SOS ani BIOS nevidí HDD

Dobrý deň, mám starú PC zostavu so 40GB PATA diskom s Windowsom XP. Všetko funguje, ale disk je veľmi hlučný. Rozhodol som sa do môjho druhého PC kúpiť SSD a HDD 160GB SATAII Seagate Barracuda posunúť do tejto zostavy. Dosku mám Asrock K7VT6, ktorá má 2 SATA porty. Po pripojení disku do hociktorého ho nie je vidieť ani v BIOSe ani v XP. Pri boote naskočí nejaká Via SATA raid utility, kde píše "no device". Kábel je v poriadku, na druhom PC funguje. Kde môže byť problém? Na webe výrobcu dosky http://www.asrock.com/mb/VIA/K7VT6/ je: Connector: 2 x SeialATA 1.5Gb/s connectors supports RAID,0,1,JBOD, SATA HDD_Hotplug.Pomohlo by mi kúpiť niečo takéto?http://tebit.sk.orchidej.biz/main.aspxĎakujem za odpovede

Odpovědi na otázku

OS, nie SOS

V pohodě, ale to hezký dvojznačný překlep, i SOS se v tomto případě hodí, jako "pomoc"

Problém je v tom VIA shitsetu (8237). Ten totiž není kompatibilní se SATA III ani SATA II HDD. Jediným řešení je přepnutí HDD do SATA I režimu (pokud to HDD umožňuje).

Nastavenie disku na SATA 1 sa robí ako? S jumpermi na disku?

U některých HDD to tak jde. Jaký máš přesně typ?

Je to Seagate Barracuda 7200.9. Tie jumpery sú tak divne. Nie 2 rady nad sebou ale len 4 piny vedľa seba. Ešte som sa dočítal že existuje nejaká utilita pri niektorých diskoch.

Disk to už vidí, ale nejde mi naň nainstalovat Xp. Inštalácia napíše Nebyli nalezene zadne pevné disky. Keď otvorím Via utility tak je mod disku na SATA a nejde to prepnúť, teda v tej utilite sa mi nedá pohybovať

Pravděpodobně budeš muset nainstalovat ovladače SATA. Někde na začátku instalace XP se ptá jestli chceš instalovat jiné ovladače asi z diskety, už si to přesně nepamatuji. Nebo je integrovat přímo do instalačky XP pomocí nLite.

Tady si to prohledej https://goo.gl/i384H5

Už som to zistil, stiahol som návod a tam to bolo, že treba spojiť prvé dva piny. Len nemám jumper, tak asi dám zo starého disku, alebo nejaký vyrobim.

V kterémkoliv servise PC jumper za 0,00 €....

drátikom na včelárske potreby k lepeniu voskových plástov do rámikov by tiež išlo kontakty spojiť.

Disk to už vidí, ale nejde mi naň nainstalovat Xp. Inštalácia napíše Nebyli nalezene zadne pevné disky. Keď otvorím Via utility tak je mod disku na SATA a nejde to prepnúť, teda v tej utilite sa mi nedá pohybovať

Takže disketu s ovladači čipsetu, nebo integrovat do instalace MSW XP.To je speciální software, nebo speciální HW, že je potřeba prehistorického redmondského os?

Skôr ten hardware - 1,7ghz 1 jadro, 512mb ram. Inštalácia je s ovládačmi sata, ale skúsim pozrieť na internete niečo čo dám na disketu

Ptal jsem se na SPECIÁLNÍ HW a případně SW, jako je nějaké ovládání stroje, plotteru a podobné případy! Pokud vám to připadá vtipné, pak si poraďte už sám. Rad bylo stejně více než dostatek.

Mne to nepripadá vtipné, tento Pc nestiahne asi nič novšie ako Xp.

Už to funguje, ale jedná sa aj o hardware - ihličková tlačiareň Star lc 20 pre ktorú neviem zohnať ovládače na windows 7

To je slabé asi aj na Xubuntu 12.04 (14.04 spapká viac). Nechceš to vyhodiť? Aj keby si dal 2GB RAM, tak Ti to extra nepomôže a zadarmo P4 3,4GHz (s HT) Ti nedá asi nikto - to by už mohlo byť použiteľné