Spotřeba počítače

Zdravím,

pořídil jsem si nový počítač. Celkem výkonný - dělám grafiku. Nechal jsem si tam dát 500W zdroj a napadlo mě, jestli ten zdroj pracuje nějak interaktivně nebo jestli po celou dobu odbírá těch 500W? Vůbec netuším jak to funguje a elektrice jsem se naposledy věnoval někdy na ZŠ. Zkrátka mi jde o spotřebu mého počítače. Vím, že mi teď spíš poradíte nějakej wattmetr, ale kdybych se zeptal na spotřebu orientačně?

Konfigurace:
Intel core i5
16GB RAM
GeForce GTX560 1GB
750GB disk + jeden 60GB SSD
monitor 22" LCD
Wacom tablet
reproduktory slabé 40W
wi-fi router
tiskárnu vypínám , ale skener A3 je v síti zapojenej pořád << jedou přes USB 2.0

Odpovědi na otázku

Nijak interaktivně ani neinterkativně zdroj nepracuje. Zdroj (jako ostatně všechno) má jistou účinnost. Nebo takto, ideální zdroj by odebíral ze sítě právě tolik, kolik dodává do zažízení, takže i kdyby ten zdroj byl 1000W a dodával 1W, tak by ze sítě bral 1W. Ideální zdroj neexistuje, každý zdroj potřebuje energii na ztráty a pro svou funkci, takže k tomu odběru ještě 15-25% navíc.
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9A%C4%8Dinnost_%... ...
Ovšem s tím jedním watem to byl extrém, 500W spínaný zdroj bude mít při tak malých odběrech daleko nižší účinnost (vlastné režie), než při vyšších odběrech. To se ale PC netýká. Shnuro, nemjusíš se bát, že by zdroj bral trvale 500W, to je jen maximální výkon, který dokáže dodat.

Jo. Díky. To mě zajímalo hlavně, jestli to odbírá pořád. Tak uff :)

Orientačně bude mít PC (obsah té škatule) spotřebu 300W vw 3D zatížení a 130W v idle.

To mi skoro přijde málo. Jsem čekal víc.... Jak přesně se definuje idle na desktopu? To je prostě stav, kdy počítač běží, ale aktivně na něm nedělám nebo to je normálně vypnutý, ale zapojený v síti?

Btw, těch 300W je za hodinu?

Jestli je ti to málo, tak si přidej další GK nebo pár disků.

Ano, PC běží, ale není zatížený procesor ani GK.

300W je to ve 3D zatížení po celou dobu, co to zatížení trvá.

"300W za hodinu" NENÍ žádná jednotka. Watt je jednotka výkonu (příkonu). To by měl znát (z mechaniky) i absovent základní školy.

Nepleť si idle a stand by.

jj, když už energie, tak watt hodin...

Vidíš, já si tohle ze ZŠ, ostatně jako většinu věcí, nepamatoval. A žiju celkem spokojený a bohatý život :) Tvoje poznámka mně ale donutila něco podobného si ze školy vybavit. Mám většinou snahu vše přepočítávat na Kč/hod, ale jasně, tady platim za "objem". Jde o to, co mi vlastně těch 300W sdělí ohledně ceny za spotřebu.

Ad idle a stand by. Teď už je mi to jasnější. Já jen, že na ten termín jsem zvyklý z mobilních zařízení a ty v podstatě Stand by nemají.

Pokud se Vám zdá spotřeba počítače malá,tak zkuste těch cca 300 Wh vynásobit časem,který strávíte u počítače a vynásobte sazbou Kč za 1kWh a budete se divit,na kolik přijde jen obyčejné hraní her,nebo jiná podobná zábava.

Neříkám že to je málo. Říkám, že jsem byl připravený na větší spotřebu od konfigurace takového počítače. A ve chvíli kdy na tom člověk pracuje a jsou to jeho náklady, které obecně při mém povolání nejsou vůbec nijak vysoké, mi to přijde zkrátka ok.

A když si k tomu dáš 5 piv za hodinu, tak připočti do nákladů 5pivHodin protože 5 piv není žádná jednotka

Těch 300W ti sdělí asi tolik, že jestli platíš za kWh Kč 5,- a když budeš hrát 1 hodinu Metro 2033, vyjde tě to v ceně proudu na Kč 1,50 .

Ta energie, ta říká kolik výkonu je spotřebovaného za čas, kdyby se výkon časem dělil, tak by enerige s časem klesala, což je nesmysl. Čím delší čas, tím více energie je spotřebované, proto se výkon (příkon) musí časem násobit. A cena za tu spotřebu? Ta je daná na jednotku enerie, takže pak se jednoduše celková energie vynásobí jednotkovou částkou (kč/Wh) a jednotky budou sedět, zbyde měna (Wh hrát kč/Wh = Kč).

Co se týče bedny tak v idle bude mít určitě míň než 130 W, tipuju tak 50 - 80 W

Merač spotrebovanej elektrickej energie - a máš problém vyriešený -

no já mám teda o něco žravější a i s přetaktovanou gpu i cpu mi to jede v pohodě z 450 W zdroje a to tam byly ještě starší a žravější komponenty, v idle mi to snad žere kolem 150 W ? ? (a to ještě díky neúsporné GeForce GTX 260 = staré a výkonné, nové Radeony žerou jen 4 Watt)
ostatní komponenty žerou strašně málo, hlavně ať tam pracuje nějaký lepší zdroj v těch efektivních hodnotách = tj. někde mezi polovinou a dvěma/třetinama na kolik je vedený držet tu spotřebu
takže zdroj 450 je ideální (+- tam je ještě zohledněno pár Watt navíc na stárnutí kondenzátorů . . a celého zdroje a rezerva)

Já vůbec nevím cos mi tím chtěl říct.... Resp., je to informace nebo mi to nějak pomůže k tomu k čemu jsem se ptal?

prostě si kup 450 W zdroj kapiš ?!

Blbost

-tazatel má jinou sestavu a jinou grafiku
-co má společného pár watt navíc se stárnutím (a delší výdrží?) kondenzátorů? Provozní teplota ani "ripple current" se zas tak markantně nesníží a šunty kondy do zdrojů dávají stejné, ať je to zdroj 350W nebo 450W, takže je to naprosto jedno.

Jo jsem zapoměl, tady se jednalo o 500W zdroj. I tak je to jedno (pokud bude rezerva se 450W), jestli 450W nebo 500W.

když bude zdroj silnější tak bude větší spotřeba naprázno, v tomto případě doporučuji odinstalovat ventilátor a veškeré zbytkové teplo soustředit na plotýnku na kterou si mohu dát rendlík a usmažit karbanátky.

Tys tu chyběl

v klidu mám (=ve windows) spotřebu kolem 125 W

To mám i s 27" monitorem na Asus maxima formula s vytížením. Jak si to měřil ?