Sestava z roku 1997

Hledal jsem něco v knihově a vypadl na mě sešit z roku 1997. V něm sposta poznámek a taky návrh PC sestavy - ty ceny tehdá byly fantastické:

motherboard 5.700,-
procesor intel mmx 200Mhz 20.180,-
FDD 3,5'' 690,-
RAM 64MB 14.190,-
HDD 3 GB 10.550,-
grafika 3.770,-
TV karta 3.940,-
case 1.820,-
zdroj 930,-
monitor 17'' 23.730,-
klávesnice 780,-
myš 930,-
zvukovka 5.980,-
repro 2.120,-
CD mechanika 3.460,-
--------------------------
98.770,- celkem

Odpovědi na otázku

Já jsem asi pred rokem nekde narazil na nějaký prospekty z Invexu někdy z první ploviny 90. let a tam byly hotové sestavy s CPU 386 a 486 a cenove to odpovídalo zhruba te Tvé sestave, jeste když si uvědomíš, jaká byla tehdy hodnota tech peněz a jaká je dnes.... Pokrok prostě nezastavíš

dneska mi je 24let a nasel jsem sesit ze zakladky kde sem si psal jakej sem si chtel koupit PC(rok 2000):
AMD K6 450MHz,64MB RAM,GK :ATI rage 4MB,nejakej sound blaster,15'' monitor,HDD 10,5GB , nevim uz jaka deska a mechaniky. Cena 35 000,-

Mit vlastni pocitac byl muj velikej sen,ale stejne mi ho rodice nekoupili.PC sem si koupil az za svoje prachy z brigady v roce 2004.To byl Barthron 2600+,ATI 9600pro 128MB,2*512BM RAM,120GB disk,Asus deska,17''monitor,5.1 genius repro komplet cena 26 000,-

Joo vyvoj a ceny se hodne vyvijeji.

Jeste dodám, že můj otec si ve své dobe (nekdy kolem roku '96-97) koupil supr notas Zenith s procesorem 386, nevím jestli DX nebo SX na nějakých 25MHz, to už taky nevím presne s 8MB RAM a 120MB HDD a 3,5'' floppynou. Pekným displayem co zobrazuje 256 odstínů šedé. Tehdy ten stroj jako nový stál dost pres 100K, otec ho koupil nekde v dražbe ani ne za 20K i s tiskárnou s 9ti hehlickami (boze to byl kravál ). Notas do dnes jede akorád mu poblikává display (nemám to srdce ho vyhodit ). Pak jsem dlouho nic nemel a pak jak sel cas jsem podedil po stýckovi nejaký sumky který se dali používat akorád na psaní ve wordu, byly to nějaký pentia na 133MHz a 500Mhz. A až pred 2.5 rokama jsem si koupil za svý PC, které mám do dnes (P4, 3GHz 512MB RAM, které jsme nedávnou rozšíril na 2GB a onehdy jsem musel vymenit základovku, původní odesla....)

Muj PC z roku 1999
--------------------------------------
AMD K6 III / 450 MHz (kam se hrabali celery)
32 MB Ram (tehdy byl problem s RAMkami obecne, nejaka katastrofa zpusobila ukrutny narust ceny, ale pozdeji jsem dokoupil vic)
Diamon Viper V770 32 MB (proste TNT2) (uzasna grafika asi za 6.000)
HDD 13GB ATA 100
CD Rom TEAC 40x (pozdeji porizena 8x CD RW od HP za cenu cca 8.000 Kc)
SoundBlaster 128
Monitor AOC KLR 15'' (1600x1200x75Hz)
cena tohoto PC byla cca 35.000Kc BEZ DPH a byla to nejvyssi suma kterou jsem kdy do PC investoval. Tahle masina mi slouzila cca 4 roky
cca o rok pozdeji dokoupena jeste TV karta WinFast 2000XP deluxe

Jsem naskenoval a hodil na net časopisy Excalibur, tam jsou i inzeraty atd tam jdou videt krasne ceny u Amigy a Commodore 64, je to palka jak za dnesni dost dobrej herní počítač :) A hlavně že mi pořád nadáváme jak jsou ty hry drahý dneska a o deset let dříve stalí i dva tisíce originál :D
Tady jsou některé z čísel :
č15 : http://download.cz.hellshare.com/cislo-15-p-k.rar/351012...
č16 : http://download.cz.hellshare.com/cislo-16-p-k.rar/351057...
č.47 : http://download.cz.hellshare.com/cislo-47-p-k.rar/351093...

