» Poradna » TV, audio a video

Smart TV, jaké zásuvky připravit ?

Dobrý den, provádím rekonstrukci pokoje, přemýšlím jaké zásuvky připravit za Smart TV která bude zavěšena na zdi. Myslel jsem 3x 230V, 2x NET RJ-45, 1x USB "nabíjení". Chtěl bych jen TV vysílání přes internet. Ještě bych měl nějakou zásuvku přidat, kdyby náhodou něco? Díky za rady.

Odpovědi na otázku

Ty chceš jenom vysílání přes internet, ale kdybys někdy v budoucnu prodával byt, tak budou lítat sprostá slova. Tedy anténu, nebo alespoň husí krk, a ty RJ45 bych tam dal čtyři (TV, settopbox, internetové rádio, wifi access point....)

Pro Smart TV jedině Smart zásuvka.

Díky, co je Smart zásuvka ?

kromě samotného počtu určitě doporučuji promyslet konstrukci. Dva samostatné krky oceníš, když v budoucnu změníš způsob příjmu TV, distribuce signálu, providera a překvapí naprosto jiné HW nároky. Krky nemusí být nijak zvlášť veliké, např. 25 stačí i pro budoucí připojení satelitu. Pokud tě někdy postihne tahání HDMI a nebude se ti chtít řezat jeho kabel, 25 nebude stačit. Ale hlavně doporučuji udělat nevelkou zapuštěnou čtvercovou krabici nebo niku. Jak se stávají TV stále plošší (i zezadu), problém vyvolává napájení z 230V sítě s rozměrnými zásuvkami, vidlicemi a adaptéry. Ty ponoří pod úroveň omítky to této niky. Chybějící prostor pro napájení TV i STB vidím velmi často i v nových domech. Následná instalace bývá složitá - vytvoření skryté krabice jinde, v nábytku, řezání a prodlužování kabelů. A přitom je to tak stavebně jednoduché, jen na to majitel nebo projektant nemysleli.

Děkuji HDMI kabel, myslíte propojení dalšího přístroje s TV ? settobox, DVD atd ?ps: uvažuji jen o TV na zeď, žádný přístroj co by byl pod TV neplanuji ... myslel jse husí krk u podlahy kde by byl přístoj a za tv vývod husího krku a tím protahovat kabely od přístrojů do tv?) díky Jirka

krky vyvést za TV. Za velkou TV je hafo místa, které zůstane opticky skryto. U TV na zdi působí (pro mě) nejhůř, když je na tlustém držáku (nosiči) a plave vysoko nad povrchem zdi, v prostoru. A z boku je vidět i neoptimálně velký držák nebo spousty nástěnných zásuvek či krabic. Při dobré úvaze předem se dá instalace udělat velmi pěkně, bez rušivých prvků. Např. zaústění krku za TV tě zbaví nutnosti datových a signálových zásuvek, kabely se protáhnou i s/bez koncových konektorů. Jen to napájení TV je třeba domyslet - jestli tam bude origo pevný kabel a musí se dát na zeď zásuvka (v tomto případě doporučuji to zahloubení) nebo se napájecí kabel fikne a prodlouží či udělá vlastní (to v případě šikovnějšího pohyblivého (rozuměj od TV odpojitelného) napájecího přívodu. A pro silový přívod se dobře hodí ten druhý krk + je třeba (někdy zauvažovat nad dodatečnou filtraci kabelu nacvaknutým feritem, pokud taháš velkou vzdálenost.

To je málo, vynásob to třemi.

Ja to mám tak, jak píšete a bohatě mi to stačí. Stejně není moc na co koukat.