Snížení taktu procesoru AMD FX-6300 při zátěži

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jestli by mi někdo neporadil s problémem ohledně procesoru. Vlastním procesor AMD FX-6300 už 4 roky a něco k tomu, no procesor mi vždy běžel skvěle ale poslední dobou to je bída. Zkrátka při hraní her jako je Battlefield 4, theHunter: Call of the wild a podobných her se mi stává že zničeho nic klesne takt z 3,45GHz na 1,2GHz a hra se prostě začne sekat, to vše je ovšem chvilkové, tak 10 minut hraní v pohodě a pak minuta hrozného sekání. Co se týče teplot tak jsem dnes měnil pastu a teploty nepřesáhnou 64°C. Prohledával jsem internet a nic užitečného jsem nenašel.

Odpovědi na otázku

Zdroj a základní deska?

Základní deska: AsRock 960GC-GS FXZdroj od i-tech aduance 750W

Na 99% se ti přehřívá napájecí kaskáda na nějaké jistě mizerné základní desce...

Vidim to na desku, chlad si kaskadu . Castej problem levnejch desek a FXek a to i na defaultu.

Sestavu mám pořád stejnou a nikdy jsem tento problém neměl ale neříkám že to tím není, já ani nezaviram bočnici aby to luftovalo ale budu tedy muset koupit novou skříň abych tam dal nějakej větrák na chlazení :/Děkuji za radu.

Opravdu sem tu HW sestavu nevypíšeš?https://www.czc.cz/asus-m5a78l-m-le-amd-760g... Pokud tam máš něco takového, sáhni si na napájecí kaskádu a pokud ti sleze kůže z prstů, víš, kde je problém. Napájecí kaskáda je ta věc vedle CPU, co je na deskách vhodných pod žravé FX procesory schována pod velkými chladiči:https://www.czc.cz/asus-m5a99fx-pro-r2-0-amd... Na levných deskách, jako je ta nahoře, ale žádný chladič není a snadno se přehřívají.

Nahoře to důležité vypsal.Problém bych viděl ve sračkovým zdrojihttps://www.i-tec.cz/a přehřívání kaskády (byť jsem u této desky na problém nenarazil) - protože „otvírá bočnici, aby to luftovalo“ a výsledkem je, že se ke kaskádě nedostane žádný vzduch.

Souhlas. Deska je pod FX nevhodná, otevřená bočnice tomu také moc nepomáhá (otázkou je, zda nemá nějakou starou blbě větranou bednu, kde by to po zavření bylo ještě horší) a "zdroj" i-Tec tomu dává korunu. Byl tu jeden, co měl i-Tec 900W nebo 950W, který mu padal na PC s jednou HD 7970.Za omezováním CPU frekvence ale bude hlavně ta deska. Možná by stačilo ji jen ofukovat přídavným větráčkem. I podle toho, že to zatím běželo ok, takže by to mohl lehký vánek zachránit.i-Tec se mu bude projevovat úplným pádem, až po něm bude chtít nějaký větší výkon než který se očekává od normálního 300-350W zdroje.

sleze kůže z prstů

Kolegové mají pravdu.AMD definuje bezpečnou teplotu CPU řady FX mezi 61°C - 65 °C (podle typu FX).Poté zapracuje tepelná pojistka, nejprvě snížením frekvence CPU a po překročení kritické teploty vypnutím PC.Fatální chyba admina:"nezaviram bočnici"=> není zajištěno průtokové chlazení skříně.Co s tím?Vyřeš efektivní chlazení CPU, chipsetu a kaskády.Btw:platforma AMD FX je postavena k profi účelům, grafické hry nevyužijí ani 10 % funkcí.Je to podobné, jako pořídit nadupaný polní traktor a pak s ním jezdit jen na nákupy. Grafické hry jsou optimalizované pro jednoduchou platformu Intel LGA 115x.

Jak to tak slyším tak už půjdu radši do nového procesoru s deskou už na AM4 a Ryzen 😁😁 Děkuji moc za rady :)