» Poradna » Windows (a jiné OS)

Seznámení s Linuxem

Ahoj, pročetl jsem na zdejší poradně množství příspěvků na téma jakou linuxovou distribuci vybrat. Kromě obrovského množství urážek, nadávek a zesměšňování, jsem se dočetl, že než hledat vhodnou distribuci, tak je dobré se seznámit se základy, pak si již dokáži vybrat sám.Chtěl by jsem doporučit knihu, která mě seznámí se základy. Protože jsem "lajk" nedokáži ani vyjmenovat co všechno by měla kniha vysvětlovat a s čím vším by mě měla seznámit. Ale určitě bych od ní očekával vysvětlení jak funguje linuxový souborový systém a být schopný si nainstalovat linuxovou distribuci sám.

Odpovědi na otázku

Ahoj,není to sice kniha, ale spoustu informací pro začátečníka se dozvíš na http://www.poznejlinux.cz/

Děkuji

Prostě virtualizuj a příkazy najdeš na netu, já byl do měsíce hotov a SW si už dávno instaluji z příkazové řádky z hlavy a to jsem si myslel že tuto možnost využívat nebudu, ale je lepší a aktuálnější, navíc kdo začínal na MS-DOS to je velice podobné:http://www.abload.de/img/snap55736akwf.pnghttp://www.abload.de/img/snap7002gxmc1.pnghttp://abload.de/img/snap6750swutx.pngnové screeny dělat nebudu (škoda času) a VirtualBox či VMware to je na tobě, SW pro zde např. Ubuntu je hafo a to vč. placeného, nemusíš se spoléhat jen na gratis či nedodělané apky.

Následně můžeš instalovat přímo pod HW tu distribuci, která ti nejdříve sedne.

Já teď používám Ubuntu, tak není třeba virtualizovat. Byla to první linuxová distribuce, kterou mi google vyplivl. Nemusel jsem umě vůbec nic , všechno se nainstalovalo za mě. Ale nyní zjišťuji, že mi nefungují základní potřeby, které si nedokáži opravit sám. Po uvedení systému do režimu spánku ho již neprobudím a to samé po té co se mi zhasne obrazovka, už nenaběhne - ihned "no signal". Proto bych se potřeboval naučit pracovat nejen se souborovým systémem, ale i pracovat se všemožným nastavením, instalováním a řešením problémů.

Hodně zdaru. Dokonce zjistíš, že hodně dovedností co se naučíš uplatníš i ve Windows.

Nebo zjistis, ze za dobu stravenou pitvanim jednoho problemu by sis vydelal normalni praci na licenci windows i jednoho profika, ktery by resil tve problemy za tebe

>Po uvedení systému do režimu spánku ho již neprobudím a to samé po té co se mi zhasne obrazovka, už nenaběhne - ihned "no signal".Tohle je bohužel problém výrobců hardware, kteří pro Linux nevydají ovladače ani neposkytnou dokumentaci ke svému hw, tudíž musí ovladače vznikat neoficiálně, za pomocí reverse-engineeringu a ve výsledku nemusí být vždy funkční, zvlášť, pokud si výrobce "ohýbá" standardy jak mu to vyhovuje - viz například to ACPI, kvůli jehož špatné implementaci ti v Linuxu nechodí uspání...

lze uživatelsky zvládnout už při instalaci

Děkuji mám raději knihu , než celodenní zírání do monitoru

To jsi se dočetl správně. Teď ještě prozraď, jak moc chceš Linux poznat. Co je tvým cílem.Jinak, většinu distribucí si můžeš vyzkoušet. Na názory moc nedej, každýmu vyhovuje něco jinýho. Distribuce se liší prakticky třemi věcmi. SW vybavením v základu, což je nepodstatné. Dále windowmanagerem, ovšem to si můžeš doinstalovat jaké chceš. A nakonec balíčkovacím systémem. Tedy tím, jak se instalují, případně odistalovávají programy a jak jsou distribuovány. Záleží tedy na tom, co hledáš. Jestli "čistý systém" kde budeš mít téměř plnou kontrolu nad vším, nebo uživatelsky pohodlnou distribuci.PrasatkoPee

