicky disk s Win10 a opacne.Takze riesenie, ktore mi vyhovuje:Jeden SSD len na system Win7, druhy SSD na win10 a mechanicky prepinac napajania diskov (bud Win7, alebo Win10, nie sucasne).K tomu este jeden spolocny (nevypinatelny) disk.-------------------------------Na treti disk, ktory je stale mapovany ako D:\ (pretoze aj disk Win7 a Win10 je C:\)som nainstaloval balik OFFICE 2x (raz z Win7 a potom z Win10), ale do toho isteho adresara. Takze mam len jeden "Ofis" pre oba systemy a funguje to.

nechapem co tu kwa riesite. Na 1. disk dam 7ku, na 2. disk dam 10nu a pri starte stlacam F8 ak chcem startovat windows na druhom disku defaultneho poradia bootu. Vsetko.

To je sice pravda. Ale po stisknutí F8 mě ten druhý disk nechce spustit, píše něco jako že je poškozen, nepodepsané ovladače atd.

a teda tvrdis, ze ked ten prvy vyberies/odpojis, tak to ide?

Každý samostatně funguje. Fungují i připojený oba, ale spouští se to nějak divně. Jednou W7, jednou W10 nevím proč, aso podle toho který systém byl spuštěný poslední. Někdy jen W7 a dělá pořád kontrolu disku D: cca 10min.Ale při startu, když mám na výběr tak ten W10 prostě nespustím.

Takže hotovo, už to funguje. Ale vypnout ten fastboot nepomohlo. Ale u toho fastbootu mě napadlo, že ten boot manager jsem měl nainstalovaný pouze na disku W7. Naistaloval jsem ho i na disk s W10 a FUNGUJE TO!Díky všem vyřešeno.

Ano, "Vsetko". Ale problem. Ked som nabootoval Win7 a regulerne pouzival a regulerne vypol, tak pri bootovani Win10 (z druheho disku) nasiel Win10 chyby na disku Win7 a pracne opravoval (niekedy nieco pos*al). Platilo to aj obratene.Skratka "dva kohuti na smetisku" a kazdy si to riesi inak. Tak mojim prepinacom pustam na smetisko len jedneho kohuta a je pokoj.P.S. na co je Ti funkcny druhy disk so systemom, ktory nepouzivas?Na zvysenie spotreby, na zbytocne kurenie (teplota) v bedni, zbytocna amortizacia, a pri platnovom HDD zbytocny hluk.

To máš pravdu, asi je to nejlepší řešení, ale nevím jak ten přepínač udělat, tak zatím zkouším něco jiného.

mat na 1 pocitaci 2 OS je nezmysel, ak to potrebujes pre nejaku dolezitu aplikaciu, tak si do 10ny nainstaluj virtualbox a 7ku virtualizuj. Odpadnu ti vyssie uvedene problemy.

Syn potřebuje W10 na hry(PC nedostane), já W7 na práci(staré programy, tiskárny a opravdu nejdou spustit ve W10).Virtuálky jsem měl, je to pomalý. A neumělo to pracovat se síťovým připojením NAS. Celkově na plnohodnotnou práci nebo hry je virtuálka nepoužitelná.

zubnu kefku mate tiez 1? Je 2020 preboha!

Skus hladat info v kefkovej poradni.Ked nesledujes, co sa deje, tak mnoho rodicov, pracuje "z domu",to ale znamena, ze musia odstavit deti od PC.Ale vela skolakov komunikuje zo skolou (hadaj ako) cez pocitac.Nenasiel som ziadnu informaciu, ze by "strana a vlada" v CZ dodala 10 milionov pocitacov do domacnosti.Tak Tvoje vyjadrenie, ze nechepes ze sa v beznych domacnostiach treba delit o pocitac, (nazvem to velmi slusne) nepotesilo.Ale mas moznost prispiet do viacero organizacii, ktore sa danou problematikou zaoberaju.

Kartáčky máme dva, ale toaletní papír a PC jen jeden. Hádejte co je horší.

nechcel by som pouzivat hajzelpapier, predchvilou uz pouzity inym clovekom :) S PC to je o nieco lepsie ;) Kazdopadne si myslim, ze PC je nieco ako kefka alebo topanky, kazdy ma mat svoje...

Ten přepínač by taky šel, ale nevím jestli bych to zvládl udělat. Zkusím variantu výše a kdyžtak mám záložní variantu.

Tak hladaj hotovu variantu.Vola sa to "HDD Power Control Switch"Existuje to aj do 3.5bay, aj do 5.25bay, ale aj na zadnu stranu PC.Su aj kombinovane varianty HDD prepinac + citacka kariet, alebo USB.Napr.https://www.ebay.com/itm/Hard-Disk-Selector-SA...

A este pridam, co som nenapisal.V pripade zakernej skodnej, vypnuty disk nenakazis. (to tiez neni marne).

A este je tu zalohovanie, ktore som nespomenul.Samozrejme, ze zaloha sa robi, ked je system zdravy a zbytocne sa zalohovy disk nepripaja k PC (aspon nie stale)Bezne mozne varianty:1. externy USB disk. Negativa: hladas v sufliku, pripajas kable (kua, kde su) USB podla verzie, nemusi byt zrovna rychle.2. interny disk na rychlej zbernici SATA, ktory nehreje, nezere > je vypnuty, nie je moznost ho nakazit, ale "v pripade valky", ked chcem zalohovat (nehladam v nabytku), len stlacim tlacitko.Ocakavam pripomienky, ze to neni zaloha, pretoze poziar, zlodej ...Ja riesim len zalohu na exrerny vz interny disk.

nějak mi není jasný co se tady v 30ti příspěvcích řeší..Chci mít na PC Win7 a Win10 -> Jako první tam mám Windows 7 + druhý prázdný disk pro Windows 10.. Restartuju PC a spustím z USB média Win10, normálně instaluju a jako cíl zvolím prázdný disk... Windows 10 sami přidají menu s výběrem OS..Kde v tom kdo vidí nějakej problém ?? Takhle to funguje už od Win2000/XP, XP/Win7 ...

Hodil som slovo "Akademik" do placu > vedec, vedecký pracovník, teoretikPises "Chci mít na PC Win7 a Win10" takze len chces, ale ziadne prakticke skusenosti. Ano, Akademik - teoretik."nějak mi není jasný co se tady v 30ti příspěvcích řeší" to som pochopil (asi nemas na to)ale ked sa chces vyjadrovat k problemu, tak si Win7 / Win10 nainstaluj a badaj.Jedine plus Ti mozem dat, ze dualboot WinXP a Win7 mi problemy nerobil.

ja to ale takhle pouzivam.. Win7+Win10..https://ctrlv.cz/B6Vcteoretik budes mozna ty a dalsi...

to nieje rozumne riesenie, lebo potom ten win10 bude zavisly na prvom disku. Ked sa ten pokazi, pokazi nenastartuje ani win10. Jedine spravne riesenie je mat ich nezavisle. Tak kludne mozes win7 na rok odpojit a normalne pouzivas 10.

Udějej to tak, že budeš mít: na jednom disku W7+bootloader na druhém disku w10+bootloader (navzájem se nevidí; instalován systém, vždy když je druhý disk odpojen) a v SETUPU (BIOS/UEFI) nastavit možnost při startu vybrat bootovací medium. Tím se vyhneš problémy s bootloaderem windows (v tvém případě easyBCD, který mu "natvrdo říká co má dělat"), který vždy stál za nic.