» Poradna » Programy

Sony Vegas - render

Zdravím, už delší dobu stříhám videa a nějak se mi v Sony Vegas nedaří doladit render. Mám nastaveno 30 FPS FULL HD, ale po nahrátí na youtube vypadá obraz hrozně a kostičkuj. Nevíte co s tím?Video: https://www.youtube.com/watchDíky

Odpovědi na otázku

Full HD 30fps je v fajn, ale směrodatné je, jaký máš nastavený výstupní bitrate (datový tok) renderu? Tohle vypadá dle ukázky, že dost nízký, tipuju ani ne 10Mbps. Ovšem je fakt, že youtube si to potom u sebe stejně překóduje, takže částečně taky kvalitu zhorší. Ale tohle vypadá jako problém už na nahrávce, kterou do youtube uploaduješ.

Super, díky. Zkusím ho změnit.Ještě jsem četl něco a Resampelu, mohlo by to být taky tím?

Nejlepší bude natáčet něco jiného. YT omezuje bitrate na nějakých 6Mbit pro FullHD 30fps. Víc ti nedá. A tvoje video má spoustu stébel trávy, kde ty jednotlivé hrany sežerou spoustu dat. Takže bych řekl že to vypadá tak jak může.Jen jak se dívám na jednotlivé snímky videa tak všechny věci v pohybu jsou takové rozmazané a mají tam různé duchy. To vypadá jako když zdrojové video mělo více než 30fps a pak jsi to na 30fps konvertoval metodou, kdy se sousední snímky smíchají dohromady a vzniknou tam ty duchové. Kdyby to byly ostré snímky tak by to asi taky vypadalo jinak.

Je to točený na Redmi Note 10PRO FullHD 30 fps

V tom případě tu konverzi 60->30fps udělal už telefon a toho pohybového rozmazání se nezbavíš.

Umí Vegas 13 render do 60 FPS nebo to musí být nějaká novější verze?

Ano, v profilu renderu si můžeš nastavit FPS kolik chceš . Důležité je samozřejmě navýšit bitrate videa na požadovanou hodnotu, aby nedocházelo k výše uvedenému kostičkování.
Pokud ti poté přijdou velikosti videí příliš velké, tak je možné nastavit variabilní bitrate, který se v méně náročných částech videa nastaví na tvoji minimální požadovanou hodnotu a tím se výsledná velikost souboru zmenší.

Ale ano zbaví. Vegas má odjakživa problém s takzvaným ghostováním, které se dá odstranit nastavením Disable resample pro každý klip na ose videa (pravé tlačítko na klip - Properties a zde nastavit resample na Disable resample) . Je na to i jednoduchý skript, který po kliknutí nastaví Disable resample u všech klipů.
A také je dobré si nastavit v nastavení projektu Field order na None (progressive scan) , aby nemělo výsledné video žádné prokládání, které také zhoršuje kvalitu.