Jo a jinak super základy, trochu archaické, ale základy najdeš tady http://knihy.cpress.cz/pouzivame-linux.htmlPrasatkoPee

Pokud si nehodláš kompilovat vlastní distribuci, tak instalaci vůbec neřeš. (Budeš si pak připadat jako vůl až uvidíš jak se to instaluje > vypálení ISO nebo vytvoření flashky je obvykle jedinej problém. Pak je to už naprosto blbuvzdorný. Teda alespoň instalace). Ale co je důležitější než studium nějaké teorie, tak hlavně zapomeň na všechno co o ovládání počítače víš. Obzvlášť jestli jsi vyrostl na woknech. C: D: ... tak na to zapomeň. Ovládací panely? Na to taky zapomeň. Celá logika systému? Všechno jinak. EXE, MSI, DLL? Tak na to už tuplem zapomeň. Když to zmákneš ani ti nepřijde že používáš něco jinýho. Když to nezvládneš, tak ti brzo hrábne a nepomůže ti ani nastudovaná teorie. Všechno ostatní se potom dostaví když to budeš mít před sebou, a bude se ti i daleko líp "studovat".

Nejraději mám knihy napsané v příkladech. Když se učím o souborovém systému, tak mu náleží nějaká teorie a pak čtenáře vyzvou k řešení příkladů. Například ať vytvoří složku tam a tam a nastaví jí práva, kde může k řešení použít jen terminál a tím si čerstvě nabytou teorii vyzkouší v praxi a ví. To je moje představa ideálního učení. Neříkám, že se někdo učí raději a rychleji jinak

Ehhhm, u správy systému my to nepřijde jako nejvhodnější metoda. To že znáš příkaz je celkem k ničemu, když nevíš, jak to vlastně všechno funguje. Víš, v Linuxu stačí znát prakticky dva příkazy. A to man a apropos. PrasatkoPee

"kromě obrovského množství urážek, nadávek a zesměšňování,..."Tak toto si vystihol absolutne. Žiaľ, zive.cz je viac o invektívach a o hraní sa kto ďalej dociká, než o niešení problémov. Ako dnes s problémom pri sťahovaní. Samé urážky a hádky o tom čo je legálne a čo nie (v tom sa ani právnici nevedia zhodnúť)....

Zdravím!Řekl bych, že sis vybral distro, které je pro začátečníky velmi vhodné a řešení problému s uspáním atd bych řešil na ubuntu fóru.Z těch ostatních dister bych ještě doporučil Mageia (používám ji a je v pohodě), Open SuSe, Fedora, Linux Mint. Ale Ubuntu má největší uživatelskou základnu, tudíš dostaneš nejlepší rady na řešení problémů. Současné moderní uživatelsky přívětivé distribuce se liší především balíčkovacím systémem (Mageia, Fedora. Suse rpm balíčky, různá buntu, Mint, Debian balíčky deb) a ovládacím centrem. Větší změny na první zaznamenáš spíš podle toho, jaké grafické prostředí používáš (KDE, Unity, Gnome. LXDE apod.) Např. KDE v Magei a KDE v Suse bude vypadat skoro stejně až na defaultní nastavení barev, fontů apod. a bude se téměř stejně ovládat.Pokud bys to myslel s linuxem vážně a chtěl se naučit ho ovládat příkazovým řádkem (mocný nástroj, ve kterém jde spousta věcí udělat rychleji, lépe a přesněji než v grafickém prostředí), doporučuji knihu Mistrovství v Linuxu - Mark G. Sobell, případně méně rozsáhlou knihu od českého autora Viléma Vychodila Operační systém Linux Příručka českého uživatele. Po nastudování základů bych pak doporučil nainstalovat celkem hardcore distribuci Gentoo podle postupu na těchto stránkách: http://www.gentoo.org/doc/cs/handbook/Pokud instalaci včetně kompilace vlastního jádra dle hardware co máš na počítači zvládneš, dozvíš se opravdu hodně o tom jak linux funguje pod kapotou, co se v jakých souborech konfiguruje atd. (a mimochodem zjistíš, že takto na míru tvého HW ušitý linux má o 30% vyšší výkon než windows). Získané znalosti pak v pohodě využiješ i na moderních distrech, protože některé specifické problémy např. s exotickým hardware apod. nevyřešíš skrz grafické ovládací centrum, ale musíš jít do příkazového řádku a konfiguračních souborů.Jinak moderní linuxovou distribuci si nainstaluješ sám tak, že vložíš do mechaniky instalační medium a mačkáš enter. Jak funguje souborový Ukázat celý příspěvek

