» Poradna » Notebooky

Sestavený notebook neodpovida výkon danným součastkám

Dobry den, mam problém ohledné výkonu notebooku asus k73s v tomhle notebooku jsem si vymenil procesor z intel i5 na druhou generaci i7 (2GHz), přidal jsem si tam 4gb ram ( teď celková 8gb) a zvyši hdd o 600gb. Grafickou kartu jsem tam nechal gforce 540m 1gb, žadná raketa to neni ale hry na stredni nároky tahla. Chladici pastu jsem na procesor a grafiku dal novou a i po naběhnutí systému se mi všechny součastky bezproblému načetly. Přeinstsloval jsem i win. pro jistotu a ovladače jsem stahnul nejnovější. Ale pokud ted zapnu nějakou více náročnou hru jako gta IV nebo nový call of duty ghost seká se to i při malých nárocích. Nevěděl by jste někdo prosím kde by mohl být problém?

Odpovědi na otázku

Laptop neni určenej k upgradu, max tak RAMka. I když ti to "nějak" funguje pravděpodobně to dohromady neni efektivně kompatibilní.

Tím problémem je Linux

Omyl. Linux není problém toho NB, ale tvůj.

Teploty při hraní? Předpokládám, že už se to nezvládá uchladit.. BIOS popřípadě třeba Aida64 detekují komponenty správně?Začal bych měřením teplot třeba přes HW monitor a pokud se to nepřehřívá tak se pak dá řešit problém dál...

Mám ho na chladíci podložce a s teplotou problém není.. Koukal jsem že tento notebook osazují právě i přesně těmito i7.. Možná varianta by byla že procesor když jsem usazoval jsem otočil o 180 stupňů špatně.. Ale zase přijde mi divný že by se načetl normálně.. Další varianta byla jestli nejdou nastavit nějak snímky ve hře.. Pokoušel jsem se tady o tom něco načíst, ale můj problém to nevyřešilo..

Už jsi koukal na ty teploty? Nevymýšlej nesmysli a podívej se v první řadě na ně. Kdybys otočil CPU, tak ho tam nenacpeš a pokud bys to nějak dokázal, tak to nenaběhne.

Operačný systém Windows 7 Ultimate 64-bit SP1CPU Intel Core i7 2630QM @ 2.00GHz 71 °C Sandy Bridge 32nm technológiaRAM 8,00GB Dual-kanál DDR3 @ 665MHz (9-9-9-24)Základná doska ASUSTeK Computer Inc. K73SV (CPU 1) 76 °CGrafická karta Obecný monitor PnP (1600x900@60Hz) Intel (ASUStek Computer Inc) 1023MB NVIDIA GeForce GT 540M (ASUStek Computer Inc) 73 °CÚložisko 698GB Seagate ST9750420AS (SATA) 31 °C 596GB Western Digital WDC WD6400BEVT-60A0RT0 (SATA) 27 °COptické jednotky HL-DT-ST DVDRAM GT34N DTSOFT Virtual CdRom DeviceAudio Realtek High Definition Audio tohle jsou teploty po spuštění notebooku

aha tak ted jsem se koukal na optimální teplotu a měl by být pod 46... Tak to bude nejspíš ono...

Nesmysl. Ty teploty jsou OK. Pokud se deje neco neblaheho, tak prehrivani za to nemuze. Tedy pokud jste meril pri zatezi, nikoli az po jejim ukonceni.

No pokud tam má přes 70°C po spuštění notebooku, tak bude problém v tom jeho přepastování.

viz. poslední řádek: "tohle jsou teploty po spuštění notebooku"

Ted jsem notebook zase rozebral i7 mam venku a chladici pastu jsem utrel davám ji tam tak aby po celem tom čipu byla tak 1mm vrstva. Hned jak jsem ho zapnul jsem spustil program a tohle mi vyskočilo.

