» Poradna » Počítačové sítě

Síťové jednotky na Vistě a správné nastavení

Potřeboval bych poskytnout složku nebo oddíl na windowsu Vista Ultimate (64bitů, SP1, CZ) ke sdílení, ale nevím přesně co a kde nastavit, aby se dalo z jiného počítače připojit. Funguje to asi jinak než na win. XP. Prosím poraďte, jak to mám správně nastavit, aby to jelo. Díky...

Odpovědi na otázku

Síť
Zdá se, že je ve Vistě hodně přepracovaná síť. Můžete z jednoho místa nastavovat, co je viditelné a sdílí se, a co nikoli. Předdefinovány jsou jakési dva profily: soukromá a veřejná síť. Pokud máte svoji malou domácí síť nebo třeba firemní, tedy lokální síť s vnitřními IP adresami, která je proti internetu chráněna firewallem, volte soukromou - počítače v ní se pak vidí a sdílení složek je snadnější. Kdo byl zvyklý nasdílet si disky stylem \\192.168.1.2\c$, tak bude mít asi trochu problémy: protože na počítači běžně už nikdo není administrátorem, tak se na takovouto adresu ani nedostanete. Přeedefinovaným sdílením c$, d$... dokonce ani nemůžete měnit vlastnosti, takže zkrátka na vždy jsou jen a jen pro adminy. Můžete to obejít tak, že vytvoříte ruční sdílení např. Disk_C a v něm povolíte sdílení např. všem uživatelům User. Vista ale prostě předpokládá, že budete sdílet složku Public a případně ještě některé složky z User/Jméno uživatele a nic víc. V těchto složkách se sdílení povoluje snadno a takováto sdílení jsou i snadno vyhledatelná z ostatních počítačů. Ne vše je ale asi v RC1 vyladěno k dokonalosti: kopírování některých souborů způsobovalo na testovacím notebooku s 512 MB paměti naprosté zhroucení síťových služeb a případně i spadnutí Windows Exploreru, takže bylo nutno notebook natvrdo restartovat. Nepřišli jsme na to, co je na té jedné konkrétní složce tak špatného, že z ní ani do ní nelze kopírovat. Jinde bylo vše v pořádku. FTP protokol Windows Vista (ne)umí stejně, jako XP: na některé servery se bez problémů přímo z Průzkumníka Windows dostanete, na jiné ani náhodou. Je to škoda, protože zejména kvůli FTP je nutné instalovat programy typu Total Commander nebo Servant Salamander.

ja mam zase odskusane ze ak vista posiela subory na zdielany adresar na XP tak ich pri prenose poskodzuje a tie nie su dalej pouzitelne

tak to jsi asi koupil vadné DVD s Vistou, chyba kusu ne modelu, já takové problémy nemám - doporučuju reklamovat a žádat výměnu

Ne, že bych byl natvrdlej, ale nemohl by mi prostě někdo napsat, co mám kde nastavit a já bych to zkusil... Díky moc