» Poradna » Ostatní

Spojení 2 počítačů překříženým kabelem

Zkouším propojit dva počítače přes síťové karty překříženým kabelem. Po zapnutí obou počítačů, ale není síť vůbec rozeznána, resp. každý počítač v ní vidí jen sám sebe. Když ale použiju spojení obyčejnýni kabely přes hub, potom je za běhu odpojím a počítače spojím překříženým kabelem vše maká bez problémů (překřížený kabel je tedy určitě OK).Může mi někdo vysvětlit proč Windóze-blbóze nevidí druhý počítač přes překřížený kabel hned ???

Odpovědi na otázku

Vzdycky to ve WIN chvili trva nez se najdou. Mate nastaveny IP adresy ?

IP adresy jsou OK. Pokus se počítače najdou přes hub vše je OK. Přes překřížený kabel se nikdy nenajdou.

Zkoušíte je hledat i volbou Start-Najít-Počítač... ?

Jasně a ani Prozkoumat síť nepomáhá.

Pokud jsou IP adresy nastaveny ručně a pokud ping přes překřížený kabel nefunguje a přes hub funguje a na hub není současně napojený žádný třetí počítač, tak bych řekl, že chyba bude přece jen v kabelu.Ještě bych upozornil na příkazy z příkazového řádku "NET VIEW" a "NET DIAG" - ten ale pracuje jen s protokoly IXP a NETBIOS.

To, že je překřížený kabel v pořádku vyplývá z toho, že síť normálně pracuje pokud jsou normální kabely a hub nahrazeny překříženým kabelem bez restartu počítačů. Správné pořadí žil kabelu jsem překontroloval podle obrázků na stránkách o HW. Zajímavé je, pokud se restartuje jen jeden počítač zůstane vše OK i s překřížených kabelem. Tzn. oba počítače se navzájem najdou pokud jeden má již živou síť. Po restartu obou ani ťuk.Na jednom počítači jsou NT 4.0 a na druhém Win95. S hubem dobře pracují všechny běžně používané síťové protokoly.

Je dobré nastavit v ovládacím panelu síť u sdílení souborů a tiskáren v síti MS browsmaster Ano u počítače, který jede po většinu času, při nejlepším se nevypíná (server). U ostatních stanic nastavit browsmaster automatický.Když nenajde aktivního browsmastera tak se jím stane sám, nebo taky ne, to je logika windows. Když je hodnota ano, tak browsmaster posílá po síti pakety s dotazy na sdílené prostředky. Čím je vsíti více browsmasterů, tím wíce paketů a větší vytížení sítě. Ale dle mého názoru na síti pro dvě PC kdy obě jsou browsmastery by to vytížení nemělo být příliš tragické...

Po týdnu laborování se mi podařilo nastavit síťové protokoly tak aby se počítače viděly i bez HUBu.Provedl jsem následující nastavení ve Windows95:Ovládací panelySíť - KonfiguraceSeznam: Následující součásti sítě jsou nainstaloványPoložka:NetBEIU->Xircom CreditCard Ethernet Adapter 10/100 (tedy pro konkrétní síťovou kartu)Tlačítko: VlastnostiDialog: NetBEUI - vlastnostiPoložky:klient sítě Microsoft (odškrtnout)sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft (může zůstat zatržené)Nemá to žádnou logiku, ale předpokládám že se popraly dva různé protokoly nebo tak něco. No hlavně, že to funguje. Na závěr jen konstatování, že kdyby Gates měl proplatit všem lidem čas strávený laborování a přeinstalováváním Woken tak půjde žebrotou.