Smazané soubory

Ahoj vespolek,stala se mi úplně bizarní situace. Rozbil se mi monitor k pc, tak jsem koupil nový a připojil ho. Zajímavé bylo, že PC si jakoby nepamatoval některé věci - moje plocha zde nebyla, místo toho se objevila automatická plocha, záložky a hesla v prohlížečích byly pryč, ikony z plochy byly ve složce v dokumentech etc. Ale v pořádku, nic se zatím nestalo, nicméně po 4. hodinách, kdy jsem PC užíval, jsem jej po připojení nové myši restartoval. Načež se PC vrátil ke svému "starému já". najednou byla mé původní pozadí na ploše, které jsem měl nastavené před výměnou monitoru, v prohlížeči byly původní záložky, uložená hesla apod. Bohužel si mi s tím z PC smazala většina souborů word, hudba apod., které jsou pro mě velice důležité. Pomocí programů typu Recuva nebo Glary Undelete jsem smazané soubory našel, přičemž i když programy ukazují, že ještě přepsány nebyly a jejich stav je "velmi dobrý", při obnově nejsou otevřít, ani word, ani hudba, zkoušel jsem je všemožně opravit - nic. Nevíte někdo, co se to vůbec stalo? Podotýkám, že za ty 4 hodiny, co jsem pc užíval, jsem nedělal nic neobvyklého, pouze internet. Zavirovaný PC nejspíše nemám. Děkuji, Michal

Odpovědi na otázku

Rozbil se mi monitor k pc, tak jsem koupil nový a připojil ho.OKZajímavé bylo, že PC si jakoby nepamatoval některé věci - moje plocha zde nebyla, místo toho se objevila automatická plocha, záložky a hesla v prohlížečích byly pryčTak tomu fakt nerozumim.Spise bych pochopil ze pri rozbiti monitoru se zaroven stalo neco s konzistenci OS ale kristalovou kouli nemam.

Plocha, dokumeny, záložky IE... to všechno je součástí profilu uživatele a jako by to zmizí, když se přihlásí jiný uživatel, nebo systém z nějakého důvodu použije dočasný profil - například při chybě - neumřel ti monitr při přepětí/výpadku napájení?

PS: obnova smazaných souborů tak trochu je loterie, ideálně disk připoj do jiného počítače nebo nabootuj nějaký live systém a z původního disku jen čti, obnovená data ukládej jinam. Zkus víc nástrojů, snad některý zabere - Recuva, Restoration, R-studio, Filerecovery...

mi to připadá, jako že důvod, proč se rozbil monitor byla nějaká "šlupka" ze sítě (přepěťový ráz), který zároveň "kopl" i počítač a došlo k poškození souborů na disku. Nebo tu "šlupku" dal počítači monitor, když umřel...

Kde jsou, resp. byly ty soubory, na SSD nebo na HDD ??? Pokud byly na SSD, tak se s nimi rozluč (leda by byly nějak zálohované).

Soubory ze SSD se obnovují úplně stejně, jako z HDD

Zkoušels to? Já ano. Heslo: trim.

Treba jeho OS trim neumi...

Vím co je to trim, ale on obnovuje data smazaná čerstvě, tudíž trim ještě nejspíš neproběhl.

Ten dotaz nebyl zcela zcestný, protože HDD a SSD se chová jinak při přepětí (které mu nejspíš zničilo monitor jak psal někdo výše). A tedy pokud by měl HDD, tak pokud neumřel úplně by se asi nic moc nestalo, ale pokud má SSD tak to mohlo dopadnout všelijak, třeba tak jak popisuje situaci.

Předchozí monitor mi spadl a rozbil se. Čili příčina jeho rozbití zde nehraje roli. Ale už jen ten fakt, že připojím nový monitor a zmizí mi pozadí z plochy, profil v v prohlížeči apod. je dost podivnej. Mam SSD no, to je fakt.

a ten monitor spadnul na ten počítač ? Opravdu seš si jistej že ten pád nehrál roli v té ztrátě dat ?

Aha, tak muzes zkusit najit nejakou chybu v protokolu. Jak nekdo psal vyse zkusit muzes i to ruske R-Studio, zalezi jak moc ti na tech datech zalezi, protoze jak tu psali vyse.