» Poradna » Počítačové sítě

Síťové kabely

Dobrý den,mohl by mi prosím někdo vysvětlit, jaký je rozdíl mezi síťovým kabelem typu "drát" a mezi síť. kabelem typu "lanko-licna" Děkuji mnohokrát...Štěpán Kocourek

Odpovědi na otázku

Z hlediska použití je licna určena pro pohyblivé přívody (je odolnější protí lámání ohybem). Na druhé straně je drát vhodnější pro zapojování. Do zásuvky by se měl používat výhradně drát, protože licna by nevytvořila dlouhodobě spolehlivý spoj a při krimpování konektorů je na licnu nutno použít konektor pro licnu, opět kvůli dlouhodobé spolehlivosti. Tento konektor lze použít i na drát, opačne je to však nevhodné. Ona je to vůbec potíž s tou dlouhodobou spolehlivostí: Kdejaký samouk použije nevhodné komponenty a ono mu to zpočátku chodí (nebo nějakou náhodou i delší dobu). A potom se bude do krve hádat, že to tak může být a kupř. rozlišování konektorů na konektory pro licnu a pro drát je výmysl a že do zásuvky lze klidně použít licnu. Zajímavé je, že takovýmto názorum obecná veřejnost popřává více sluchu.

drot je pevny drot ktory sa dava do stien a je lepsie tvarovatelnejsi (drzi si tvar) ale zas ma tu nevyhodu ze sa moze zlomit, lanko sa sklada z vela tenkych drotikov cize je viac ohybnejsie ale nedrzi si tvar... asi tak zhruba vsetko

Ještě jsem se chtěl zeptat, když se mi do ruky dostane síťový kabel, lze nějak rozlišit, zda-li se jedná o "drát" nebo o "lanko-licnu" ?

Podívat se na vodiče, ne? (vodič jako vodič, nie vodič ako řidič pre slovenské braty )

Prosím o porozumění a raduKoupil jsem síťový kabel, je složený z 8 drátů a každý ten drát je složen z malinkých drátečků.1)jedná se tedy o typ lanko?2)nikdy jsem to nedělal, tak se chci zeptat na krimpování konektorů. Jak mám ke koncovce připojit těch 8 drátů? Jsou vždy v páru barevný a bílobarevný, a barvy jsou zelená, modrá, oranžová a hnědá... Díky...

1) Ano, jedna se o lanko2) nasledujici odkaz by ti mel vse vysvetlit:http://www.hw.cz/Rozhrani/ART440-Zapojeni-...

Lepší je licna.Elektrický proud o vyších frekvencích se šíří hlavně povrchem vodiče. Z toho ti je jasný, že licna má větší povrch a tím impedanční vodivost. Bohužel se hůř vodivě zapojuje. Duležité je označení kabelů, aspoň aby měl označení "5e"

Lihel nema pravdu, aby se mohl uplatnovat tzv. skin efekt (vedeni vf signalu povrchem vodice), musely by jednotlive dratky vodice (licny) byt navzajem od sebe izolovany - tak jak je to napr. u vysokofrekvencnich lanek.

Adam nemá pravdu, alespoň ne úplně. Ony sice vf.lanka existují a mají popisovaný účinek, ale na kmitočtech podstatně nižších, než se používá v síti. Tato lanka se používala pouze v oblasti dlouhých a středních vln, t.j. do kmitočtu zhruba 2MHz, na vyšších kmitočtech jsou jejich vlastnosti horší, než u prostého drátu.Na kmitočtech 100MHz se setsakramentsky uplatňuje skin efekt a pro co nejmenší jeho vliv je nejlepší kruhový průřez, tedy drát. Nicméně lanko se tomuto tvaru docela slušně blíží, takže nejspíš bude mít stejné, nebo téměř stejné vlastnosti. Debaty kolem rozdílu mezi těmito vodiči mají, podle mě, charakter akademických debat o h...ě.