» Poradna » Windows (a jiné OS)

Šifrovaný domovský adresář v Ubuntu

Je šifrování domovské složky v Ubuntu bezpečné? Je to tak, že bez hesla se do ní nedá dostat? Jde mi jen o to, aby když mi například notebook ukradnou nebo jej ztratím, aby se mi v tom každý nevrtal. Díky.

Odpovědi na otázku

Ano v tomto pripade to moze pomoct. Ovsem moze to aj uskodit ak sa ti stane dajaka neprijemnost a nebudes moct nabootovat tak budes mat problem zachranit data. Riesi sa to kazdu chvilu. Osobne odporucam nepouzivat sifrovanie celeho /home ale najst riesenie ktore bude sifrovat iba dolezite data.

Já tedy doporučuji šifrovat domovský adresář, nebo klidně raději celý systém a vzhledem k tomu že se jedná o notebook který může být ukraden nebo ztracen ta důležitá data zálohovat. Jinak pokud jen nebude moct nabootovat, ten zaheslovaný adresář nebo disk se dá při znalosti hesla připojit z Live CD / Flash nebo z jiného PC.

Ano, to sa da ale nieje to jednoducha procedura a malokto z novacikov to zvladne.Co som videl par vlakien kde sa uzivatel nemohol dostat do zasifrovaneho /home tak to radsej vzdali nez by sa trapili s riesenim. Osobne odporucam nesifrovat cely disk/home aspon pokial nema clovek v blizkosti niekoho co sa do toho rozumie aby mu osobne poradil/pomohol.

Takže pokud mu to náhodou sletí, nedostane se dle tvého doporučení jen k těm důležitým zašifrovaným datům, ten nedůležitý zbytek přečte v pohodě. Není to trošku nesmysl? Prostě, jakmile je něco důležitého na laptopu, má to být zálohované. Pak mu může být jedno jestli mu ten počítač někdo ukradl, nebo si jen rozbil bootloader.

Jakékoliv šifrování klade vyšší nároky na zálohování, protože tam je ztráta dat více než akutní.Problém je, že dřívější běžná uživatelská dovednost zálohovat svá data na více médií už dávno běžná není.

Nevím kde se pohybuješ, ale z mé zkušenosti to nebyla uživatelská dovednost bohužel nikdy :/ Lidi se to naučí většinou až ve chvíli, kdy o něco přijdou. V dnešní době se naopak po různých metodách zálohování naopak pod všude omílanou hrozbou ransomwarů zajímají mnohem víc.

90. léta zcela běžné a v podstatě nutné. Pokud se bavíme o platformě IBM PC.

Jinak koukám že na Ubuntu by to zvládla i cvičená opička :) http://wiki.ubuntu.cz/bezpe%C4%8Dnost/%C5%A1ifr...

osobně radši používám šifrovaný Truecrypt/Veracrypt kontejner, který se chová jako další disk. Šifrování celého /home se mi nechce riskovat, kdyby se něco podělalo, jsem v háji a nenajede mi ani komp.Kdežto kontejner neblokuje najetí systému a taky jde snadno zálohovat a mít ve víc kopiích.

Ano, důležité věci mám v kontejneru na stolním PC (Windows) a dalších na dalšíchn HDD.

Nastav si heslo pro HDD v Biosu mas klid...

Ano to už mám, ovšem to se dá obejít, ne? Někde jsem četl.

Ok, díky. Data zálohovaná samozřejmě mám různými způsoby a na více místech, havárie disku atd. je mi fuk.

Zašifruj celý disk při instalaci, zaškrtni šifrování domovského adresáře a do správce souborů z repozitáře doinstaluj doplněk pro ruční šifrování souborů PGP. Neuškodí některé soubory ještě zašifrovat ručně. To by mohlo stačit pro domácí použití.