» Poradna » Ostatní

Smd led g4

Zdravím, narazil jsem na tuto LED žárovku, a je mi divné, že je u ní napsáno napětí DC i AC. Myslím si že budou LEDky na střídavé napětí hnusně blikat nebo je to vyřešené dobře? Prostě se mi to zdá jako blbost.http://www.smdledzarovky.cz/led.zarovky/g4/led.zarovk...

Odpovědi na otázku

Jo, to je mi jasné, ale po usměrnění tam bude pořád malá střídavá složka...proto bych tam dal ještě elektrolitickej kondenzátor na filtraci...prostě není to plnohodnotný stejnosměrný zdroj ..tak myslím že to bude blikat.

takže při tomhle nebude LEDka blikat? https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Us...

Při tomto pulzním napětí samozřejmě blikat bude, ale bude to 100Hz (2x frekvence původní sinusovky), to lidské oko vidí jako souvislý neblikající svit. Lidské oko má taky jistou setrvačnost.

Ony i např. klasické zářivkové trubice blikají, ale je to tak rychlé blikání, že to lidské oko téměř nevnímá. V případě zářivek je to ale horší, tam je to 50Hz. Proto pokud se má někde ve fabrice osvětlovat stroj s točivými díly, tak vzniká troboskopické efekt a člověku se může zdát, že se ten díl neotáčí. Proto se musí takové věci osvětlovat buď neblikajícím světlem, něbo několika zářivkami a každá (zářivka nebo celá sekce zářivek) na jiné fázi.

I zářivky svítí při obou půlvlnách.

A tak 100Hz taktéž

Nehledě na existenci kondenzátorů (a nejen jich):http://home.pf.jcu.cz/~kriz/images/stories/Elek...

Do té pidižárovky se možná s vhodnou kapacitou a napětím nevleze, ale možná je tam nějaký menší SMD kondenzátor, aby to alespoň trochu vyfiltroval. Každopádně i bez toho kondenzátoru to bude blikat 100Hz, pokud je to dvoucestně usměrněné a lidské oko to nebude vnímat.

Děkuji za odpovědi ...Jsou to 4 venkovní lampičky podél cesty a napájí to 12V trafo 50VA. Takže asi nebude problém hned za to trafo dát můstek, filtr a stabilizátor. Aby to neblikalo ani jako zářivka ..nevím čím to je, ale někdy mi i zářivka vadí svým blikáním..asi jsem divnej

Nejsi divný, to vnímání se liší člověk od člověka, obecně ty zářivky nejsou ideální a někdo to mlže vnímat více. Ale podél cesty bych to asi neřešil, tam přece jenom procházíš víceméně. Ale pokdu bys to chtěl řešit, tak bych to zas nepřeháněl, v těch svítítkách už něco bude, stabilizítor zbytečný. Zas bys musle řešit chlazení toho stabilizátoru...

Dobře, udělám to jen s tím usměrňovačem .. kdybych náhodou nesehnal AC verzi. Koukám, že objednat to z eBaye vyjde daleko líp

A ty věříš že AC verze nebude blikat, pokud v ní není kondenzátor? TOHLE je AC verze, prostě jen tam nějaký můstek, a to že to umí i DC je tak nějak samo sebou z principu funckce můstku Ten můstek bude fungovat i na DC napětí, jen budou v propustném směru stále pouze dvě diody a jako bonus ochrana proti přepólování a možnost to na DC zapojit jakoukoli na jakoukoli polaritu. Jinak to trafo 9V, po usměrnění tam bude 1,414x větší napětí, na to pozor.

Ne, tak jsem to nemyslel .. myslel jsem to tak, že kdybych koupil verzi žárovky bez můstku, tak že bych tam ten můstek musel dát hned za to trafo.. v tom případě i se stabilizátorem, když se zvedne napětí

Verze bez jakéhokoli usměrnění existovat nebude, protože to by bylo na odpálení LEDek. Vždycky v tom něco bude a pak záleží jak to bude zapojené, viz. níže. Ten stabilizátor, no, mlžeš ho tam dát, ale v těch žárovkách už něco bude. O kolik se z 9V trafa zvedne napětí, když se třeba v síti zvedne na 240 nebo 250V? Bude to stále v mezích.Trafo 9V, můstek, vhodný kondenzátor a nemáš co řešit. Velikost kondenzátoru víš jak určit? Nejlepší je tento vzoreček, zkoušel jsem podle toho usměrňovač s elektrolytem, měřil jsem to osciloskopem a sedí to docela přesně vzhledem např. k tolarenci kondenzátorů:http://www.elweb.cz/clanky.phpC = ( Im·0,5·T ) / (Um - Ux)Um-Ux je pokles napětí, ten si nějak rozumně zvol aby zas kapacita nevyšla nehorázně velká.

To vím, usměrňovač bych tam dal..ale problém je v tom že to trafo není 9V ale 12V

Myslel jsem, že trafo ještě nemáš. Tak pokud máš 12V trafo a chceš o řešit takto maximalisticky, tak tam ten stabilizátor dej.

Dokonce "čistá" AC verze může blikat ještě více a na DC to fungovat nebude, podle toho jak je to zapojené. Někdy se LEDky zapojují odpor, kondenzátor a LEDka seriově, a k LEDce antiparalelně ochranná umněrňovací dioda. Pokud by to bylo zapojené takto, tak by to blikalo hnusně na 50Hz a DC napětím by to napájet nešlo.