Správné naformátování disku C

Zdravím,Právě jsem nainstaloval Windows 10 a chtěl bych se přesvědčit, zda jsem na začátku instalace správně naformátoval (nebo zda vůbec) pevný disk C. Odstranil jsem v intalátoru všechno co šlo a poté jsem přidal jednotku o velikosti cca. 950 Gb (disk má mít 1 Tb). Jenže po naistalování systému mi hlásí Tento počítač, že disk má pouz 900 Gb. Myslíte že je to správně ??

Odpovědi na otázku

To, co jsi tady teď tak vehememtně předvedl, nestačí ani ne na IT-školku, ale ani na IT-školičku.

Umíš někdy místo těch tvých invektiv poradit? Jsi v poradně, ne v kravíně...

On se na nic jiného nezmůže, ubožák.

Uz davno ne. Uz to jenom trol.

a je to tu zasa, ozval sa čo je impotentný a nemohúci !!! hore aj dole.Nemohúci už umri !!!

naštuduj si niečo o GB a GiB a o ich prepočte

1TB HDD co by celek jako systémový - brekeke. Chci vidět, jak a hlavně kam uděláš image systému.

v tom problém nevidím..záloha sa robí predsa na iný fyzický disk..ty brekeke

A při nakopnutí Windows budeš obnovovat celý 1TB? To je na basu piv. Pokud budeš obnovovat jen systém, tak za 1 pivo máš hotovo.

To je jednoduché. Použije nástroj winre od MS. Na disku vytvoří skrytou oblast a do ní uloží obraz čisté instalace. ☺

a keď ti odíde pevný disk, tak si v háji

Který disk máš na mysli? Ten systémový, nebo ten na který si udělal zálohu? ☺

no podla tvojej prvej reakcie si chcel vytvárať zálohu na ten istý fyzický disk čož je blbosť

Vycházím z předpokladu, že disk neodejde. Je to stejně pravděpodobné, jako že neodejde ten druhý, na který udělal zálohu. Resp. pravděpodobnost, že odejde je stejná, jako že odejde i disk se zálohou. Nebo se mýlím? Pokud říkáš, že odejde systémový disk, pak je stejně pravděpodobné, že odejde i druhý disk, kde je záloha. Pak mi nějak uniká smysl. Obecně pojmy záloha a pevný disk podle mně nedávají smysl. Disk není zálohovací médium. Když už zálohovat, tak na CD, DVD, a pod.

cloud

Já zálohuji například kromě na druhý nesystémový HDD v PC i na další HDD přes eSATA (síťový disk), který stojí v stojánku hned vedle mého PC. Zálohy na jiná média nemám v oblibě.

Zalohovaci medium je takove, na ktere lze udelat zalohu dat. Ano, prekvapive, je to i disk

Chci vidět jak dostanete zálohu widlí na jedno CD, kdy se na DVD nevejde ani samotná instalace.

Ak disk vydrží tri roky, tak prežije HW mašiny prípadne majiteľa (bežná štatistika).Ja mám zálohy multiboot systémových oddielov na logickej časti pevného disku, odjakživa. Nemal som problém nikdy. Iba tieto hotové kópie bitových záloh spravím duplicitne, prekopčením, sporadicky raz za dva mesiace na NAS - zicher.

Mohu se zeptat, kolik Vám odešlo v PC pevných disků?? Že spadne systém, nebo se zaviruje, je vcelku běžné, od toho mám zálohu. Mám disky co mají cca 25 - 30000 hod. provozu a né a né aby odešli, tedy nevím kam, ale neodejdou.

Za sebe mohu říci, že po více jak 20 letech a v mnoha mých různých "strojích"- ani jediný vadný HDD, ale měl jsem tu Pcéčka, kde byly vadné - tak 2x za rok asi ano, ale byly to vyjímečné závady, proti tomu kvantu ostatních. Mnohem častěji byly vadné základní desky a nebo paměti.

Tak nevím, u nás právě naopak. Za více než 20 let vadný disk mnohokrát, obzvlášť v práci, kde jsou desítky strojů, na každém i tři IPC a které jsou 24h 365 dní v provozu. Něco i u známých. Naopak marně vzpomínám kdy jsme naposledy kde měnili vadnou paměť nebo ZD. Nejčastější vadný disk nebo vadný zdroj.

