» Poradna » Ostatní

Sociální pojištění

Je mi 52 let a jsem evidována na úřadu práce. Od února jsem se rozhodla z ÚP odhlásit a platit si sama zdravotní pojištění. Finančně jsem zabezpečená ale nevím jak to je s placením sociálního pojištění. Pracovala jsem od 20 let a nevím jestli bych měla nárok na důchod, kdybych si neplatila žádné sociální pojištění.

Odpovědi na otázku

Já bych řek že musíš platit až do doby co Ti nastane den jít do důchodu, odpracovaná léta si lze zjistit na internetu, zápočtáky musí souhlasit s evidencí na SZ.

po 25 letech by měl být nárok na důchod, hlášení na ÚP by asi bylo lepší ponechat, pak se platí těch 1080 Kč pojišťovně za nezaměstnaného a nezaopatřeného člověka, jako studenti starší než 26 let . .
sociální se neplatí, pokud nic nevyděláváte . . (taky z čeho ?), to se počítá ze superhrubé mzdy, naopak co by vám pomohlo si dávat něco bokem a platit si soukromé pojištění (u nás jako druhý pilíř)
které i se smrtí nezaniká a jde pak dědicům, na to se hodně připlácí od státu, zhodnocuje se to, zůstane vám to navždy (nebp dědicům), málo čechů si to platí, v západě to maji všichni
dost možná že ve vašem případě se ani to zdravotní pojištění (1080 Kč) nemusí platit, informujte se v pojišťovně pro jistotu . .

Prosím tě, neraď. Nerozumíš problematice a jen mateš tazatelku.
Nejrozumnější je zeptat se na ÚP, prípadně prostudovat stránky MPSV. A pozor, výše pojistného se mění každým rokem. Dávat si něco bokem je sice fajn, ale nárok na důchod to nijak kladně neovlivní.

... [85.70.185.xxx] - a co se divíš? - tito 2exoti Z0NDa Haryk 299 jenom svýmy "reakcemi" jenom matou tazatele a snaží se uškodit.

Musis splnit 2 veci. Odpracovana leta a vek.

Najdi si na netu nějaké stránky, kde se sociální pojištění řeší, najdeš tam i svůj věk pro odchod do starobního důchodu..
Tady ti zatím (soudě podle předchozích odpovědí asi nikdo neporadí)
Jsem stejná věková skupina - a po novém musíme mít odpracováno 35 let.
Sociální pojištění si sice můžeš platit a to celkem 10 let, ale musíš být v evidenci ÚP.

už jsem na to koukala a je to asi tak, jen mi není moc jasný, že bych musela být pořád na ÚP

Nemusíš být evidována na úřadu práce, ale musíš nějak do systému dodat to, čemu se zjednodušeně říká pojistné. Pozor na to, že nerozhodují odpracovaná léta, ale roky placení pojistného (opět velmi zjednodušeně). Stránky MPSV jsou základ pro získání relevantních informací. Tohle není to správné diskuzní místo pro danou problematiku.

prodlouží se ti odchod do důchodu o dobu neplacení soc. pojištění tak to je

Není to rak jednoduché.
Důchod dostaneš, i když nesplňuješ podmínku délky platby soc. pojištění. Ale bude také řádně pokrácen, takže takřka zanedbatelný.
Soc. pojištění jde i zpětně doplatit. V každém případě je rozumnější se pro informace obrátit na patřičné úřady, od toho také jsou.
Navíc po posledních změnách vznikly pěkné zmatky, např. dříve stačila pro naše ročníky doba soc. pojištění 25let a teď je to 35let. Ženám je zkrácena doba soc. pojištění v případě mateřské, apod.

V žádném případě se z UP neodhlašovat a už vůbec né jim říkat,že jsi finančně zabezpečená(každýmu je potom prd co máš na kontě).

Chtěla bych obchodovat na burze-zkušenosti mám-proto jsem se chtěla odhlásit z ÚP.

Kdyby pro mne byl problém zjistit si přesně sociální pojištění a ptal se na něj v IT poradně, dost bych se bál živit burzovními operacemi..

Já to jen tak testuju, samozřejmě, že bych si tohle musela ověřit na pravých místech.