Jsem mladý a rád se učím, zvláště pak něco u čeho trávím denně několik hodin. Myslím, že i když se nebudu učit nějakou závratnou rychlostí z nedostatku čas, jak bývá zvykem (práce a škola). Tak časem si určitě pořídím i literaturu pro pokročilé. Asi bych nesnesl sedět roky den co den u něčeho co ani neumím pořádně ovládat a nerozumím tomu.

No asi tak, moderní OS a to včetně Linuxu či BSD systémů nevyžadují po uživateli nějakou závratnou znalost. Ideální stav je, když to někdo BFU nainstaluje a on to jen využívá. Unixové systémy mají tu výhodu, že uživatel je prostě nezničí, pokud mu někdo neprozradí rootovo heslo. Píšu ti to proto, aby si po letech bádání nedošel k tomu, že to co potřebuješ umět, je poklepat na ikoně a zbytek byl promrhaný čas. Linux či BSD systémy jsou výbornými unixy a lze se na nich naučit spoustu a spoustu zajímavého. Můžeš si zprovoznit všechny služby o kterých víš, nebo si jen slyšel (e-mail, dns, dhcp, cloud, ftp, www, firewall, router ...). Můžeš se na něm učit programovat, protože ke všemu jsou zdrojové soubory. A v neposlední řadě ho můžeš jen tak používat. PrasatkoPee

Ono skutečně záleží, jaké máš ambice a cíle. Ale můžu tě ujistit, že pokud bys PC doma využíval na internet, poštu, úpravu fotek, pouštění filmů a přehrávání hudby a už se blýská na lepší časy i co se týče hraní her (tedy na to, nač jej využívá 90% uživatelů), nemusíš krom základního ovládání (práce s disky atd.) vědět o linuxu prakticky nic.

Hry mě nezajímají, to si raději udělam něco na zahradě. Při nejmenším si umět vyřešit problémy, které mě monou potkat. Co se týče školy a programování v Ccku, tak jsem se doposud musel dočíst jen o příkazu "gedit" a "gcc -o". Teď mě čeká podívat se jak je to s Javou a Mathematicou 9 na Ubuntu. Jako pocit lajka mohu říct, že ač jsem Ubuntu a Linux vůbec nikdy neměl, tak se mi prostředí zamlouvá více než na Winech.

Unity je velmi intuitivní. A jak jsem psal, věci jdou dělat jednoduše, nebo pod plnou kontrolou. Není problém napsat zdroják v geditu, nebo ještě lépe v Vim či Emacsu a pak ho přeložit pomocí gcc. Nebo si nainstaluj nějaké GUI (např Geany) a překlad i sestavení budeš dělat stisknutím tlačítka. Znát gcc a jeho parametry má smysl, pakliže to myslíš vážně s programování, zejména, pokud se kromě c++ naučíš i assambler. PrasatkoPee

