Sonda

dobrý den, chtěl bych se zeptat, když bych chtěl měřit otačky motorku hallovou sondou, tak musím umístit na hřídel magnet a já potřebuji vědet, jestli tam ma byt jeden magnet nebo dva proti sobe?

Odpovědi na otázku

Pomohlo by, kdyby sis o tom aspoň něco přečetl. Tady nikdo neodhadne, co řešíš. Při měření vyšších rychlosti, se dává symetricky kvůli vyvážení druhý magnet s opačnou polaritou, aby se nezapočítaval. Když jde o přesnost, použije se magnetů několik a výsledek se podle toho přepočítá.

Já jsem si vyrobil něco co bude vypisovat otáčky motoru a potřebuji snímač který to bude snímat, tak jsem si říkal, že na hřídelku motoru připojím kolečko a na něm budou dva magnety tak jak se píše výše a pod tím bude halluv senzor a ten to sejme a ptal jsem se jen na to asi se mají dát dva magnety nebo jeden

Ty vo*le, co je k nepochopení na tom, že těch magnetů můžeš mít třeba 8 (pokud se tam vlezou a nebudou se ovlivňovat) a na jejich počtu pak závisí přepočet? Tak kdyyž sis vyrobil "cosi", co ti bude vypisovat otáčky, tak jsi snad ten výpočet řešil, ne? Bych docela rád viděl to udělátko...A co ta hallova sodna? Co je k nepochopení na tom, že hallových sond je nekolik typů a podle toho se zase bude lišit i drobná elektronika za ním...

No a když tam dáš dva magnety vedle sebe od sebe posunuté a dvě hallovy sondy, tak můžeš lehce zjišťovat i směr oráčení. Pak taky můžeš na to kolečko dát jeden nebo více kovových výstupků a snímat je indukčním čidlem. Zase na počtu výstupků bude záviset výpočet. A musíš vědět na jakém průměru ty magnety nebo kovové výstupky jsou, měřit čas mezi aktivací hallovy sondy nebo indukčního čidla..., taky můžeš použít enkodér...ale ten na na tvou aplikaci zbytečný. Ty si vyrobíš jakýsi "udělátor" na zobrazení otáček a ani nevíš jak je měřit a počítat...Měl by sis opravdu o snímání otáček něco přečíst.

Jasně, jenže když tam dám více magnetu tak to bude rychleji počítat otáčky, trochu přemýšlej

Ne, ty přemýšlej, nebo aspoň čti. Psal jsem to snad jasně už nahoře: použije se magnetů několik a výsledek se podle toho přepočítá.

No dovol? Víš s kým se bavíš? Ty se laskavě zamysli nad tím co jsem ti psal. Nejde o žádné "rychlejší počítání otáček". PODLE POČTU MAGNETŮ SE ZMĚNÍ VÝPOČET, NĚJAKÝ KOEFICIENT, chápeš? Musíš prostě měřit dobu mezi aktivací sondy, vědět na jakém průměru jsou ty magnety a podle jejich počtu mírně změníš výpočet.

No bavím se s člověkem, ale tak omlouvám se ti, ale tak člověk se zeptá a ty hned tak drsně odpovidáš. Tak mi pošli odkaz kde o tom píšou o tom výpočtu.

Moje drsná reakce byla až na tvou drsnou reakci, do té doby jsem psal klidně. Odkaz ti hledat nebudu, navíc stále nevíme co za meřidlo jsi vyrobil, je to analogové (něco např. s A277D) nebo digitální? Má to MCU a displej? A ještě jednou, v popisu toho schematu bys měl mít určené pro kolik magnetů je to dělané...

Ale vlastně princip výpočtu jsem ti zmínil. Musíš měřit čas mezi pulzy s hallovy sondy (znova opakuju, hallových sond je víc typů), jak se výpočet změní snad jasné, to si odvoď sám, je to jednoduché.Hallovy sondy:http://cz.farnell.com/webapp/wcs/stores/servlet... Mrkni na tabulku "Output configuration" a mrkni na datasheety. Jakou hallovu sodnu máš? I podle toho se změní schema...

http://akce.fs.vsb.cz/2003/asr2003/Proceedings/...

a to je to co ti pořád opakuje - ty jsi si spájel obvod nejspíš tam máš nějaké počítadlo a to je nastavené na nějaký počet magnetů - prostě při stavbě toho obvodu co ti to bude počítat už musíš dopředu počítat s počtem magnetů. Nikde jsi neposlal jak tvoje zapojení vypadá tak se těžko radí. Prostě není daný pevný počet magnetů, vždy záleží na tom jak si svůj obvod postavíš

A pravděpodobně to bude něco s MCU, pak do toho neuvidíme (musel by k tomu mít nějaký popis) a navíc by se dal mírně upravit program podle počtu těch magnetů.

Já jsem to vytvořil podle jednoho schématu tady na internetu. http://danyk.cz/avr_ot.htmlJeště jednou se teda omlouvám.

máš tam "Pokud je součinitel 1 (1 otáčka = 1 impulz), DP1 nepropojujte" - 1 magnet na jednu otáčku = 1impulz"Pokud je součinitel 2 (1 otáčka = 2 impulzy), propojte DP1. " Tzn máš 2 magnety tedy 2 impulzy na jednu otáčku

Aha tak dobře už to chápu a děkuji vám moc

takže s jedním magnetem nepropojíš v tom obvodu tu propojku pokud dáš 2 magnety tak tu propojku zapojíš viz http://prntscr.com/6jv91r

No vidíš, kdybys to schema tady dal hned, (třeba i po tom co jsme ti psali že magnetů může být klidně několik...) tak i odpověď jsi měl hned.p.s.: Ten procesor máš naprogramovaný doufám? Promiň, ale podle tvých reakcí...

napadlo mě, PC větráčky v sobě měření otáček mají právě halovou sondou, takže co použít nějaký starý větráček pro váš projekt? Minimálně ho můžete rozebrat a podívat se jak je to řešené a přeměřit

To je mu na nic, když se takto ptá. Počet magnetů závisí na tom jak to bude vyhodnocovat. Pokud si vyrobí vlastní vyhodnocovací obvod s MCU, tak podle počtu magnetů musí zvolit jiný přepočet rychlosti. Nehledě an to, že hallových sond je několik druhů. S napěťovým výstupem - napětí úměrné poli, s digitálním výstupem bipolární - některé trvale změní stav při změně polarity pole (je to vlastně bistabilní výstup)...podle toho se zase změní i zapojení, vyhodnocení...

tak snad když už se do toho projektu pouští tak bude mít nějaký osciloskop kterým si to změří

Snad ano, ale pak by se pravděpodobně takto neptal...

Psal něco o projektu? Vždyť o tom prakticky nic neví, tohle spíš vypadá na 'co to udělá, když'.