SFF PC se nezapne

Dobrý den,Nedávno jsem obdržel počítač Acer Extensa X2610G. Byl vyřazován ze školy s rozbitým externím zdrojem. Doma jsem připojil počítač k jinému (funkčnímu) zdroji. Ale když chci počítač zapnout nereaguje. Nic se nerozsvítí ani se nezačne točit disk. Nejprve jsem odpojil napájení od disku (třeba bere více proudu než můj zdroj zvládne) ale pořád nic. Také jsem zkusil vymazat CMOS a vyměnit CMOS baterii ale ani to nepomohlo. Když počítač připojím začne mírně pištět a brát proud ~90 mA. Zkusil jsem ho zapnout šroubovákem místo tlačítka ale žádná známka života. Je tam 4gb paměť Nanya.

Odpovědi na otázku

zberny dvor, keby to hned aj islo.

A jaký zdroj si k němu připojil? Ono není zdroj jako zdroj. Zvlášť u workstationu.

Zdroj k notebooku. Originální zdroj měl 3.42Aa ten můj má 5A takže by to neměl být problém.

Pokud byl původní zdroj vadný, tak mohl odkrouhnout základní desku.

Asi to tak bude

Navíc je tam samodegradující Braswell, tak ten také může být mrtvý.

Fungoval někdy ten počítač? Vypadá jako nový. Odpoj všechny kabely a vyjmi RAM. Odstraň šroubky a MB si polož na stůl na nějakou nevodivou podložku. Zkus připojit zdroj a šroubovákem zapnout. Pokud se tozjede a spíkr začne vřeštět, dej tam zpátky RAM a znova zapni. Podívej se zespoda, zda nejsou v blízkosti montážních otvorů nějaké vývody součástek, které by mohly zkratovat na kovový sloupek.

Samozřejmě že jednou fungoval. Ale zkoušel jsem už všechno vyměnit ram, přepastovat CPU i všechno odpojit a zapnout desku šroubovákem. Ale nechal jsem počítač ležet celé odpoledne a teď když ho zapojím tak je ~20% šance že začne brát 3A a smrdět jako kdyby se pálil.

Máš tam někde šlus a musíš ho najít. To může dělat cokoli v napájení. Od prošvihlé ochranné diody proti přepólování (hned za konektorem napájení) přes nějaký keramický či tantalový kondenzátor až po libovolný čip. To, že to někdy zkratuje a někdy né, bych přičítal špatnému kontaktu napájecího konektoru. Vnější průměr bývá často stejný, ale vnitřní od 1.7 do 2.5mm a pokud je tam špatný kontakt, tak se to tváří, že to nekdy zkratuje a jindy né. ☺

Změřil jsem diodu za napájecím konektorem, ta je v pořádku ale když změřil přímo kontakty toho konektorů tak jsou zkratované. Musím se ještě podívat dál.