Stojí to za to Retro :)

Můžu napsat, že jsem vzhledem k svému věku a stupni sklerozy zažil opravdu dost. Ale tohle je fakt super - už si to ani nepamatuji. Začínal jsem na Comodoru, Amiga byla "dělo". Přechod z DOSu na Wokna - to byla revolice. Instalace Woken (3.11) z 11 disket tak to byl vrcholný zážitek. Kdysi dávno jsem si pořídil - jako velký Podnikatel - domů PC. Ale účetní psala furt na stroji a počítala výplaty ručně. PC za 120 000.- jí přece nesvěřím. A když jsem potom pořídil i PC do kanclu, tak jsem byl in, i na jednání se zákazníky to mělo - v té době - šílený vliv. Jojo to byly doby !?!?!

Pamatuji počítače ,které vyrábělo ( skládalo ) JZD Slušovice ,uměly o něco málo více než kapesní kalkulačka,monochromatický monitor 31 cm, čb nebo v lepším případě zelený a cena 300 000 Kčs. Plat tehdy byl cca 3000 hrubého ,vedoucí provozu měl 5500 hrubého.

A teď je SWSko prachsprostý velkoobchod s polovinou zaměstnanců na úrovni arogantních volů...

Uvodem,tohle do poradny nepatri,ale na forum ..Ale kdyz uz to tu je taky se pridam.Popravde neni to tak davno co jsem si psal "uzasne" aplikace na didaktiku M s kazetakem snacky aiwa :),a jak jsem zavidel znamemu co mel didaktik kompakt.48 Kb RAM nam vzkutku stacilo ..Jaky pokrok byl prechod na amigu 500+ a s uzasnym 1 MB RAM! Pak nastala vysnena era PC/AT prvni 286tka s 12 Mhz a 2 MB RAM a "velkym" monochromatickym monitorem.A co teprve nastup 32b procesoru ve forme 386tky SX a 33 Mhz.Posleze dva mesice hledanim nejlevnejsiho kooprocesoru (tehda me vysel jenom na 800 kc).486tky byly uzasne stroje a kdyz jsem k nim pridal dalsich 8 MB RAM ..zavideli me vsichni v okoli.Vykon ale nakonec nastoupil v podobe intel PI 133Mhz.I tady jsem si sehnal vykonejsi procesor 166 Mhz s uzasnou MMX technologii.Dalsi uz byly nejake celereny pak durony ,athlony az po soucasnost..Vystridal jsem temer kazdou platformu ,snad krom jablicek.Dnesni mladi uzivatele si nedokazou vazit soucasneho vykonu prumernych pocitacu. Kdyby si zkusili pracovat na jmenovanych strojich ..Mozna by si uvedomili jaky vykon zkutecne maji.Neznamena to ale ze bych nejak tuhle vyvojou eru hanil,,to ne ja jsem si ji prosel a prosel jsem si ji rad :)

Tak, tak, jsou to krásné vzpomínky. Dnes už by to mladým chtělo pomalu vysvětlit, co to je kazeťák Aiwa. Já k ZX používal nějaký východoněmecký. A z 8" disket by dostali šok.

mno aiwa je klasicky kazetak ,,pro neznale..u mikropocitacu byla alternativa ukladani dat magnetofonova paska Disketove mechaniky byly docela drahe a taky se to blbe zhanelo,ostatne jako vse potrebne.Byla to docela sranda.Mno osmipalcove diskety nebyly tak rozsirene,ale stali za to :) .Byla to dobrodruzna doba,dneska je vse za pusinku je to vykonne,ke vdemu se da najit navod nebo literatura.Je doba internetu a proste vse je dneska dost snadne .Driv clovek musel objizdet bazary aby sehnal nejakou tu zajimavou kazetu z programem nebo hrou.Nerikam ze bych to chtel vratit ,,ale znova si to pripomenout by bylo docela pekne :)

A programy se "palily" na dvojceti

A všimli jste si, že Aiwa už není na trhu?

uz radu let ,,ale byla to dost dobra znacka..dobre kopirovala kazety z hrama :)

a cena v roce 2001 http://www.zive.cz/Poradna/Kolik-muzu-dostat... ...

Teda, pokud chcete zameditovat nad tehdejsima cenama, kouknete, co jsem objevil (cenik z roku 1998, by me zajimalo, jestli na mailova adresa jeste funguje a jak by se ten clovek tvaril, kdyby mu ted prisla objednavka treba na ATI All In Wonder do PCI slotu):

http://mujweb.atlas.cz/www/jamar/Cenik.htm...

Sestava z roku 1998 za 220 000 Kč: http://forum.zive.cz/viewtopic.php...