Název Pasty je GC 2

Ono je celkem jedno, co je tam za pastu. Rozdíl mezi nejlevnější bílou silikonovou a drahým tekutým kovem je jen pár stupňů v zátěži. V klidu to skoro nepoznáš. Rozhodně ti to neudělá +30-40°C v klidu. Musíš ji mít správně nanesenou, musí pouze vyplnit mikroskopické mezery. Pokud tam dáš 1mm, tak ti to jen zvedne chladič a nechladí to. Ideální by bylo, kdybys měl dokonale rovné CPU i chladič a žádnou pastu.

Pokud je to teplota po startu, coz jsem prehledl, tak je EXTREMNE vysoka.Bud jste chladic spatne nasadil, nebo je to tim, ze ten 1mm pasty je UKRUTNE moc. Povrch cipu ma byt od pasty jen "umazany", jakakoli takto tlusta vrstva je hodne spatne.A jaka konkretni pasta to je, to je uplne jedno.

Tak teď jsem to složil, tý pasty jsem tam dal opravdu jen minimum skoro žádnou.. Při spuštění byla teplota 60 stupňů u procesoru a teď už je to zase 70 stupňů a pořád to jde nahoru.. Tak po 5 minutách..

tak jsem zapnul hru call of duty a po 1 minutě hraní CPU Intel Core i7 2630QM @ 2.00GHz 85 °C Sandy Bridge 32nm technológiaRAM 8,00GB Dual-kanál DDR3 @ 665MHz (9-9-9-24)Základná doska ASUSTeK Computer Inc. K73SV (CPU 1) 87 °CGrafická karta Obecný monitor PnP (1600x900@60Hz) Intel (ASUStek Computer Inc) 1023MB NVIDIA GeForce GT 540M (ASUStek Computer Inc) 88 °CÚložisko 698GB Seagate ST9750420AS (SATA) 32 °C 596GB Western Digital WDC WD6400BEVT-60A0RT0 (SATA) 31 °COptické jednotky HL-DT-ST DVDRAM GT34N DTSOFT Virtual CdRom DeviceAudio Realtek High Definition Audio

a to mi u toho běží 3 větráčky ze spoda notebooku.

Máš ještě to i5? Zkus ho dát zpátky. Také sem napiš přesný typ obou CPU (je na nich napsaný). Pokud jsi tam třeba nacpal CPU s dvojnásobným TDP, není se čemu divit. Toto i7 by mělo mít TDP 45W, ale i5 mají pouze 17/35W. Pokud jsi tam měl to 17W, tak je problém jasný. To by bylo o 65% více (i kdyby to bylo 35>45W, tak je +28% navíc).Ty máš ale rozpálenou i grafiku, která je původní. Ale je možné, že ji takto rozžhavý CPU, pokud mají společný odvod chlazení. A nebo to tam prostě máš stále blbě složené.

Dobře zkusím,

Intel® Core™ i5 2410M ProcessorIntel® Core™ i7 2630QM Processor

Pokud to jsou tyto CPU (nový/původní)http://ark.intel.com/products/52219/Intel-Core... http://ark.intel.com/products/52224/Intel-Core... tak se TDP zvětšilo o 10W. Je možné, že ASUS do NB, které osazoval přímo tím i7 dával jiné (výkonnější) chlazení a to původní od i5 to zvýšení TDP nezvládá.

Dej to poskládat někomu kdo tomu rozumí Na zapnutý ntb šílené teploty, ale mám obavy, že to nebude jen špatně nanesenou pastou, ale i poddimenzovaným chlazením.. Silnější verze měla asi lepší chladič.. (Ono 10W TDP udělá dost, měnil jsem v Lifebooku P8600 25W TDP za T9900 35W TDP a Q9000 45W a s P byla Tmax 62°C, s T byla Tmax 76°C a s Q byla Tmax 91°C).Ještě jedna možnost, nepoškodil jsi HeatPipe?

Ty jo už je to docela o nervy.. notebook jsem rozebral dnes už 3x a snažím se opravdu důkladně aby jsem nic nezničil a na vše si dával pozor. Myslím že ne.. Nebo vyfoukal jsem ho kompresorem když jsem ho měl venku bez grafiky a procesoru..