Resp. další nějčastější závada jsou vyschlé elektrolyty na ZD. Po jejich výměně deska jede dál.

No tak za tu dobu co se kolem IT motám jsem řešil desítky případů vadných disků. Převážně v noteboocích, hlavně v těch které se tvářili jako "herní" a u kterých bylo bybě vyřešené chlazení a disk se "usmažil ve vlastní šťávě"Typyckým projevem takového utavení je to že systém nabíhá klidně i několik desítek minut do stavu než se s ním dá vůbec pracovat.Ano jistě existuje něco jako SMART, ale kolik běžných uživatelů tomu věnuje nějakou pozornost že.Dokonce sem v posledních cca 2 letech řešil záruční výměnu disku v ntb - 2x to bylo HPčko nějaký ProBook a asi 5x Dell řada Latitude, po každé disk odešel po relativně málo najetých hodinách a nečekaným způsobem typu jeden den jede, druhý den totál mrtvo. U dvou případů jsem dokonce nechával data z mrtvých disků vytáhnout, neb tam uživatel měl kompletní práci, k čemu by přece data ukládal na firemní server, nebo dělal nějakou zálohu že

Přesně tak. Nechápu kde přišli k tomu, že HDD téměř neodchází na rozdíl od všeho ostatního. Naopak HDD patří k nejporuchovějším dílům spolu se zdrojem, příp. těmi kondíky na ZD.

Podívej se do Správce disků. Uvidíš v něm, jaké oddíly jsou na pevném disku vytvořeny a jakou mají kapacitu a jestli je na disku i volné místo pro vytvoření dalšího oddílu. Jinak pozor na jednotky - kapacita disku je po vložení do počítače obvykle zobrazena jako menší než je dle popisu na obalu disku. Výrobci harddisků totiž počítají 1 GB = 1000 MB místo správného 1 GB = 1024 MB.

Nemusíš se ani koukat do nějakého Správce disku. Když šly nainstalovat Windows, tak asi nejspíš ten disk naformátoval správně a kdyby ne, tak disk naformátuje instalačné program windows nebo vy dokážete nainstalovat Windows na nenaformátovaný disk?

A po hŕbe zbytočných kecov odpoveď na to na čo si sa pýtal, áno máš to správne a nič už nerieš

....takhle má vypadat odpovědět v poradně...

Nemyslím, já to vím. Je to správně.Jestli chceš vědět proč, tak z velké části je nepřesností udávaných informací. Kdy prodejce písmenkem G označuje hodnotu 10^9 = 1 000 000 000, ale v počítačích písmenko G označuje hodnotu 2^30 = 1 073 741 824. A to už je celkem rozdíl. Pak něco ukousne bootovací oddíl, něco sežere NTFS systém souborů (i ty názvy souborů se musí někam ukládat). Apod. Výsledek pak vidíš.

první věc. Udávaná kapacita 1TB je ve skutečnosti 1000 000 000 000Bpřepočet není 1000, ale 1024 což dělá nějakých 930 GB.Dále, Win 10 si dělá vlastní oddíly pro obnovu atd. takže ve skutečnosti ta velikost toho partition bude ještě menší.Pokud chceš vidět fyzické rozdělení disku, tak se podívej do Computer managmentu položka disk managementpříkaz: compmgmt.msc /s

