Šifrování HDD

Dobrý den,Měl bych dotaz. Potřeboval bych nějakým způsobem rozdělit HDD na 2 partitiony, 1 by byl normálně NTFS ale ten druhý bych potřeboval nějakým způsoběm šifrovat a aby na něj byl možný přístup jen po zadání hesla a hlavně aby byla nejaká možnost aby to bylo možné zase zamknout aniž bych musel HDD odpojit. Potřebuji ten HDD používat tímto způsobem na Windows a Linux.Prosím odpovídejte slušně. Děkuji//Smazán troll vydávající se za "ms".//

Odpovědi na otázku

Veracrypt (dříve truecrypt)

Veracrypt? Pokiaľ to chceš aj bezpečne tak na Verušku zabudni. Okrem toho on to nechce odpájať, čo vo Veruške už z princípu nejde, tam musíš šifrovaný kontajner, alebo disk odpojiť, že áno.

A ešte jedná vec a to dosť podstatná. Veracrypt NEROVNÁ SA! Truecrypt, ani náhodou a ani z ďaleka.

Je to jeho fork a sdílí spoustu kódu.Máte nějaké podklady, proč nevěřit Veracryptu? Našel jste něco konkrétního, nebo je to pro vás stejný blackbox, jako všechna ostatní uživatelsky přívětivá řešení?

Ohledně toho odpojování.Chci to mít propojené převážně s Linuxem ale sem, tam budu potřebovat něco mezi Linuxem přetáhnout a to chci nahrát na ten NTFS (a Malo kdy na ten skrytý) a přetáhnout to na Windows a zase něco z Windows na Linux ale měl by být výhradně spojen s Linuxem.Děkuji za rady

Pořád je to takový nejasný. Třeba, co si představit pod pojmem odpojit disk. Pro mě, jako linuxáka je to unmount.Pokud chceš nešifrovaný NTFS a druhý oddíl šifrovaný, tak to řeš dualbootem. A pak Linux při instalaci zaklikneš šifrovat LVM a je vymalovaný.Z Linuxu na NTFS přetáhneš a z NTFS pokud budeš něco potřebovat přetáhnout, tak stejně bude muset mít druhý oddíl rozšifrovaný a tím pádem mít nabootovaný Linux.

Dobrý den,Děkuji za odpověď ale já na ten disk OS instalovat nebudu, póze potřebuje aby NTFS bylo vidět hned po připojení a ten druhý jen po zadání hesla ale aby to bylo možné otevřít i na Windows i na Linux.

Osobně používám Truecrypt, ale Veracrypt by měl být dostatečnou náhradou. Funguje to tak, že obsah té partition je kompletně zašifrovaný a pro čitelnost dat musíš vždy na tom daném počítači mít ten Varacrypt nainstalovaný (popř. portable verzi, pokud existuje) a ten ti po zadání hesla zprostředkuje obsah v čitelné podobě. Přitom ale stačí mít nastavenou klávesovou zkratku, která ten program ukončí a zadané heslo zahodí a disk je do dalšího spuštění programu a zadání hesla zase nečitelný.

Bitlocker

(a) LUKS. Dá se otevřít i ve Windows. (Netuším, jestli i LUKS2, ale původní LUKS ano.) https://github.com/t-d-k/LibreCrypt(b) BitLocker. Dá se otevřít i na Linuxu. (Samozřejmě s rozumně aktuální distribucí, ne s něčím fosilním.) https://github.com/Aorimn/dislocker