Kazdy system je najak postihnuty. Win8 sa celkom nepodaril, spusta starsieho hardware nechodi (skenery, zv.karty, wifi, TV karty, grabovacie karty a pod.).Bohuzial s Linuxom je to podobne. Momentalne tam fici valka desktopovych prostredi, takze zakotvit u niecoho je dost velky problem. Bezdratove sietovanie je momentalne v katastrofalnom stave. Nie o to, ze by neboli ovladace. Oni aj su, len su prepisane na nove API pricom ich kvalita isla rapidne dole. To preto, lebo usilie bolo sustredene na doplnenie novych funkcii a zjednotenie ovladania. Bohuzial mnozstvo specializovanych funkcii, ktore rozny hardware podporuje sa jednocho vytratilo.Problemova sfera su skenery. Ovladace (teda nejake funkcne) by clovek hladal marne na hardware bezne pouzivany na Winoch. Ak skener, tak treba prehladat polku internetu aby sa clovek dozvedel, ktory skener v sucastnej ponuke funguje.

Jenže to je problém výrobců HW, nikoliv autorů desktopových prostředí. Navíc nesouhlasím s pojmem válka. Nějak ji nevidím. Kromě velké dvojky Gnome a KDE jsou tu jejich klony (Unity) a odlehčená prostředí. Každé si žije svým životem. Není problém jich mít nainstalovaných několika při přihlášení si vybrat to, na které máš chuť.PrasatkoPee

A uz si skusal mat naistalovanych niekolko prostredi ?Ten binec v aplikaciach pre desktop (a nastaveni) sa neda ani popisat.Sa pozri do "startup application"...

a VirtualBox, tak to řeším i u W8, WXP i u Linuxu, a všechno mi funguje

Nevidím žádnou kolizi mezi Unity a Windowmakerem. Fluxbox si taky nestěžuje.PrasatkoPee

Windowmaker ani fluxbox nejsou desktop environmenty, ale jenom window managery (narozdíl od Unity). Zkuste KDE + Gnome + XFCE a zblijete se.

Přesně tak. Množství desktopových prostředí není nejmenší problém a obvykle funguje aplikace pro KDE na Gnome atd. (druhá věc je, že si sebou natahá spoustu GTK knihoven, aby mohla fungovat). A těší mě, že mám možnost volby jak budu svůj systém ovládat, protože grafické prostředí je dnes alfou a omegou práce na PC a nikdo mně nediktuje co je jediné správné a nejlepší - viz OSX.Rovněž souhlasím s tím, že pokud mně nejede TV karta, není to problém linuxu, ale problém výrobce HW, který nedodal potřebné drivery. On potom někdo prostřednictvým reverzního inženýrství zbastlí nějaký ovladač, protože výrobce neuvolní potřebné API, ale nikdy to nebude ono. Bohužel běžný uživatel prohlásí, že je takový OS naprd, protože mu tam nejede tiskárna a skončí s ním. A tím se uzavírá začarovaný kruh, který zabraňuje masovějšímu rozšířeníTaky mám pocit, že v současné době probíhá jistý linuxový boom díky přehmatům a šlápnutím vedle ze strany MIcrosoftu - již zmiňované win8 a podobně a spousta lidí přichází na to, že můžou na PC plnohodnotně pracovat , bavit se a přitom nekrást a zdarma a legálně používat software. Protože mezi námi jaké procento lidí si na svůj doma poskládaný počítač koupí licenci windows a ořezává fotografie v legálně nabytém Photoshopu.

No ved to presne to, preco Linux nieje na prvom mieste v pouzivani operacnych systemov. Podpora rozneho hardware je na biednej urovni. Kazdy sa len vyhovara na na vyrobcov hardware, ovsem k tomu hardware je mozne od vyrobcu kupit dokumentaciu (aspon vo vacsine pripadov). Komunita skveleho systemu "zadarmo" sa ovsem nedopracovala tak daleko, aby investovala tazke tisice $ ku kazdemu(!) jednotlivemu hardware. Bohuzial je to tak, aj clovek akokolvek schopny, iniciativny a ochotny sa podielat na programovani ovladacov sa bez investicii do dokumentacie moc daleko nedostane. Mozno raz, ked sa objavi model kupovania ovladacov v nejakom markete sa to zlepsi. To uz, ovsem nebude system az tak "zadarmo".Dal by si napriklad 500 korun za funkcny ovladac ?Ak ano, treba vziat do uvahy, ze by si ich potreboval mozno aj viac ako 4 pre hw, ktory sa nachadza u teba.

