Šílenost za 5 až 7 let intel 80 core cpu

Je to šílená představa, cpu s 80ti jádry při frekvenci 3,13 GHz a výkonu 1 TFLOPS se spotřebou jen 78W

www.fudzilla.com ...

www.svethardware.cz ...

PS:co vy na to,využijete za 7 let vůbec někdy cpu na max,když dnes stěží využijete 4

Odpovědi na otázku

V serverech se daji vyuzit i tisice jader.

Nahodou je to krasna predstava.

A co se tyce doby za 7 let tak by nemusel byt problem vyuzit 80 jader. To se snad programatori nauci vyuzivat vice jader.
"moznosti" pro jejich vyuziti jsou i dnes, bohuzel je temer nevyuzivaji.
V kazde aplikaci najdes misto, kde je mnozstvi "relativne stejnych" dat a musis s kazdym "datem" provest nejakou "narocnejsi" vypocetni operaci. Pokud ty data nejsou vzajemne zavisle (tj pro vypocet data4 vam staci jen jeho hodnoty a nepotrebujete hodnoty z data3) tak neni problem je rozdelit na 2, 4 nebo 80 casti a kazdou spustit ve vlastnim vlaknu. Programatori dnes bohuzel pouzivaji metodu ze maji jen jeden velky celek a ten zpracovavaji sekvencne (tj jeden po druhem).

Napriklad hry, mate tam nepratele. Kazdy nepritel (nebo skupina) muze byt zpracovana jako samostatne vlakno. Ovsem naprogramovat takovouhle vec je slozitejsi, nez kdyz je mate jako jednu skupinu a sekvencne s nimi provadite vypocty.

Dalsi neduh je ten ze vytvorit vlakno je take casove narocne. Tak je potreba rozhodnout jestli kdyz data vypocitate sekvencne jestli to neni rychlejsi nez vytvoreni X vlaken + 1/X vypocetni doby sekvencniho zpracovani. kde X je pocet vlaken.

Představuješ si to krásně, ale právě ve hrách je logických závislostí hodně. Kdyby se každý panák mohl chovat nezávisle na ostatních, tak to by ve hře jen tak pobíhali, byli 2 na jednom místě současně (fyzikální nesmysl) a nemohli by mít žádnou interakci (jeden by vystřelil na druhého, ale ten by o tom vůbec nevěděl, protože v jeho datovém setu by se první panák vyskytoval v úplně jiné roli, než ve které by reálně byl).

Intelu teče do bot. Jeho business model krachuje, protože nové procesory nejsou rychlejší než ty staré. Jedinou možnost má v přidávání více jader, ale to musí napřed přimět programátory, aby dělali programy, které jsou asi tak 10x tak náročné na vývoj a především odladění. Proto vymýšlí věci jako toto - je to jen ukázka, i jemu samotnému je jasné, že pokud se nějak razantně nezmění principy programování (což se asi nestane), bude záležet primárně na výkonu jediného jádra, a tedy bude muset něco pořádného (a drahého) vymyslet. Jenže slepit 80 jednoduchoučkých jader, kde každé má architekturu jako 486ka, podřadný výkon a je výrobně levné, je mnohem snazší než provádět výzkum nových materiálů a principů (3D transistory, optické transistory, germanium).