» Poradna » Počítačové sítě

Snižuje spojka na sitovém kabelu rychlost ?

Slyžel jsem názor, že pokud jsou síťové kabely spojeny klasickou spojkou ( kupovanou k tomu určenou) tak že tato spojka podstatně sníži rychlost, než kdyby byl kabel jeden v celku.Protože doma mám takto spojený kabel zajímalo by mne jestli je toto snížení rychlosti velké, nebo to je zanedbatelné a nemusím se tím zabývat. Osobně si myslím, že by to rychlost nemělo výrazně ovlivnit.Děkuji

Odpovědi na otázku

Rychlost to neovlivňuje vůbec, pokud se to někomu stalo, tak si blbě na jedné straně nacvaknul koncovku

takovym spojenim dvou kabelu vzniká prechodovy odpor takze nejakej ubytek na rychlosti je zcela urcite, ale vzhledem k tomu ze ten prechodovej odpor je malinkej tak v praxi nepociti uzivatel rozdil jestli je na trase mezi routerem a pc spojka ci nikoliv

Přechodový odpor...to spíš teoreticky u vysokých rychlostí (přesněji frekvencí, hraje roli pouze elektrická stránka) možné impedanční nepřizpůsobení, odrazům...pak by se rychlost mohla snížit. Ale v praxi nevím nakolik je tohle pravděpodobné.

vsak pisu ne ze v praxi je ten odpor tak malej ze to clovek ani nepozna

jj, nic jsem neřekl

:) vypadalo to jako nesouhlas ale podle druhyho prispevku zjistuju ze to je pouze doplneni i muzi maj obcas sve dny :D

Tam nejde ani o ten prechodovy odpor, ale skor o impedancne neprizposobenie, ktore ta spojka narusi. Nejake ovplivnenie sa da spoznat az pri hranicnych vzdialenostiach, ktore sa tymto skratia. Je to podobne pripadu kedy 1Gbps siet chodi na kratkom kusku TP kabla kat.5+. Da sa povedat, ze vyrazne to ovplyvni max.moznu dlzku vedenia. Ak ma niekto horizontalne vedenie dlhe 90m a pripojovacie vedenie 10m, tak pouzitim spojky je velka pravdepodobnost, ze mu nebude fungovat LAN na max.linkovej rychlosti.

Taktak, koukám že jsem to napsal pěkně nesrozumitelně, asi jsem se v tu chvíli vrátil na první stupeň základky

tohle je nesmysl - přechodový odpor nehraje roli (ztráty ve 100m dlouhém kabelu budou mnohem větší než na jednom správně udělaném spoji) - přenost je digitální, takže je relativně dost odolný proti snížení napětí

Většinou se jedná o kroucené linky (asi těžko máš optiku). A obecně z terorie, každé narušení homogenity mění impedanci (jiné poměr kroucení) změní impedanci (ne rezistenci-odpor) a ke ztrátě dochází.http://cs.wikipedia.org/wiki/Kroucen%C3%A1_dvojli... ... VLIV a ZÁPORNÝ.

cs.wikipedia.org/wiki/Kroucen%C3%A1_dvojlinkaTak jsem zjistil od včerejška, že jak dám na ŽIVĚ před adresu http:/ tak se odkaz pose...e.

Nějaké kroucení nikterak neovlivňuje impedanci. Impedance je daná tloušťkou vodičů, jejich vzdáleností a dielektrikem.

Tohle je jen kapacitní složka impedance. K ní se přidá i indukčnost a na tu i to kroucení má vliv. Ale to už jsme opravdu spíš v obasti teorie...i když pokud vezmu jiné komunikační sběrnice i daleko nižní přenosovou frekvencí (třeba Profibus, někdy to může být náchylné na "blbosti" až by se jeden divil)...

Hloupost na N-tou. Odpor nesnižuje rychlost průchodu el. proudu. Přechodový odpor může být příčinou pouze úbytku napětí.

"pokud jsou síťové kabely spojeny klasickou spojkou ( kupovanou k tomu určenou) tak že tato spojka podstatně sníži rychlost, než kdyby byl kabel jeden v celku"To je holý nesmysl.

Špatnou spojkou se může snížit rychlost z 1Gb/s na 100Mb/s; může se zvýšit chybovost.

Nebuď dement, špatnou elektroinstalací shoří dům. Znamená to, že elektřina nepatří do baráku?Ale on se neptal na špatnou spojku.

To znamená, že špatná elektroinstalace nepatří do baráku.

Takže možná pomalu začínáš chápat, že normální, tj. dobrá spojka (ta, kterou zmiňuje tazatel a o žádné jiné není řeč) se běžně bezproblémově používá a žádným způsobem nesnižuje rychlost.

Já jsem napsal ŠPATNOU SPOJKOU. Už jsem se s nimi setkal. Ostatně i se špatnými patch panely.

Je-li spoj udělaný kvalitně, nebojím se nějakých zásadních ztrát. Nicméně ono to záleží i na překonávané vzdálenosti. Pokud jde o trvalý spoj, zkus popřemýšlet o přímém propojení jednotlivých žil (zatočení do sebe, spájení, ...). Myslím, že by se tímhle mohly eliminovat zbytečné ztráty.

Ne, rychlost se nesnižuje, nevýhoda spojování je ta, že je to další možný problém, toť vše.Pokud je vše provedeno jak má, tak to žádný vliv na rychlost či kvalitu propojení spoj nemá, ale platí, že každý takový spoj je zdrojem potencionálních problémů, proto je lepší, když je kabel nepřerušovaný, než když je "sespojkovaný", proto se takové spojování používá jen v nejnutnějších případech. Tak asi tak :) Omlouvám se za případné chyby v interpunkci.

V praxi se 1 spojka neprojeví, ostatně mezi stanicí a serverem jsou 4, když počítám i konektor v PC. Ovšem zkusit třeba 20 spojek o srovnat to se stejně dlouhým vedením v kuse by mohlo být zajímavé...

Kdysi se prakticky uvádělo - 1 propojení snížení výkonu o 1dB, pokud mne základy fyziky nemýlí, tak tři propojky je 3 dB a to už je poloviční výkon. ALE zde se ještě přidává kvalita signálu a to je navíc o úplně něčem jiném, rovněž mínus.Pokud si ještě mám zavzpomínat, tak se určuje i poloměr ohybu linky a ten má také vliv (řekl bych poloměr ohybu tak 5 cm). Takže kabel neuhýbat už do "zalomení".

To platí pro optiku ne? Dotaz vede k TP metalice

No jestli se nepletu tak pouziti spojky je vicemene to same jako pouziti patch panelu nebo zasuvky. A jelikoz se v praxi patch panely i zasuvky bezne pouzivaji tak bych v tom problem nevidel. Ale jak uz bylo receno, muze to mit vliv na maximalni moznou vzdalenost na jakou je mozne spoj vest. Pokud by s tim byl opravdu problem tak bych nahradil spojku jednoduchym repeaterem.

Pokud jsou kabely i spojovací kostka v pořádku a celková délka vedení nepřekročí normu, není důvod proč by mělo dojít k čemukoli (srovnání s patch panely a zásuvkami 100% sedí).Na druhou stranu, na lince vzniká možný zdroj potíží - jestli bude ve spojce vakl-kontakt nebo budou vznikat odrazy (přechodový odpor, koroze), nebo nebudou všechny vodiče správně propojené, případně některé rozpojené, pak rychlost přenosu dat nejen klesne, ale nejspíš se ani nepřipojíš. Totéž patí i pro mechanické poškození kabelu...