Snížení spotřeby notebookem

Zdravím všechny!Prosím o pošťouchnutí správným směrem.Rád bych maximalizoval výdrž notebooku na baterii. Případně, pokud to mnou navrhovanou cestou nepůjde, tak alespoň zvedl maximální možný grafický výkon, když je potřeba (s připojeným síťovým adaptérem). Směřuji teď jen a pouze k volbě operační paměti. Krajní varianta je, nechat současný stav.Mám notebook s i5-3320 se 4GB RAM (1,5V) v single channel a 240GB SSD.- Pomůže pro snížení spotřeby pouze nákup 4GB modulu s pracovním napětím 1,35V? Na Internetu jsem narazil na srovnání 1,5V vs 1,35V desktopových pamětí a rozdíl činil v idle cca 2W ve prospěch 1,35V. Pokud v notebookových pamětích není aplikována nějaká šetřicí technologie, tak jistě vyplatí. 2W se v idle na baterii počítají.- Paráda, ušetřil jsem 2W! Co takhle nekoupit 4GB modul, ale rovnou 8GB? (Takové srovnání jsem nenašel) Jaký bude nárust spotřeby při dvojnásobné celkové velikosti dostupné paměti? Fajn, tady asi bude velmi záležet, jak je takový 8GB modul poskládaný. Dvojnásobný počet čipů by mohl mít téměř 2x vyšší spotřebu.Mně totiž napadlo, že i SSD v idle něco bere. Zvýšením dostupné RAM bych mohl docílit vypínání jinak nečinného SSD, nebo ještě hůř - swapujcího SSD.Je takhle možné docílit úspory ve spotřebě?- OK! Ušetřil jsem energii, co ji zkusit zase zvýšit. Ale pokud by platila teorie z předchozího bodu, tak se dá opět vykompenzovat.Integrovaná grafika HD4000 podává výrazně lepší výkony při použití dual channel zapojení pamětí. (Což bych jistě občas využil)Co říkáte na dva 4GB 1,35V moduly? Při provozu baterii bych mohl stále vypínat SSD a šetřit energii. Zároveň něco ušetřím nižším napětím na pamětech a něco ztratím na druhém modulu.Bohužel vůbec netuším (a ani jsem nikde v datasheetech pamětí nenašel) maximální proudy a tak ani hrubě nedokážu odhadnou spotřebu paměťového modulu. Podle tabulek by se rozhodovalo už výrazně lépe.- Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

RAM se v nečinnosti automaticky podvoltují. Jak už jsi zmínil v plném zatížení ušetříš 2W v iddle 0.250W dalších 0.28W žere samsung řada v iddle. Nič dalšího se mi vymýšlet absolutně nechce protože ti dám tip na zdvojnásobení výdrže notebooku na baterii - předpokládám že výdrž na baterii oceníš mimo domov kde není síťové připojení 230V takže sebou budeš mít brašnu - tudíž si kup druhou baterku a strč si ji do tašky. Cena max. 2000Kč - daleko jednodušší než počítat každej mW ušetřenej nákupem RAM kterej ti výdrž prodlouží o 10 minut ve výsledku? ....

taky bych řekl, že něco ušetří už jen stažením jasu na nižší intenzitu.

To jsem si nedovoloval navrhovat to už beru jako samozřejmost že ho to napadlo. V notebooku jsem kdysi měl ukazatel aktuální spotřeby - plné podsvícení a iddle 29W, podsvícení na minimum 18W pokud si to dobře pamatuju.

V současné době se snižujícím výrobním procesem narůstá svodový proud - protože jsou tranzistory hodně hodně malé, protékají mezi nimi malé zktratové proudy - důkazem toho jsou současné procesory AMD nebo Broadwell od Intelu. Vůbec bych se nedivil, kdyby SSD vyrobené 20nm procesem s TLC mělo v klidu vyšší spotřebu než 30nm TLC.

Cože Dr.No64 schovaný za anonymizer v USA? Víš jaký proud teče do hradla MOSFETu a jejich odnoží? Kdyby mezi jednotlivými tranzistory tekl znatelný "bludný" proud (to spíš, zkratový ani náhodou, zkrat je někde úplně jindě), tak by ty integráky moc nefungovaly. Něco tam teoreticky asi téct může, ale bude tak zanedbatelné, že se o tom nemá cenu ani bavit.

Tomu sa hovorí posadnutosť. Zníženie spotreby cestou výmeny modulov RAM z dôvodu, aby sa počas práce s PC šetrila baterka. Zavolaj na seba exorcistu.Monitor je max.žrút, potom GK a procesor.Používaj k spánku hiberfile, RAM nie je pod napájaním. Životnosť baterky predĺžiš jedine vtedy, ak si furt(!) pripojený na nabíjačke pričom znížiš kapacitu dobitia na úroveň 60-80%. V opačnom prípade je to jedno či máš nastavené 100% dobíjanie.

To není fetiš, ale nemoc. RAM se na spotřebě notebooku podílí zanedbatelným podílem, zdaleka nejvíc sežere procesor, grafika a displej.

A co to řešit například externí baterijí pro notebook? Teď jsem našel například tuto:http://nabaterie.cz/externi-baterie-pro-noteb...

Není proč troškařit. Jen 75 Wh, copak to je? FSP má externí aku i s 2400 Wh:http://www.fsp-group.com.tw/upload/2014/06/16/1402886...

kromě snížení jasu pomůže i vypínání wifia rozhodná je volba software se kterým pracuješ, když budeš datlovat poznámky do notepadu, tak ušetříš mnoho minut provozu na baterii oproti ms wordu internetovýho prphlížeče to samý, já používám starpu verzi firefoxu 3.6.12, která oproti novýmu chromu vydrží až o hodinu dýl, navíc díky jinýmu způsobu vykreslování grafiky zobrazuje obrázky v lepší kvalitě (existuje minimum webů, co si vyžádají aktuální verzi prohlížeče)u pamětí bych vůbec neřešil napětí, dej si alespoň 8gb do dualchannelua na buď cnews.cz nebo tyden.pcmag je test ssd disků včetně údajú o naměřené spotřebědej do googlu: test ssd je to jeden z prvních odkazů

v siti chrome a na baterii internet explorer

ja jsem si podvoltovat XPS 1330 s Core 2 D. T7300 2 GHz cpu na 0.985 V a asi o 10° mi to kleslo a na videa 720p to bylo ok, pri dalsi praci jsem rucne prepinal profil to uz bylo znat, RM Clock