» Poradna » Ostatní

Solární autíčko s tranzistory

Dobrý večer, dámy a pánové.Rád bych poprosil o radu. Dostal jsem za úkol sestrojit malé autíčko na solární pohon, které bude mít v sobě 2 tranzistory. Autíčko mám již sestrojené, nýbrž však bez součástek tranzistoru - pouze malý motůrek poháněný fotočlánkem, který přes gumičku jde do zadní nápravy. Otázka teda zní, jak tranzistory hodit do oběhu a s čím. Děkuji, MM

Odpovědi na otázku

To autíčko už jezdí i když bez tranzistorů? Jeví se mi, že napětí a výkon těch fotočlánků nebude nic moc. A pokud tam dáš nějaké tranzistory, tak na nich bude úbytek napětí a je otázka, zda to ten fotočlánek ještě dokáže rozpohybovat. Neporadili by ti chytřejší spolužáci?

ano, jezdí bez tranzistorů. Solarní panel je slabý a na dva zapojene tranzistory určo stačit nebude..,s tím počítám, v záloze mám ještě jeden navíc, který pak připojím. Ale určitě poradili, jen jsem se chtěl zeptat i na názor zkušenějších.

Pokud jsi z Prahy nebo tam nemáš daleko, možná bys nějaké rozumy mohl pochytit tady:http://www.ebastlirna.cz/modules.php

Problém je, že on nemá zadání, co ty tranzistory mají spínat a hlavně na základě čeho.

Jenže pochop, pokud vám nesdělí, co ty tranzistory mají spínat a na základě jakého podnětu, tak to nemá řešení. Zapojit tam jen tak samoúčelně dva tranzistory je totální blbost. Podle mě ti chybí nějaká část zadání.

Na tom odkazu co jsou tam schemata je IMHO použitelné třeba to schema co jezdí za světlem.

Ze zadání je to vše. Pravděpodobně mám tedy užít povinně dva tranzistory a je na mně, jak s nemi nalozim a co budou dělat. V tom případě jsem si vlastně na otázku odpověděl sám, postupně/potupně.Každopádně tedy vyberu nějaké jednoduché schéma zapojení a vyleptám si plošnák, zapojím a asi hotovo. Děkuji za spolupráci a vaše moudrosti ;)

správně si to pochopil.. máš použít rozum a nabyté znalosti a ty tranzistory nějak chytře využít v konstrukci autíčka.. Náhodou je to docela pěkný zadání kde se pozná co kdo umí a neumí... Možností je spousty.. od ovládání, nabíjení řízení... tranzistory nemusí být jen dva... můžeš použít i akumulátor.... takovejch věcí se dá dělat a o to učiteli jde.. chce vidět jak si s tím poradite.

ano, máš pravdu

Se dvěma tranzistory (+ dalšími součástkami) můžeš zkusit vymyslet omezení maximálního napájecího napětí, tedy i rychlosti. Se slabým panelem to je asi k ničemu, ale zadání je zadání...

To zadání je stejně hodně divné. Píše že studuje počítačové technologie a teď asi 3 měsíce zesilovače. Tohle zadání k tomu moc nepasuje a po třech měsících výuky zesilovačů (v podstatě dost mimo hlavní obor) chtít po studentovi navrhovat něco takového, mi připadá úplně mimo téma školy. Navíc ještě to autíčko i mechanicky konstruovat, celé se mi to zdá ujeté :)

Já bych to ještě nebalil. V dotazu jsi oslovil i dámy, tak počkej, až některá odpoví.

Možnost č.1: velký kondenzátor, po dostatečném nabití se tranzistor otevře a pustí energii do motoru.Možnost č.2: dva motory - solární články rozdělit na dvě skupiny a řídit tím směr pohybu tam, kde je víc světla.Možnost č. 3: fantazii se meze nekladou...!

Pokud je zadani presne specifikovano jako "autíčko na solární pohon, které bude mít v sobě 2 tranzistory. " Tak do auticka vloz 2 tranzistory a je hotovo, ne? Jinak muzes zapojit 2 tranzistory ve funkci stabilizatoru napeti a proudoveho omezovace. Auticko pak bude jezdit furt stejne "pomalu" at na nej sviti hodne nebo malo svetla.