Páni na tom něco bude, mi taky skener EPSON (V750 jede), ale SW od výrobce ani omylem, VueScan to jistí a gratis není. Ovšem 500,- koloniálních kaček bych dal, ty dám za barvu do tiskárny ani nemrknu, jednu ne celou sadu.

Není naprosto běžné, aby výrobce nabídl k prodeji kompletní dokumentaci (analogicky to funguje třeba i u foťáků, kde například Sigma, nebo Tamron nemají kompletní komunikační protokol mezi tělem Canon, nebo Nikon a jejich objektivem a věř, že tyhle firmy na to mají aby zaplatily miliony dolarů, i když tam si výrobce chrání svůj trh s objektivy a je to pochopitelné).A pokud si koupím HW za X peněz, počítám s tím, že je driver v ceně a spousta výrobců HW ten driver dodají, byť je proprietární (například nVidia, Intel), ale spousta výrobců nedodají ani driver, ani kompletní API byť za peníze.

No ved to je ok. Raketoplany chodia tiez na specifickom operacnom systeme a tiez nieje predpoklad ze by vyrobca dodal software pre iny OS. Tudiz ak chces specificku vec je dobre sa zmierit s tym co ponuka vyrobca a zbytocne nevyplakavat, ze na mojom VAX-e, ktory som kupil za 2mil US$ to nejde.

Ale já nepláču a HW vybírám velice pečlivě. Jen jsem chtěl naznačit co je největší brzdou rozšíření linuxu (pokud opomenu nedostatek her).Ale to už jsme se dostali v debatě jak začít slinuxem někam úplně jinam.Každopádně ještě jednou přeji Meglunovi hodně zdaru při poznávání zajímavého a velice flexibilního a kupodivu patrně nejrozšířenějšího OS (byť ne na desktopech).

Linux podporuje mnohem více HW, než Windows 8, to jen k tý bídný úrovni. Jak jsem psal, ovladače jsou záležitost výrobce HW, nikoliv komunity. A ne, nejsem ochoten dát 500 kč za funkční ovladač. Už jsem platil HW.PrasatkoPee

V takom pripade nieje dobre ocakavat penetraciu Linuxu na desktopoch vo vacsich cislach ako v jednotkach percent. Vzdy tu bude system na ktorom bezi hardware bezproblemovejsie a to aj ten menej specificky. Podpora a "podpora" su dve rozne veci.Da sa to povedat aj tak, ze keby komunita nespravila aspon nake ovladace, Linux by bol tak mozno na dve veci. Za to, ze mozeme pouzivat Linux vdacime predovsetkym komunite nadsencov. Ak by sme (komunita) cakali na vyrobcov hardware, kym uracia napisat ovladace, zrejme by sme ani Linux nepoznali.

Ano, většinou je to díky komunitě. Na druhou stranu, linux stále více proniká do podnikové a státní sféry a to i na desktopy. Výrobci HW už často pochopili, že musí ovladače poskytnout, jinak jdou z kola ven.Situace se bude jen a jen zlepšovat. Linux ovládl pole velkých počítačů (HANA je dodávána jen na Suse), mobilních telefonů, tabletů a elektroniky. Snad poslední, kde není dominantní, je desktop a to zejména domácí desktop. Koneckonců, pochopili to už i vydavatelé her. PrasatkoPee

