» Poradna » Mobily

Slabý zosilňovač a silné repro. Bude to hrať ?

Zdravím. Mám doma ( nazvime to veža, s hi-fi to nemá veľa spoločného ). Nie je to značka. Len nejaký čínsky "Model TCD 990". Ide o to, že tie repráčiky nie sú bohviečo. Pravda, za tú cenu som nič lepšieho nečakal. Ale mám aj reproduktory Schneider zo staručkej hi-fi veže, ktorá už nefunguje. Len tie reprobedne stále hrajú a myslím si, že celkom slušne. Tak mi napadlo, skombinovať to. Na starých reproduktoroch je napísané : 4OHM ; 2 x 50 W. A v papieroch od tej novej veže je : 4OHM a výkon 8 W. Tak sa chem spýtať múdrejších, či to bude hrať. Ja to vyskúšam. Len sa bojím, že keď budem chcieť počúvať na určitej hlasitosti, budem musieť využiť výkon zosilňovača naplno a tým niečo poškodiť. Verím, že mierne odlišný jazyk nebude robiť problém Ďakujem.

Odpovědi na otázku

Hrát to bude. A jasně, že ten zesilovač se dá odpálit.

Názor skutečného odbordelníka...

A bych na to jako měl odborného říkat. Prostě je to nějaký čínský krám, který když budete vytáčet poťákem na plný koule, tak půjde do kytek.

Melete kraviny.

Směrodatná je impedance. Pokud zesilovač i repro mají 4Ohm, tak nevadí, když reproduktory zvládají větší výkon, než zesilovač.

Hrať ti to určite bude, len problém bude s vyššou hlasitosťou. Záleží na tom, ako je urobený ten zosiľovač, či ti iba pri prekročení maximálneho výkonu začne iba chrčať vplyvom orezania signálu alebo sa tepelne preťaží a vypne. Najlepšie by bolo, keby ten zosilovač mal možnosť sledovať dodávaný výkon a na základe toho nastaviť maximálny výkon zosiľovača.

Ovšem tyto jevy víceméně nezávisí na výkonové zatížitelnosti reproduktorů. Ty reproduktory těch 8W snesou levou zadní, i když zesilovač bude vybuzen naplno.Mimochodem: Zesilovač pracující ve třídě B (což se dá u takového slabšího zesilovače předpokládat) je nejvíce výkonově zatížen při vybuzení na přibližně 2/3 maximálního výstupního napětí.

Bez problému.

Ja to vyskúšam. Len teraz nie som doma. Asi tak za týždeň. Aspoň už viem, že sa to dá. Som naozaj zvedavý, ako to bude hrať.

Parametry zesilovačů, bez ohledu na cenu, jsou plusminus tejné, konkrétně odstup signál/šum, zkreslení, šířka pásma, jediné rozdíly jsou ve výstupních výkonech, je to dáno používanými technologiemi, schematy zapojení a součástkovou základnou. Co je důležité, je zatěžovací impedance, ta musí být stejná, nebo vyšší, než na jakou je zesilovač stavěn a reproduktory musí mít stejný, nebo vyšší, výkon, než deklarovaný výstupní výkon zesilovače. Takže pokud má zesilovač např. 2 x 10W/4 ohmy, můžeš na něj připojit bez rizika 4, nebo 8 ohmové bedny od 10 W výš.

Udávaný výkon repro je dovolené maximum, takže můžou hrát i se slabším zesilovačem. Zesilovač tam jednoduše nepustí víc, než je jeho maximum.

Hrát to bude. Špatně by to bylo opačně, kdybyste na 50W zesilovač dával 8wattové bedny. Resp. přikláním se k názoru výše - viz JendaLinda.

Úplně v pohodě, silnější repro pro zesilovač není problém, když dodržíte impedanci. Jen nedokážete využít celý výkon reproduktorů, ale to si myslím Vás bude málo trápit. Hrát to bude, nic nezničíte, tak směle do toho.

Veď keď to zničíte o nič neprídete, sú to všetko lacné šunty, inak k tej veži môžete pripojiť akékoľvek repro a bude to hrať vždy strašne, ten zosilňovač v tej veži bude mať hrôzostrašné parametre, ja by som to počúvať nevydržal.

Já bych připouštěl, že ty bedny Schneider (to jsou ty na 2 x 50W?) by MOHLY mít nižší účinnost, tak by mohly hrát slaběji než ty co tam máš teď.Uvidíš, až to vyzkoušíš.

Áno, tie staršie bedne Schneider majú 2 x 50 W. O tých menších "slabších" sa mi nič nepodarilo zistiť.

I kdyby měly horší účinnost - menší citlivost, pro poslech v bytě to úplně stačí.