» Poradna » Windows (a jiné OS)

Špatný souborový systém?

Ahojte, s bráchou spravujeme můj počítač, protože se mi totálně sesypal. Je to PC, HDD 320 Seagate, CPU Core 2 duo, 4 GB RAM, OS W7. Disk je rozdělen tak, že 100 MB je rezervováno pro systém a zbytek je systémový oddíl. Problém je, že nejde spustit systém. Nouzový režim, ani poslední známá funkční konf. nejde. Startování dojde až za logo windows, ale pak problikne modrá obrazovka a jde to do resetu. Modrá obrazovka říká něco o chybě 0x00000024 což je něco s NTFS. Z HirensBoot CD nabootujem miniwindows xp a v nich se na oddíl se systémem nejde dostat - píše to, že nemůže přistoupit k tomuto oddílu. Po připojení k jinému PC skrz USB se disk normálně najde, ale na ten oddíl se taky dostat nemůžu - píše to, že je jednotku potřeba nejdřív naformátovat. CheckDisk (chkdsk) v miniwindows xp tento oddíl nevidí, takže nemůžu použít. Zajímavé ale je, že z programu Disk Director (od Acronisu) se na ten oddíl dá dostat a již jsme z tama dostali všechna data.Dá se ten oddíl něčím opravit, anebo čistě formát a systém znovu nainstalovat? Díky za názory a rady.A.

Odpovědi na otázku

Je treba nabootovat z inst. DVD, dostat se do prikazoveho radku a postupne zadat tyto 3 prikazy:bootrec /rebuildbcdbootrec /fixbootbootrec /fixmbrrestart příkazem exit a už to nabootuje.

Trošku mě od toho odrazuje to, že na ten disk skoro nic nevidí. Já si myslím, že instalačka Windows na to prostě nebude vidět - ale vyzkouším.

Nejdříve ten disk důkladně otestuj, pokud máš HirensBCD, tak z něj pusť DOS test buď podle výrobce HDD nebo IBM Hitachi - používám na všechny typy a výrobce disků, dokáže dokonale prověřit hlavně opakovaný test povrchu.Pak samozřejmě můžeš oddíly kompletně odstranit a vytvořit nové, stačí klidně při instalaci Windows.

Program Lifeguadr diag. našel nějaké chyby a asi i opravil. SMART ukazuje pár přealokovaných sektroů a spin retry count už taky svítí žlutě. Pomaličku doluhuje kluk jeden :))

Tak ten už bych poslal na odpočinek a pořídil nový. Jinak nainstaluješ nově wokna (na ten původní) a za chvíli budeš zase tam kde jsi teď.

Zaujimave info je co Ti program Disk Director o danom oddiely pise. Ako identifikuje FS (FileSystem) NTFS, RAW ... ?

Napíše NTFS právě.

Ja by som pouzil program TestDisk (myslim ze je aj na HirensBoot CD). Ale pozor, je to vyborny sluha, ale zly pan. Inak povedane: opatrne klikat a citat manual.

Co nejrychleji zalohovat data, dokud to jeste jde.Vadny disk nahradit funkcnim.(Samozrejme v jinem PC a zalohovat na jiny disk. Datovy oddil Vam jede, potize s tim systemovym, jsou-li tam nejaka cenna data, muze vyresit Recuva ci PhotoRec, v krajnim pripade vyborny ale placeny Get Data Back for NTFS.)