» Poradna » Windows (a jiné OS)

Síťový disk přes internet

Dobrý den,potřeboval bych poradit jestli existuje nějaké řešení jak připojit síťový disk přes internet ve Windows 10. Mám doma starší NAS (Dlink DNS-320) a chtěl jsem ho využít jako výměnné uložiště dat, ale rád bych něco co se na straně koncových stanic bude tvářit jako síťový disk. Ještě by bylo třeba aby takové řešení bylo zdarma (žádné placené aplikace) a aby se celé provedení dalo automatizovat bezobslužně skriptem (instalace, konfigurace)Zatím jsem zkoušel 3 řešení, ale ani jedno není dobré:1) NetDrive - placené2) RaiDrive - nedá se bezobslužně automatizovat3) DirectNetDrive - Při používání neustále padá explorer (Windows 10)

Odpovědi na otázku

Vytvoř si na něčem VPNku a přistupuj na to skrze internet klidně sambou. Bezpečnost pak řeší samotná VPN, jelikož Samba do internetu je blbý nápad.

jj reseni ale s jednym problemkem. na to potrebuje verejnou IP, a tu nema kazdy. tato podminka MUSI byt splnena, bez toho to nelze.

Mám veřejnou statickou IP adresu. Ale jen pro informaci. Ten NAS umí pouze SMB 1.0 tak nevím jak moc to je bezpečné a nebo jestli to vůbec bude takto fungovat.

Konfigurace VPN na techto zarizenich je klikaci, dale na klientech staci vetsinou odkaz a automaticky se spoji, sambu neres, jakou verzi o vse se stara VPN, bude se to chovat podobne jako bys byl v siti doma. ja to tak mam roky a uplne vpohode. I z tel se na disk dostanu.

Na tom NASu určitě VPN nepůjde a musel bych to řešit přes nějaké další zařízení (PC s Windows 10). Ten přístup nemá být jen pro mě, ale i pro jiné lidi a to i pro ty co nejsou uplně důvěryhodní natolik abych je pouštěl do svojí lokální sítě přes VPN.

No a proto chces otevrit sdileni do internetu vsem. Co mas za router, napr na mtiku ci nejakem s WRT udelas VPN a nastavis aby si klienti dostavali adresu, a ve FW toho zarizeni povolis jen pristump z te site TUN, te dane IP adrese jen na tu danou IP NASu. Neni to slozite.

Pokud pro víc lidí a máš veřejnou IP, je jedna z možností Nextcloud, umí to Webdav, má to synchronizačního klienta pro snad každý OS, ale opět by to chtělo nějaké zařízení, co to bude poskytovat, protože nějaký NAS to asi nedovede.To že máš NAS je výhoda, dá se to použít jako úložiště dat, pak už by tě čekalo zakoupení třeba RaspberryPi a nějaká ta konfigurace, kterou by jsi třeba zvládl, nebo si na toho někoho sehnal.BTW: VPN serverů můžeš na jednom zařízení udělat třeba dvacet a všechny budou mít omezení přístup jen do své sítě, či předem povolených adres, vše je jen otázka konfigurace.

Připojování disku přes protokol webdav moc nefunguje a synchronizačního klienta nechci - nechci nic synchronizovat na lokálních stanicích, ale jen online. Chci to uložiště připojovat na koncových bodech jako normální síťový disk ve Windows Exploreru.

Kukni na ten alternativni FW, co je na konci. ten ti rozsiri funkce tveho NASu. a pokud je to na linuxu, dalo by se tam pak dohravat nejake jine balicky napr ta OpenVPN, je to jedine reseni, ktere si predstavujes a ktere žadas.

Ještě jeden takový dotaz. Když bych náhodou tohle řešení rozchodil (což pochybuju na tomhle NASu) tak jak vyřešim to, že když klient vytočí VPN bude moci používat primárně svoje připojení? Toto má být pouze pro připojení do toho NASu. Ostatní provoz musí jít mimo VPN.