Třeba nefunguje Optimus. Jinak GTA IV nefunguje pořádně ani na silnějších sestavách.

gta4 je stalene narocnejsi hra, potrebuje aspon 4 jadro a 3 gb gddr5 na plynuly beh

Vůbec nevíš o čem mluvíš... plynulost hry nezávisí na paměti. :D GT740m má 2GB DDR3, a pojede to na ní plynule úplně v pohodě na střední / vysoké detajly.

Nečetl jsem celou diskuzi, takže to tu možná zaznělo, ale zkus přetaktovat procesor. Pohlídej si teplotu grafický karty a procesoru při hře i např. na prohlížeči.

"Nečetl jsem celou diskuzi..." Je to vidět.

Další adept na "blbce měsíce"

no tak ted je to už úplně šílený po zapnutí notebooku se notebook ohřál po 5 min takto..Operačný systém Windows 7 Ultimate 64-bit SP1CPU Intel Core i5 2410M @ 2.30GHz 93 °C Sandy Bridge 32nm technológiaRAM 8,00GB Dual-kanál DDR3 @ 665MHz (9-9-9-24)Základná doska ASUSTeK Computer Inc. K73SV (CPU 1) 94 °CGrafická karta Obecný monitor PnP (1600x900@60Hz) Intel (ASUStek Computer Inc) 1023MB NVIDIA GeForce GT 540M (ASUStek Computer Inc) 99 °CÚložisko 698GB Seagate ST9750420AS (SATA) 33 °C 596GB Western Digital WDC WD6400BEVT-60A0RT0 (SATA) 28 °COptické jednotky HL-DT-ST DVDRAM GT34N DTSOFT Virtual CdRom DeviceAudio Realtek High Definition Audio

Příště stačí ty teploty. No moc pěkné to není. Evedentně je jedno, které CPU tam je a grafika ukazuje vyšší teplotu. Možná je něco s ní.Zkus 2 věci:1. - Zjisti, zda má chladič opravdu vysokou teplotu. 99°C je na zkoušku dotykem dost, takže se zkus jen opatrně přiblížit, zda z něj opradu tolik vyzařuje. Pokud ne, tak na něj zkus hrábnout. Pokud na něm udržíš ruku, tak chlazení nefunguje a nějak jsi ho zničil (třeba prasklá heatpipe).2. - Pokud bude chladič odpovívat teplotám, zkus nabootovat nějaké live CD s linuxem, zda se bude přehřívat i tak (ale moc nevěřím tomu, že by tohle dělal vir).

tak ted jsem měl zapojený špatně chladič.. Měl jsem ho málo doražený. u I5 funguje normálně Intel Core i5 2410M @ 2.30GHz 45 °C1023MB NVIDIA GeForce GT 540M (ASUStek Computer Inc) 42 °C Takže bohužel asi možnost, jak bych tam mohl ten procesor i7 vložit, aby mi notebook fungoval bez problému a extrémního zahřívaní?

Můžeš s tím zkoušet dál laborovat. Vypadá to, že to byl jen špatně osazený chladič. Zkus to ještě jednou s i7. Teploty by měly být vyšší, ale čekal bych maximálně cca +10°C. Pokud se ti nepovede to dostat na rozumné teploty, nech tam i5.

Dobře, díky všem moc za jaké koliv rozumné vyjádření..

Musíme se sem znova vrátit.. Tak i7 už mi běží normálně po zapnutí má mezi 45 až 50 stupňů, ale okamžitě jak zapnu něco náročnějšího. Během chvilky se teploty vyšplhají jak u procesoru grafiky a základní desky přes 90 stupňů..

Po zapnutí např i wrc 3 grafická karta vystřelí na 99 stupňů..

Tak to vypadá, že to prostě chlazení nezvládá. Zkus zapátrat, jaké chlazení se do toho dávalo s i7. Určitě někde budou alespoň nějaké fotky. A alespoň opticky to porovnej, jak moc se liší.