Java je součástí Ubuntu, původně jsem o ní nevěděl, ale byl jsem nucen použít do práce programy, které využívaly běhové prostředí Javy, tak to mám ověřený.Mathematicu 9 v současné době nemám, ale kdysi jsem zkoušel oficiální 30 denní verzi (teď nevím, jestli to byla 8, nebo dokonce 7) protože jsem dostal od zahraničních kolegů vyřešené části projektu a ty jsem potřeboval analyzovat a přizpůsobit svému. V současné době používám převážně Maximu, která mi vyhovuje podstatně více. Jeden čas jsem zkoušel Sage, který mě okamžitě velmi zaujal. Vzhledem k neskutečné obsáhlosti, myslím, že to bude naprostá špička, ale vzdal jsem to z časových důvodů. Potřeboval jsem pružně a rychle řešit složité problémy a to splňovala pouze Maxima.

no,bude to možná znít blbě, ale nevím, zda je nutné do toho jít takhle po hlavě. Jak již říkali přede mnou - jde hodně o to, co chceš vlastně dělat.Sám jsem si prošel různá linux distra od Knoppixu, Slaxu, přes Debian, různé variace Ubuntu, PCLOS, OpenSuse, až jsem nakonec skončil u Kubuntu (to je Ubuntu s prostředím KDE).Rozhodně se nepovažuju za běžného uživatele - není pro mne vcelku problém administrace systému a kompletní přizpůsobení mým potřebám, tvorby live remasterů/záloh přes remastersys atd. Nicméně příkazovou řádku používám minoritně - Sw instaluju přes Muon, kdeco dalšího taky naklikám. Pro mne je systém nástroj pro další práci, ne na hraní, takže se klikání nevyhybám a jde mi hlavně o soft, co na tom budu spouštět.Víceméně jsem to nikdy nestudoval, měl jsem sice jako úplný základ nějakou knihu o Mandrake linuxu a časem jsem si díky ní a dalším zdrojům (Root.cz, Abclinuxu.cz) udělal jistou představu o tom, co zhruba kde je, ale rozhodně nebudu tvrdit, že tomu rozumím. Ext3 je pro mne prostě formát, stejně jako FAT32 nebo NTFS, ale sotva bych někomu vysvětlil rozdíly mezi nimi...Pokud máš možnost experimentovat a učit se metodou pokus/omyl, tak není nad praxi

Asi takový laik nebudeš, protože podle ikonky sám používáš Linux.

Však už jsem psal v jednom z předchozích příspěvků o Ubuntu, možná jsi ten příspěvěk přehlédl

Tos měl spíš napsat v úvodu. Ale jinak doporučuji CENTOS Linux. Používám dva roky a max. spokojenost.

Nechci tě strašit, ale Linuxáci jsou všichni úchylní, tak si dej pozor!Leda bys tam šel právě kvůli tomu...

Co Linuxáci, ale Linuxačku jsem jinak než s bičíkem neviděl.PrasatkoPee

Velmi debilní názor...

Pomoc, znásilnil mě linuxák.

Lepší linuxák, než někdo s velkým ptákem

Pořiď si raději Windows 3.11. Kvalitativně je to sice o hodně lepší než Linux ale užitná hodnota je dnes prakticky stejná.

Užitná hodnota tvého komentáře u dotazu seznámení s linuxem je rovněž nulová, ba až záporná.

Tak to jsi na 3.1čce nikdy nemakal, ten OS má problém i s velikostí dnešní RAM (zařízení nezná vůbec, max. přes VMware jenže to je umělá výpomoc, o tom že nezná dnešní HW se nemá smysl vůbec bavit), selže. Ubuntu x64 co používám já, ti rozjede doslova co si zamaneš jen si musíš v některých případech vybrat jiný SW, často není gratis ale to na Winy také ne.Otázka: Ty budeš dobrý Windows pošuk co? Když mi rodiče kupovali první PC, tak byl nejen Windows ale i OS/2 a další minoritní OS. Není problém se naučit na více OS, jen jsou lidé jako ty dnes líní, že mám pravdu?

