» Poradna » Programy

Smazaný dokument .doc na SD kartě - obnoven jako .do ?

Dobrý den, prosím o pomoc,omylem jsem smazal z SD karty důležitou práci do školy ve formátu .docx (soubor se objevil v seznamu naposledy otevřených dokumentů ve "startu" a z tohoto umístění jsem dal odstranit v domnění, že jde o starou verzi no a jak u SD neni koš, tak to vylétlo rovnou pryč). Použil jsem program Recuva, který našel na SD kartě více smazaných souborů (dokumentů), ale pouze tento nejdůležitější je v neznámém formátu .DO namísto .DOCX při pokusu o opravu přímo ve Wordu nebo jiném SW na opravu poškozených dokumentů se nic neopraví a obsahem je asi 2000 stránek nesmyslných znaků - vyzkoušeny všechny nabízené kódování písma a nic. WIN10, Office 365, karta vyjmuta po jednom pokusu s Recuvou a zatim vic netrapena.. Moc díky za každý nápad, J.

Odpovědi na otázku

Normální jedinec ukládá veledůležitou práci na jedno místo a ještě ke všemu na něco méně spolehlivého než disketa?Tak to začni psát znovu! Když to nedovedla Recuva, tak Testdisk&PhotoRec také asi nebude úspěšný, nejspíše došlo k zápisu, nebo "náhodné" mazání neproběhlo úplně.Jo, ".docx" je "zip" archiv s adresářovou strukturou a soubory, včetně textu. Pokud tamto nepůjde otevřít třeba v 7zip, tak je obsah archivu poškozen.

Pokud se do něj nedostaneš ani přejmenováním na zip a rozbalením, ani není jinde záloha nebo dočasná verze, napadá mě jen se se souborem tiše rozloučit.

Prejmenovanim na .zip pri rozbalovani napise ze je bud neznamy nebo poskozeny a zadny archiv nenajde.

Neukladaji se nejake docasne verze to Temp nebo podobnych slozek ve Windows?

Předchozí verze Office ukládaly dočasné verze souborů do adresářeC:\Users\uživatel\AppData\Roaming\Microsoft\Word\Zkus se podívat, zda ten adresář existuje a jestli obsahuje soubory .tmp nebo .wbk s názvem začínající vlnovkou. Zapni si ale zobrazení neviditelných souborů, protože ty soubory mají nastavený atribut hidden.

Příště si to ukládej aspoň do nějakého cloudu, přečte si to sice i někdo z NSA, ale nejspíš se to přečíst povede i tobě a obvykle to má nějakou historii verzí pro katastrofické scénáře.

Chceš říct, že důležitou práci jsi měl jen na té SD kartě? I jedinec, co nezná cloudy, si aspoň hodí kopii jako přílohu do rozepsaného mailu - třeba na Seznamu, nebo si to ještě zkopíruje jinam...Kopie toho *.do se po změně na *.doc ve Wordu nenačte?

Nenacte. A pri pokusu o opravu to chce zvolit kodovani, aby ukazkovy text byl citelny, ale zadne kodovani to nezlepsi..

zkus LibreOffice (na portableapps je kdyžtak verze, co nemusíš instalovat). Ale jestli to neobnovilo celý soubor, tak budeš možná rád, když z toho dostaneš holý text bez formátování nebo jen část...

a v Recuva ten soubor byl oznaceny zelene s uspesnosti obnovy 100% ? Pokud ne tak takovy dokument nema smysl ani obnovovat...Krom toho obnova s ruznych flash pameti a SSD disku je vzdycky loterie (a z SSD v podstate nemozna)

Bohužel je v takových případech šance na obnovení hodně malá. Ono je strašné jednoduché přijít nedopatřením o data na USB flash disku, proto to máš mít uloženo i jinde a na flešku dělat jen zálohu.Taky jsem teď zkoušel obnovit nějaké fotky z flešky, undeleter tvrdil že všechno obnovil, ale obsah souborů byl úplně nesmyslný, takže prostě smůla.