» Poradna » Notebooky

Software pro taktování

Hezký den, mám pár let starý notebook Toshiba Satellite a660 s procesorem Intel Core i5 430M. Chtěl bych procesor přetaktovat z těch 2 - 2,5 ghz na trošku vyšší frekvence. S taktováním už mám nějaké zkušenosti. Potřeboval bych poradit nějakou utilitku, kde by to šlo zařídit. V biosu mám, s dovolením, ho*no a ty všechny možné programy, jako např. Intel XTU, tuto věc z doby kamenné nepodporují. Budu opravdu rád, když mi poradíte s nějakým softwarem, nebo mi aspoň řeknete, kde mám hledat. Děkuji.

Odpovědi na otázku

- U notebooku se obecně OC moc nedoporučuje, specificky u tak bídného cpu by ani +1 Ghz ničemu nepomohl (při necitlivém OC se naopak vše jen zhorší -> vyšší teploty, throtling atd..)- Dle netu (5 vteřin) je možné posunout pomocí FSB utlity (je třeba ale Googlit a ne každá deska to podporuje a je tam dost problémů atd.).Obecně tady je OC více méně na urovni hraní si, kdy za mnoho práce a sr...í se s tím bude přinejlepším rozdíl nulový, reálně spíše horší..

Taktování se vždycky provádí z BIOSu. Sice existují taktovací utility pro Windows, jenže to primárně musí podporovat BIOS/deska. Navíc u notebooku opravdu taktování nemá smysl, protože až na vyjímky (drahá herní děla) mají problém uchladit se při delším provozu v plné zátěži už na základní frekvenci. Holt na taktování je potřeba desktop, kde na rozdíl od notebooku můžeš výrazně vylepšit chlazení. Mimochodem, jak jsi vlastně přišel na to, že ten tvůj procesor jde taktovat? Určitě nemá odemčený násobič, takže s ním nehneš. Respektive jen pomocí sběrnice FSB, ovšem tam to nejde o víc, než pár jednotek % (za předpokladu, že by to deska vůbec umožnila) a to na výkonu nijak nepoznáš.

Taktovat "pár let starý notebook" odporucam len ked uz mas novy a tento mas na hokus-pokus.Moznosti:1. budes uplne neuspesny (BIOS, napetie, nasobic, takt pamati ...)2. uspejes a zhori Ti napetova kaskada (nedimendovana na dany vykon)3. upeces to. Notebook ledva chladi to co ma, nema rezervu pre taktovanie.

jde o holt o stroj, kderemu dnesni okna uplne nesednou, dostatek ram a ssd by mnelo zajistit docela luxusni chod na kancl, filmy a internet. Jen je potreba adblock, jinak se najdou stranky, kde bezi na pozadi nejake zrave silenosti a cpu jde do slusne zateze a tim padem to pak nemusi bit ono.Dejme tomu ze pokud to ma 4gb ram, tak na tom pojede jakejkoliv linux luxusne, pokud mu sedne zelezo. Jen i pod linuxem je nutne adblock. Asi nejake kubuntu, arch, ...Defakto s tim pod oknama moc nenadelas a jedine reseni je nove stroj, kdy zalezi co po tom vlastne chces. Od toho se odviji zda vubec uvazovat o dedikovane gpu, ...