Jednoduše, můžeš toho VPN klienta/server nakonfigurovat tak, aby propouštěl do VPN je pakety na určitou IP adresu a ostatní routoval standardně.

Tohle mi ale už nepřijde jako jednoduché řešení na konfiguraci.1) Nakonfiguruju VPN server na PC co bude dělat VPN tunel2) VPN musím přesměrovat pouze na jednu adresu v sítí (NAS)3) VPN klient se musí nakonfigurovat tak aby všechno kromě přístupu na ten NAS běželo mimo VPN4) Udělat nějaký skript co provede deployment a konfiguraci na klientských stanicích plně automatickyTak nevím něco složitějšího už by tam nebylo?

Ja to mam resene tak, ze mam 2 certifikaty a 2 konfigy, jeden mi se pripoji do site a doda jen IP a masku, to zabezpeci, ze muzu do site ale brana je porad od toho co jsem pripojen. Druhy konfig mii smeruje i branu a bere internet z domu. Takze u OpenVPN se to jemnuje redirect-gateway, a to nesmi byt zaple. Me to kdyz mi smeruje i branu, tak znamena at se odkudkoli pripojim na jakykoli server, tak identifikace je proste ma verejna IP, pripojeni z CR. A kdyz ma ISP treba IPTV jen pro klienty, tak ikdyz jsem v americe muzu se divat na ni.

Než konfigurovat VPN a celé to automatizovat to snad radši "vystrčím" Sambu do internetu a mám to za pár minut.

blbost nejvetsiho kalibru. ja radej 10min se budu trapis s VPNkou, nezli otevirat porty.

Jako chápu, Samba ve verzi 3 má snad i šifrování a tak, ale já nějak ctím svá bezpečnostní pravidla, která mě nikdy nezklamala..

jestlli máš doma NAS připojenej k modemu třeba od O2 tak si mužeš přes FTP server zprovoznit vlastní "FTP cloud", ke kterýmu budou moct přistupovat jiní lidé přes internet nebo mužeš přímo udělat přístup přes vzdálenou plochu jako má třeba MS Azure ... ale ten NAS musí bejt k tomuto účelu vhodné PChttps://www.lifewire.com/windows-ftp-servers-free-... připojení je pak třeba přes Total Commander jako vzdálená disková jednotka třeba "Z:" a připojuješ např. adresu ftp://234.16.72.90 neboftp://ftp.heanet.ie/mirrors/ atd... podle toho co máš za STATICKOU IP adresu...

Toto řešení až jako poslední možnost anebo pokud takto lze připojit disk ve Windows Exploreru. Hledám, řešení s minimálním počtem nutných doinstalovaných aplikací tak aby veškeré obslužné aplikace bylo možné automatizovat a koncový uživatel s nimi nepřišel do kontaktu tj. otevře tento počítač a tam má další disk.

Vsechno zavisi na tom, zda mas verejnou statickou IP. Pokud ne, jsi schovan za natem a neni zadne reseni, jak se na tvuj hl router dostat. Mozna by se dalo nejaky port presmerovat na tvou interni IP, ale ISP to neradi delaji. Takze napis mas verejnou?

Mám veřejnou statickou IP v tom problém není.

Na ten NAS sa dokážeš pripojiť z internetu pomocou služby SMB?Má ten NAS protokol ssh?

SMB protkol přes internet neprojde. Objeví se při připojení přihlášení, ale disk se nepřipojí a píše že není dostupný. SSH nevím jak ověřím.

No a máš ten NAS vôbec dostupný z internetu? Môžeš ho konfigurovať cez internet?Poznámka: Cez internet sa myslí naozaj cez internet a nie z lokálnej siete pomocou verejnej adresy.

Jestli narážíš na to jestli mám opravdu veřejnou IP adresu tak opravdu mám. Mám zaplacený od poskytovatele NAT 1:1 na WAN svého routeru.