Trochu bych rozšířil odpověď.Zde se střetávají dvě číselné soustavy, desítková a binární.Již před rokem 2000 vznikla mezinárodní norma, která definuje předpony pro binární hodnoty, ale někteří výrobci ji nedodržují. V české republice je norma platná od roku 2004 a i zde ji někteří výrobci nerespektují. Nerespektují ji ani internetové stránky píšící o SW a HW, takže lidé jsou stále pořád zmatení a stále se opakují dotazy jako je ten Váš.Ohledně binárních předpon doporučím Wikipedii, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Bin%C3%A1rn%C3%AD_p%... Výrobci v současné době produkují disky, jejichž objem je skutečně v desítkové soustavě. Deklarují například, že disk má 1TB a skutečně disk má 10 na 12 Byte. Po převodu na TiB je to tedy 0,909494702 TiB.Pokud naformátujete disk, pak si z objemu disku vezme svou část údaje nezbytné pro samotný formát, tj. údaje o oddílech, kde jsou umístěny a jak jsou veliké, o tom kde jsou umístěny soubory, jak je veliké jsou, metadata souborů a další údaje spojené ať už s diskem jako takovým, oddílech disku či souborech samotných.Nepříjemné je, že Microsoft stále NEPOUŽÍVÁ mezinárodně platné binární předpony pro binární data, takže v průzkumníku vidíte, že něco má XY kB, ale ve skutečnosti je to XY KiB...Windows jako souborový systém používá NTFS. Pokud budete formátovat disk dle výchozího nastavení pak výchozí velikost nejmenší jednotky "cluster" je 4 KiB, to znamená, že pokud zapíšete soubor, který bude mít menší velikost jak 4 KiB, zabere na disku místo jako by byl 4 KiB veliký, tj. zde nastává ztráta. Dle testů bylo zjištěno, že nemá význam nastavovat "cluster" menší, neboť se místa příliš neušetří a oproti tomu vzrůstají nároky na výkon (pomalejší práce se soubory). Druhým směrem, tedy větší "cluster" má ovšem význam pro disky, o kterých víte, že budou obsahovat velké soubory, například bude-li Ukázat celý příspěvek

Tak nejdříve, malá a velká písmena v označení fyzikálních veličin se píší podle jistých konvencí!b == bitB == ByteVaše starosti bych opravdu chtěl mít. Takové jedince, jako vy, obvykle krámy s komponenty upozorňují, že skutečná kapacita disku je jiná. Číselné soustavy se sice berou ve škole, ale gramotných jedinců ubývá, takže je opravdu zbytečné vysvětlovat rozdíly mezi desítkovou a dvojkovou číselnou soustavou, jako by nestačila šedesátková. Souborový systém - to se snad také bere ve škole, má také svoji režii. Dotaz je zbytečný, tohle buď má administrátor vědět, nebo být schopen najít si informace. Bohužel administrátor je dnes kdejaký hošík, co zvládne Čumákoknihu, nebo zapařování.

Takové jedince jako vy "ms" mám moc rád.Velmi by mě zajímalo, kde berete jistotu, že tazatel je "administrátor".Píšete, že gramotných lidí ubývá, ale tazatel zjevně psát, číst a počítat umí, takže gramotný je. No a samotný fakt, že gramotných lidí ubývá pravdivý není...Z autorova dotazu není jasný jeho věk. Jak víte, že mu není třeba 50? V době před 50 lety se ve školách o dvojkových soustavách, operačních a souborových systémech neučilo. Navíc ne každý má techniku rád. Někdo je například dobrý kuchař nebo zahradník a s počítači si moc nerozumí, i když ví, že je potřebuje. Takový člověk nemá potřebu se učit detaily ze světa počítačů. Je rád, že je schopen nainstalovat Windows a třeba účetní program...Když to shrnu, Váš příspěvek je v duchu ponižování místo aby pomáhal a do poradny nepatří. Je vlastně mnohem víc zbytečný než samotný dotaz...

"...Právě jsem nainstaloval Windows 10..." To je administrátorský počin."...V době před 50 lety se ve školách o dvojkových soustavách, operačních a souborových systémech neučilo..." Číselné soustavy se braly, včetně dvojkové, dokonce i počítače byly. Na elektrotechnických směrech se běžně brala Karnaughova mapa, dokonce i logické kombinační a sekvenční obvody, včetně IO typu TTL a DTL ( http://www.amapro.cz/datove_zdroje/katalogy/ka... ) a částečně i CPU.Teď si dovolím bourat oblíbenou městskou legendu, že mládí automaticky znamená schopnost práce s výpočetní technikou na vysoké úrovni a staří lidé to s počítači neumí, právě kvůli jejich věku. Dost často to není pravda.

