» Poradna » Windows (a jiné OS)

Šifrování systémového disku - bitlocker?

Ahoj, chci udělat (pokud lze) že první disk v notebooku (kde jsou dva disky) bude plně šifrován - tedy zapnout BitLocker?. - Na obou je W10 PRO. Takže 2 x W10 PRO v notesu. Když se druhým nabootuji do PC druhého disku, lze se dostat do obsahu prvního? Moje snaha je, aby ne. Tak stejně kdybyse vytáhl externě ten první do jakéhokoliv PC nebo do rámečku - nepůjde přečíst, že ne? Postačí na toto vše zašifrování prvního disku BitLockerem ve W10PRO v Ovl. panelech?Druhý dotaz - v tom šifrovaném disku bude W10 PRO kde bude USER účet a ADMIN učet. Dá se pro USERa zakázat, aby měl přístup na pár složkách na C: ale mohl využít spuštění programů v těch složkách? Chci aby mohl jen spustit program, ale nechci aby mohl vykopírovat data ven. Potřebuji zabránit uživateli, aby nevynášel/neukradl firemní data z notesu. Díky

Odpovědi na otázku

Ano, sifrovanim disku zabranis tomu, aby nastartovanim z druheho disku sel precist.Ne, nemuzes to udelat tak, aby uzivatel mohl spustit program a zaroven ze stejneho adresare neprecetl data, ktera ten program potrebuje k behu.Zabranit uzivateli ukrast data z notebooku, ktery pouziva, v podstate nelze. Pokud ma ta data ten uizivatel pouzivat k praci.

chod na to logicky.. ak ma uzivatel spustit program, potrebuje prava na citanie do zlozky, kde je ten program. Tiez potrebuje prava na zapis, ako inak by sa ulozili data, ktore v tom programe zmeni/prida? Ak ma pravo na citanie, tak hocico vie skopirovat, ak ma pravo na pisanie, hocico vie zmenit = principialne sa to co chces neda a nebude sa dat nikdy.

preto potom prava na citanie/zapis su sucastou samotneho programu, a napr. v elektronickej ziackej knizke napr. ucitel matematiky vie zmenit/pridat ziakovi znamku z matematiky, ale z dejepisu nevie. Do zlozky aplikacie ale maju pristup na pisanie obaja

a aj z matematiky nevie zmenit znamku ziakom, ktorych neuci...

Tohle se řeší legislativně a ne nějakým bastlením s uživatelskými právy.

Legislativne .... Jako ze zakonodárně?Tak to jo.----------Ja bych to resil spis pracovne-pravne, mozna GDPR. Ale borci s tim pujdou za svym poslancem.