Ja ti verím, že to tak máš, ale pytal som sa, či dokážeš ten NAS konfigurovať z internetu, pretože nieje dôvod aby ti zdielanie MS protokolom SMB nefungoalo cez internet ak ti fuguje lokálne. Poznámka: cez routované siete funguje len pripojenie na zdielaný priečinok, videnie zložiek a tlačiarní nefunguje, ani v okne okolitých počítačov sa nič nezobrazí. Inak povedané musíš vedieť ako to funguje cez port 445/tcp.

Presnejšie je to tak, že cez internet sa používa výhradne protokol cifs. Ten je na porte 445/tcp. Používa sa aj lokálne, ale lokálne funguje aj SMB protokol na portoch 137/udp, 138/udp, 139/tcp. SMB protokol je len pre lokálne použitie, nefunguje cez internet.

I když otevři všechny příslušné porty tak přes internet ten NAS nepřipojím.

Na overenie funkčnosti služby SMB/CIFS na NAS, otvorených a premapovaných portov + správneho nastavenia firewallov + niektorých antivírových programov, ktoré fungujú aj ako firewall použi program 'nmap'. Tým otestuješ celú trasu od bodu A (niekde u kamaráta) do bodu B (u teba). Ako som spomínal je to potrebné testovať naozaj z internetu, alebo za použitia iného poskytovaľa, pretože routre odmietakú spojenia iniciované z lokálnej siete za použitia verejnej adresy. Možno preto ti to nefunguje, lebo to netestuješ naozaj z internetu.

Pokud je veřejná adresa, je z většiny vyhráno. Pokud NAS umí jen SMB1 bude to asi dost stará záležitost a ten bych do internetu určitě nestrkal. Mnoho NAS stanic umí na sobě terminovat OpenVPN a ta se dá nastavit na windows bez instalace dalšího SW a dá se zautomatizovat nějakým scriptem. To aby se uživatelé té VPN dostali jen tam kam mají a navíc to bylo provozováno na aktuálních dobře zazáplatovaných verzích software, je další důvod, proč řešit slušný NAS, který tyhle věci nechá na sobě nastavit. Každopádně úložiště obsahující data která nechcete aby měl každý, nebo aby k nim měl přístup někdo kdo nemá mít, určitě schovejte za VPN, i kdyby to mělo znamenat nějakou investici navíc.

Rekni, odkdy ma win nativni aplikaci pro OpenVPN? Pptp ci ipsec ano ale openvpn opravdu ne

Pardon, spletl jsem si to.

Vsichni tu radi VPN, ja i kdyz mam doma OpenVPN server jsem tohle vyresil pomoci owncloud/nextcoud. At prijdu kamkoliv staci mi obycejny prohlizec, neresim zda se jedna o pocitac nebo telefon a uz vubec ne platformu na ktere to bezi. Spustim prohlizec, zadam adresu a po prihlaseni se dostanu k datum treba na vzdalenem NASu/serveru.

Jestli jsem správně pochopil, tohle má být blbuvzdorné řešení pro více uživatelů. Tedy, někdo to nastaví a pak se to na co nejmenší počet kliknutí používá stejně jako něco co už uživatelé znají. Já mám data co potřebuju z internetu na mega.nz, citlivější ještě zašifrovaná zvlášť, ale i když považuju webovou aplikaci mega za hodně uživatelsky přívětivé prostředí, tak mamince bych to nedoporučil.

Cokoliv co se nedá připojit jako síťový disk ve Windows exploreru nepotřebuju.

Ano pěkné, ale nevím v čem přesně mi to má pomoci. Já řeším primárně koncové stanice a né server. Potřebuju řešení na koncové stanice.

Tim zprovoznis novou verzi SMB a uz to neni takova vrazda vystavovat do netu.Pak staci - teoreticky- presmerovat porty na routeru. 445, 135-138Ale na SMBv1 je to sebevrazda.Neni zacPa.

Návrhů už tu máš dost, vzhledem k tomu co požaduješ - primárně to mapování disku do systému, se řešení na bázi OpenVPN nejspíš nevyhneš, výhodou je, že toto řešení by mělo být schopné ti zajistit i bezpečnost komunikace mezi NASem a klienty a připojení z venku do tvé sítě.