Operační systém je stůl, na němž leží nástroje, s nimiž lze pracovat a odvést dílo. Nevidím důvod mít k práci více stolů. Stačí mi jeden, třebaže odřený a promaštěný od oleje. Důležité jsou nástroje. Pracoval jsem na rovném stole od profesionální firmy. Každý nástroj na něm měl svoje místo a pracovalo se mi výborně. Pracoval jsem i na křivém stole, na nějž nebylo možno kloudně připevnit svěrák ani vrtačku a dělo se tak pomocí různých podpěrných udělátek, zvaných Wine a podobně. Vrtačka pak sice šla ale vrtala prapodivně. Minoritní stoly mne nezajímají. Potřebuji stůl, který zná každý výrobce nástrojů a svoje nástroje mu již předem přizpůsobuje. Jsem-li zámečník, proč bych se učil pracovat se stolem? Potřebuji znát pracovat s nástroji, ležícími na tom stole. Stejně tak jako úředník nepotřebuji znát operační systém. Potřebuji umět ovládat nástroje, které na něm běží. Jestliže mi na Linuxu běží samé bastly snad kromě Firefoxu a Opery (Totem, Krusader a další), pak nemá cenu se jím zabývat. Vím, že fanatiky svobodného softwaru nepřesvědčím, ale je mi to jedno. každá doba má své podivíny, kteří se musí od normality a populačního průměru něčím lišit, v nouzi stačí i ten Linux.

Jasně. Počet aplikací na server - vede LinuxPočet aplikací na mobilu - vede LinuxNo a superpočítače, routery, ....Prostě a jednoduše: Windows ovládly desktop, Linux ovládl všechno ostatní...

P.S. Na 3.1 jsem skutečně nemakal, makal jsem na Win od roku 1995 na 3.11 se síťovými funkcemi, které jsem zprovozňoval o rok později. Předtím od roku 1989 jsem dělal na DOSu. V roce 1997 jsem jako admin vytvořil v HTML první webové stránky pro naši firmu. V roce 1998 jsem zprovoznil první webkameru, hlídající parkoviště. Fungovalo to skvěle. S Linuxem jsem od roku 2003 dělal 7 let na serverech i desktopech (Mandrake / Mandriva, Gentoo), firma s 80 zaměstnanci. Cos v té době dělal ty?

Proč mi to připomíná nářky jednoho velmi známého (Milan?) samoukového administrátora, který kdysi jeden čas ve státní správě hrozně trpěl "linuxovou diktaturou" zezhora, kdy nebozí zaměstnanci museli používat vlastní výpočetní techniku s nedostižným os MSW a nedostižnými MSO...Ano, Linux je prostě naho*no a basta! A je nutné to sdělovat celému světu, aby nikdo netrpěl!

Toto všechno je pravě to co jsem říkal na začátku....Tato diskuze byla zajímavá a přinesla mi spoustu informací, ale nyní se z ní zase stává hádka, která nic neřeší ani nikdy nevyřeší. Nemůžete si na sebe vzít kontakt a podiskutovat jak je to a to špatný ? Koho ty hádky na konci každého dotazu ještě baví

Meglun: Ještě bych dodal k těm knihám co jsem ti doporučil. To nejsou knihy pro pokročilé uživatele, ale celkem obsáhlý popis linuxu. Hlavně to Mistrovství v Linuxu, kde je i kompletní seznam příkazů, praktické příklady a cvičení, vysvětlení adresářové struktury, souborových práv atd atd. Jinak existuje i spousta knih i přímo o ubuntu, často psaných pro úplné začátečníky.Z těch hádek si nic nedělej, existuje spousta arogantních narcisů napříč celým (nejen) IT spektrem, kteří mají svoji pravdu a na druhou staranu je spousta lidí ochotných pomoct.

Knihy mám napsané na blbence a v úterý mám cestu do knihovny v Dejvicích, takže mám v plánu si dané knihy prolistovat a pujčit.