» Poradna » Programy

Set-top-box s MPEG-4

Zdravím , zrušil jsem konečně to o2 tv a přešel na klasickou digital tv , anténa mi chytá i CT 1 a NOVA HD v MPEG-4 , bohužel televize mi tohle nezpracuje a tak si budu muset koupit set-top-box , moc sem jich s tou čtyřkou nenašel a tak se ptám zde , jaký by jste mi doporučili , díky
P.S : Mohl by i umět nahrávat pořady ....

Odpovědi na otázku

Ještě bych dodal , že mám docela novou televizi LG 42LG60 , je možné že by měla MPEG-4 ?

žádný, protože je to nesmysl. vysílá se zkušebně, a programy jsou upscalované, takže žádná výhoda z toho neplyne.
opravdu je to zbytečné a vybírej raděj STBx s podporou xvid/divx z flešky, což je opravdu dobrá funkce

Aj tak neviem, co je "klasickou digital tv", je to DVB-T ?

jistě. analog ještě není vypnutý a úvahy o MPEG-4 jsou zbytečný. pokud chcete vidět HD, musíte si naladit satelit

Hm no tak to hochu nemáš zas tak zcela pravdu MPEG 4 není utopie /bohužel/ např. polské DVB-T nyní vysílají pouze v MPEG 4 a máme ji dokonce ve STA rozvodech takže chtě nechta si ho budu muset také asi pořídit nicméně inovace předbíhají možnosti příjmu generelně s tím souhlasím kdyby raději ti vynálezci trochu déle přemýšleli a něco na delší dobu bylo používatelné zdělali by lépe.

j dvb-t , takže až skončí ty testy tak to nebude v mpeg4 ?

MPEG-4 je samozřejmě technicky dál než dvojka. v současné době probíhá změna z analogu na MPEG-2, která vrcholí příští nebo přespříští rok. MPEG-4 bude až další generací, která se nasadí po mpeg-4. je možné, že vznikne nějaký multiplex v tomto formátu, ale technické, legislativní a administrativní překážky moc šancí nedávají.
současné "HD" kanály jsou testovací, čt ještě navíc upscalovaný, takže nemá význam kvůli nim kupovat vybavení.
pravé HD vysílaní je na satelitu - včetně čt a novy.
proto doporučuju vybrat běžný STBx s dobrými funkcemi a vykašlat se na mpeg-4. btw, se mi ještě nepodařilo vyspekulovat jak je rozkódovat. a to mám druhou dvb-t kartu; otázkou je, zda-li to na nějakém stbxu vůbec jde

MPEG-4 umí většina "lepších" televizních přijímačů s integrovaným přijímačem DVB-T. Jinak multiplex v tomto formátu se oficiálně jmenuje Multiplex 4 a existuje. (HD ČT, HD TV Nova a Prima HD).

však o tom multiplexu se bavíme... i o "HD" upscalované kvalitě čt (a patrně i ostatních)

Já myslel, že se bavíte o možnostech příjmu pozemské digitální TV ve formátu MPEG-4. To, že vysílá hlavně zatím ze satelitů je známo. SetTop-Boxy s podporou MPEG-4 samozřejmě existují. Když na to máš.

ano, jenom si nerozumíme.
a) mluvil jsem o dvb-t kanálech v mpeg 4; ve smyslu multiplexu jsem uvažoval do budoucna - v současné době to za multiplex v definitivní podobě nepovažuju. myslím, že je ta program. skladba dočasná. vysílání je mnohdy zkušební a jistě budou změny. MPEG-4 bude jako hlavní technologie později
b) stbxy jistě existují, ale integrované v TV neuvažujem; leda samostatné. a tam jsem psal, že vybírat podle mpeg-4 nemá smysl

Já bych za to zbytečně zatím neutrácel, když takový settopbox stojí nejméně 2x tolik než obyčejný. A není jasné, jak se to bude vyvíjet dál. Nakonec, já bych si to určitě nekoupil, protože televizní éru už mám za sebou a v podstatě mě to zajímá jenom z technického hlediska.

HD rozlišení se bude vysílat sice v MPEG-4, ale nebude to ta současná. STB které to budou umět, budou označeny DVB-T2 (podobně jako satelitní, které jsou označeny DVB-S2). Zatím žádný pozemský STB toto neumí (jsou označeny DVB-T).

Tommns
Já nevím, jestli Mpeg4 podporuje tvoje TV. Ale třeba tahle ano:
http://www.lcdtelevize.biz/PANASONIC-TX-L32S10E-i38447...
Musíš se podívat do papírů a pak taky jestli máš signál. Já bydlím asi 20 km od Prahy a tady Multiplex 4 jde.

Ozmas
Ale umí, alespoň na netu je najdeš. Praktické zkušenosti s nimi nemám.

djadja | 10. 10. 2009 22:05
MPEG-4 umí většina "lepších" televizních přijímačů s integrovaným přijímačem DVB-T. Jinak multiplex v tomto formátu se oficiálně jmenuje Multiplex 4 a existuje. (HD ČT, HD TV Nova a Prima HD)

Já mám docela novou televizi LG 4242LG60 Scarlet , ovšem když přepnu na HD program tak obrazovka zčerná a jen mi bliká text "Služba HD"

taky si myslím, že to vysílání nebude "košer", protože jsem ho nikdy na TV kartě nezprovoznil. a to si mohu nastavit jakýkoliv HW/SW dekodér podle svého výběru. chytám pouze zvuk, ale vůbec mě to netrápí

1) Rozliseni HD Novy, CT a Primy je stejne jak na satelitu, tak na terescialu, takze je nesmysl, ze by na DVB-S2 byl program v HD a na DVB-T byl upscalovany. Otazka je datoveho toku, ktery mam dojem, ze je na satelitu vyssi, ale nejsem si tak jist.
2) To, ze jste nezprovoznil HD na TV karte nesvetsi o tom, ze by nebylo vysilani "koser", ale o tom, ze mate konkretne problem vy s prijmem. Mam TV kartu, tam jde Full HD na DVB-T skvele a od LG settopbox s MPEG4 funguje take bez problemu.
3) Rozdil mezi MPEG2 PAL a MPEG4 upscalem PALu na HD je dost podstatny, protoze u MPEG4 zmizi artefakty mpegu a "nekostickuje" to pri rychlych zmenach. Dalsi vec je ta, ze pred kodovanim do MPEG2 je pouzito odsumeni obrazu, aby nenarustal datovy tok prenasenim sumu, takze napr. trava pri fotbalu vypada jako jednolita barva, kdezto u MPEG4 by tomu byt nemelo, protoze MPEG4 je zalozen i na prenaseni vektoru casti obrazu.

Mohu potvrdit, vizuálně je rozdíl viditelný, i když jsem si to nechtěl připustit (upscale), (prima MPEG 4), největší rozdíl je při přenosech ze studia - zpravodajství a pod. u starších filmů se to setře. Zajímavé je ale značné zpoždění cca 2s oproti MPEG 2.

Jen k tomu "upscale", cesky nadvzorkovani. Toto provadi kazdy HD Ready nebo HD Full televizor. Takze rozdil mezi HD a neHD musi byt podstatny. Pokud je samozrejme zdroj signalu ( film ) porizeny taky v HD. Rozdil v kvalite je zejmena videt na grafice CT nebo NOVA, ta je delana v HD (1920x1080) nebo alespon v 1440x1080 u NOVy.