» Poradna » Počítačové sítě

Sestavení domácí sítě o serveru a dvou připojených PC

Zdravím,
plánuju v blízký době koupit notebook, ale těšení se na něj mi kazí to, že budu muset sestavit doma síť a o těch nevim absolutně nic. Projel sem pár článků na tohle téma, ale nikde sem se nedozvěděl uspokojivý info, tak se obracim na největší odborníky - širokou veřejnost
Situace je taková: doma je jeden desktop se základní deskou s dírou pro síťovej kabel. Z práce sem přitáh druhej starší desktop (PIII 866MHz, 256 MB RAM) se síťovkou, kterej bych chtěl, pokud by to bylo možný a výhodný, použít jako server, ale myslim tim jenom jako server, pracovat se na něm předpokládám nebude. Třetí počítač bude ten zmiňovanej notebook, kterej má taky síťovej port. A mym cílem je, abych moh mít z desktopu i notebooku zároveň připojenej net (ADSL od O2, modem mam klasickej USB křáp od Sagemu), dalo se tisknout a třeba i posílat soubory. Od vás odborníků bych se rád dozvěděl, co všechno k tomu budu potřebovat, jestli je možný a výhodný nechat na "serveru" běžet nějakej Linux (a jakej), když na obou připojenejch kompech poběžej Win (na desktopu XP, notebook chci koupit s VHP) a případně nějaký další tipy - řikám, vim o tom kulový. Pokud si myslíte, že server nemá cenu a je lepší to řešit přes routery, huby a podobný krabičky, ocenim i radu timhle směrem. Jde mi hlavně o jednoduchost, funkčnost a nízkou cenu.
Snad sem napsal všechno, co sem chtěl a poskyt sem vám dostatek informací, abyste pochopili, o co mi de a byli schopný mi pomoct. Všem vám sem dopředu velmi zauzlován.

Jirka Poloch

Odpovědi na otázku

Aku predstavu mas od takeho servera...
Co by na nom malo bezat... alebo ake sluzby si predstavujes aby poskytoval?

Potřeboval bych od něj jenom to, aby mi spojoval dva počítače a umožnil mi připojit se z obou počítačů najednou na net bez toho, aby musel bejt druhej zapnutej. A to samý s tiskárnou.

Provozovat doma PC jako router (pochybuji, ze bys potreboval nejaky fileserver nebo neco podobneho) se docela prodrazi. Pokud pobezi trvale (a to asi ano) muze jeho provoz prijit rocne i na nekolik tisic. Rozhodne jednodussi reseni je koupit router, pri dnesnich cenach se da poridit router s WiFi za mene nez 1 000,- penez a notebook pak bude klidne pripojen bezdratove. Zadny switch nebude potrena, routery maji obvykle 4 ethernetove porty. Problem by mohl byt v modemu, pokud se pamatuji, tak Sagem ma jen USB, takze by ho bylo treba vymenit, ale ostatni uspory to urcite vynahradi.

P.S. Routery se daji poridit i s printserverem, ovsem ne vsechny tiskarny lze pres printserver pripojit. Ovsem mam za to, ze tisk lze resit pripojenim tiskarny k PC a sdilet ji. Pri potrebe tisku je pak ovsem nutne PC zapnout.

Teď už jenom v rychlosti zareaguju, padá mi hlava a du spát, zejtra se vyjádřim snad líp. Kdybych teda musel koupit novej modem, co potřebuju, aby měl/uměl? Ještě sem zapomněl zmínit to hlavní, a to to, že mi jde vlastně o to, abych moch tisknout a připojit se na net bez toho, aby musel bejt druhej počítač zapnutej.

Jinak díky Ti

Vsechny tve problemy by mohlo resit toto: tinyurl.com ...
Neni to sice nejlevnejsi, ale co za to das, se ti za pul roku vrati na elektrice(kdybys chtel "opravdovy" server).

Takže shrnuto, když upustim od toho provozovat síť se serverem, potřebuju co? Novej modem, kterej zvládá co přesně? Router, u kterýho platí stejná otázka, jako u modemu a ještě něco? Případně zařízení, který tohle všechno shrnuje. A zvládne to opravdu i nezávisle sdílet připojení na net? Toť snad poslední ze série mejch blbejch otázek Díky všem zatím zúčastněnejm

Ještě jedna věc, snad už poslední. Hledal sem na webu prodejce, od kterýho zřejmě budu notes kupovat a našel jsem dvě mašinky, chci se zeptat, jestli by mi byly schopný poskytnout to, co potřebuju: www.agen.cz ... a www.agen.cz ...
Děkuju za trpělivost

Ten Asus bude dobrej. Ma i USB na pripojeni tiskarny.

Potřebuješ:

1)Zařízení umožňující přístup do sítě providera, na kterém je z "vnější" strany zakončena síť providera, a z "vnitřní" strany síťové rozhraní kompatibilní se síťovým rozhraním dalšího aktivního prvku v síti (Ethernet).

2) Zařízení, které zajistí spojení vnitřní sítě (LAN) s vnější sít (WAN), a zároveň je oddělí - NAT, routing, případně firewall, DHCP, NTP, DNS či DDNS atd. (router), nejčastěji skrze dvě a více Ethernet rozhraní (jedno pro LAN a jedno pro WAN)

3) Aktivní síťový prvek, který udělá z tvých zařízení fungující síť (switch, Access Point...) s odpovídajícím počtem Ethernet nebo WiFi rozhraní.

4) Klienty s funkčním síťovým rozhraním, v případě metalického spojení také příslušnou kabeláž (patch cordy Cat.5e budou zcela dostačující)

Body 1,2 a 3 lze pořídit jako "3 in 1" = router s integrovaným ADSL modemem (respektive nebo ADSL modem s integrovanou funkčností routeru) a s více LAN porty (s WiFi rozhraním) = pro malou síť je to zřejmě uspokojivé řešení - switchem se dá kdykoliv doplnit.

Tedy:
a) buďto opravdu komplexní řešení
WiFi,
DSL(RJxx) Ethernet (RJ45) Ethernet (RJ45) Ethernet
Síť providera | | | | | | |
----> ----> -----> ----->
| | ----->
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ WAN _ _ _| |_ _ _ _ _ LAN _ _ _ _ _ _ _ _|

b) nebo velmi úsporné řešení
WiFi,
DSL(RJxx) Ethernet (RJ45)
Síť providera | | |
----> ----->
| ----->
_ _ _WAN _ _| |_ _ _ LAN_ _ _|

Samozřejmě je možné i realizovat také různé mezistupně mezi komplexní variantou a úspornou variantou, to už ale záleží jen a pouze na vaší finanční kondici

Pro cílové řešení s osazením konkrétních zařízení a přibližnou cenovou kalkulací mě kontaktujte na e-mail.

Hmmm, tak je mi líto, ale to schéma samozřejmě "nepřežilo" formátování fórem....

O2 nabizi ADSL modemy s routerem a WiFi (4xLAN a WiFi). Takze by zbyl printserver, ale tam je potreba pohlidat, aby byl kompatibilni s tiskarnou nebo spis naopak - ne kazda tiskarna pres printserver funguje.