Takže, když si vyměním svíčky u auta, tak jsem automechanik a když si uvařím, tak jsem kuchař... Nainstalovat operační systém není administrátorský počin. Na to aby člověk zapnul počítač, vložil CD/DVD do mechaniky a nechal se provést skrze instalaci libovolného operačního systému nemusí být ještě z pohledu vědomostí administrátorem...Co se škol týká, tak se zde bavíme o běžných školách a ne o vysokých a odborných. Ano v před 50 lety se učilo na vysokých školách to co se dnes učí na středních nebo dokonce už i na základních a o tento posun se jedná. Zatímco před 50 lety se s výpočetní technikou setkalo jen "pár" jedinců, dnes je to záležitost běžného života...Co se týká znalostí, pak souhlasím. Věk není důležitý. Věk jsem uvedl právě s ohledem na běžný život v té době a dnes. Jak jsem uvedl, možná trochu složitě, důležitý je zájem. Někdo se zajímá o (teď plácnu) genetiku a je mu konečníku, jakou podobu mají Kirchhoffovy zákony... Jeho živí jiný obor znalostí. Proto máme programátory, kuchaře, dlaždiče, zedníky,... a ten kdo chce umět všechno by si měl dá pozor, aby se z něj nestal takový "Brouk Pytlík"...

Výměna svíček je odborná práce, ač se to nezdá. Takže je více možností, kdo je vymění:- profesionál - tato oblast lidské činnosti jej živí.- amatér - tato oblast lidské činnosti jej neživí, ale třeba zajímá a je schopen se vzdělat v této oblasti.Schopnosti a znalosti nemusí být dán tímto rozdělením.- diletant - nesoudný blb, který si "myslí", že to přeci nic není a hlavně o tom nemá ani šajn!Instalace operačního systému je prostě součástí administrace! Takže se tím buď živím, nebo zajímám, nebo jde o tzv. "zdravě" tzv. "sebevědomého" nesoudného blba. To, co jste popsal, je to, co naučil diletanty Redmond. A podle toho to bohužel vypadá.Číselné soustavy se braly v hodinách matematiky bez ohledu na typ školy, snad s výjimku uměleckých. Matematika byl jeden z maturitních předmětů, mimo jistého času, kdy byl na výběr fyzika, nebo matematika. To, co jste uvedl, snad možná platí v oblasti výpočetní techniky, jinak při dnešním tragickém stavu vzdělávání, byl dřívější středoškolák vědomostmi na úrovni dnešního bakaláře, nebo i vyšší akademické hodnosti.Ano, právě proto to měl dát do servisu, nebo někomu, kdo o tom má znalosti. Ovšem tragédie je, že není obdařen ani základními všeobecnými znalostmi, které by měl mít každý, kdo absolvuje aspoň základní vzdělání.

OT: Jen pro pořádek, co se týká věku, střílíš slepýma. Nedávno se tady v jednom dotazu 'adam' zmínil, co berou ve škole. Nargon mu už tehdy napsal 'Děláš špatně to že nepoužíváš ten orgán co máš schovaný v hlavě (a nemyslím jazyk).' 'ms' tedy může mít o věku autora dotazu jasnou představu.

A byl/je to ten samý "adam" nebo to byl/je jiný adam? Já to nevím. Možná by se to dalo odhadnout podle začátku IP, takže ano, přiznávám, že možné to je...V každém případě to nic nemění na tom, že ať už je to ten samý či nikoliv, ať mu je 10 či 50 let, není důvod psát "používej mozek". To nikam nevede. S takovým přístupem by třeba školy nemusely vůbec existovat. Vždyť se "všechno" dá najít na internetu, tak ať se každý snaží používat mozek a hezky si to najde. Přijďte děti 15. června do obecní budovy, napíšete písemku a nazdar...Jestli chce někdo v poradně poradit, tak ať tak učiní a jestli ne, pak jsou komentáře typu "najdi si to" absolutně zbytečné. Dané osobě to nepomůže, informační hodnota je nulová, je to jen ztráta času a energie...

Stejně nulová, jako celý tvůj canc. Ztrať se, nevíš o strategii dotaz - odpověď nic.