Sestava s alder lake

Ahoj, zkusil bych navázat o diskusi o GK - https://www.zive.cz/poradna/1050ti-4gb-vs-int... Co myslíte o tomhle návrhu? https://www.alza.cz/nakupni-seznamy.htm - případně s 12400F - ale říkám si, že třeba nastane situace kdy se ta inmtegrovaná GK bude hodit? GK si zatím nechám současnou 1050Ti 4GB

Odpovědi na otázku

ja si myslim, ze OK, len zamna by som bral dosku asus a nie GB

Já vybíral mezi těmito a rozhodly konektory - wifi ani bt nepotřebuju, víc sata a usb se hodí

https://www.alza.cz/porovnani.htm - pardon - nějak mi to vypadlo

napr. pre mna je dolezity opticky vystup na zvuk, sata staci keby to malo 1. Mas tam predsa M2 sloty, naco by ti bolo sata... teda na pripojenie stareho SSD aby si stiahol data ti staci 1 slot. Giga neviem aky soft ma na ovladanie vrtul, asus ma AI suite a som snim spokojny uz vyse >17 rokov. Predtym som bral MSI, ale v dobach KT* a nforce2 sa kazili, tak som presiel na asus

Ted mám SATA disky asi 4 + občas použiju i DVD mechaniku - i když je to už hodně retro :) a gigabite mám taky už asi 10 let a problém 0 - ani o ní nevím

nj, disky mam v NASe, v PC len SSD

Osobně by šel cestou 12400F + B660 desku a za ušetřené 3-4 tisíce vymyslel něco smysluplnějšího.

Dík moc, kouknu na to

Třeba tohle? https://www.alza.cz/wd-black-sn850-nvme-1tb-d... Jaký bude asi rozdíl v procesorovém výkonu? Myslíte, ze to bude hodne znát? (Rozdíl mezi B660 s 12400F a tou vyšší radou?

testy 12600 este niesu, 12600k boli prvy den ked vysiel gen12. Tak si kukni, bez K to bude mat nizsie turba, ale urcite to bude vykonnejsie ako 12400.

Ale tohle mě úplně nenadchlo - http://www.ddworld.cz/aktuality/procesory-cpu/p... - je to sice z listopadu, ale to zase tak dlouho není

A ty už jsi u oDDborníka někdy četl něco pozitivního o Intelu nebo Nvidii? Tam se lidi chodí jen smát, jakej je to zamindrákovanej blbec.

je silne nestranny, ale urcite nie blbec. "K" procesory 12tej generacie su nezmysel, celkovo sa malych jadier treba rychlo zbavit, bol to krok vedla.

som to blbo napisal, este mi to nemysli, nedopil som kavu. Chcel som napisat, ze nadrza AMD, ale vyzna sa.

Já to pochopil - za mě dobrý

Ano, přehled má, ale místo toho, aby objektivně informoval, jen kope za AMD, placá o tom, jak je objektivní a banuje více, než Okamura, protože lidi, co take mají přehled a jsou schopni mu jeho "souvislosti" vyvrátit argumenty, nejsou na jeho webu vítáni.

Je to blb. Pro něj je vše, co neudělalo AMD špatně. Takže když se náhodou někdy trefí není to tím, že je geniální.Jeho kilometry dlouhé články plně "souvislostí", kterými ohýbání realitu tak, aby za všech okolností bylo AMD super, je fakt k smíchu. Teď to jen není tak moc znát, protože AMD je na tom lépe a grafiky nejsou. Ale stačí si najít články z doby, kdy obhajoval 5 let starý FX, kde ta debilita z článků přímo stříká.

tak ja tam mam permban od 2012 ked som silne kritizoval FX buldozer :) ale vedomosti o HW ma.

Já mu kdysi pod článek, který byl jen o tom, jaký je Obr idiot*, že napsal nějakou hovadinu na pctuningu, zkopíroval jeho blábol, co má (nebo měl) na konci každého článku: "Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora." Bum a měl jsem ho také. *Mimochodem to je velmi podobný případ, jen v opačných barvách. Ale ten alespoň dokázal uznat, že se Ryzen povedl.

Opravdu? Ale s určitým "ale". Jen už nepíše, že CPU od AMD a GK od ATi nekupují jen socky a chudí studentíci, což psal ještě v době, kdy AMD vydal K7.

K7 (duron) bol daleko lepsi ako pentium4 resp. durony boli konkurencia k celeronom, athlony k P3 a P4. Este do 1000ky P3 to islo OK, ale po prichode pentium4 isiel intel do megasraciek. Opravili to az v notebookoch prichodom pentiumM a potom z mobilneho CPU spravili desktopovy Core2duo. Naozajstna nadvlada ale zacala az prichodom coreI, ked dali radic pamati do procesora a AMD v tom case vydalo downgrade FX.

Tak jistě že tam nějaké to ALE měl, to by nebyl Obr. A mám dokonce pocit, že to byla cena, protože Ryzen 5000 byl dražší než Intel, což je vtipné, že to vadilo zrovna jemu.

Když začínal, tak vypadal celkem normálně. Teď je jako jeho protiklad na pctuzingu.

Blb to rozhodně není, kdyby byl, tak o něm tady nikdo nic neví. Myslím že jeho novínkářský přístup - kontroverzní - je skvělý marketing. Nikdo ho nečte, nezajímá, ale všichni ho znají a dokonce znají jeho práci :)

Neřešil jsem nový počítač X let, tak jsem mimo a hledám

ak by si isiel cestou 12400/f, tak je vykonovo rovnaky ako 5600x. Avsak doska+CPU je lacnejsia na strane intelu. Moj nazor je, ze ak to chces v buducnosti upgradovat, tak chod radsej do AMD, ak to nechces upgradovat, a predas/vyhodis to ked pride jeho cas, tak chod do intelu.

Spis se mi libi ta 12600

12600 je poměrně hloupá. Když už, tak 12500 a k tomu B660 desku, nějakou levnější. Z důvodu poměrně drahých desek a to i těch B660 není Alderlake zrovna platforma pro budget PC. Já myslím, že ta CPU smysl mají, ale spíše prostě až v těch vyšších finančních částkách.

https://www.alza.cz/asus-tuf-gaming-b660m-plu... toto uz nieje az tak drahe, pojdu v tom gen4 NVMe, ma DP, HDMI, WIFI, optiku na zvuk, 2,5GBit sietovku

to už je jen o 2000 níž, než byl můj košík - to už je skoro jedno https://www.alza.cz/Order1.htm

za 2000 mas 16GB Ram alebo 2/3 NH-D15

Když ti na 2000Kč nezáleží, tak si do svého košíku dej rovnou 12600K. To rozhodně má k té Z690 daleko větší smysl.A jen tak mimochodem, co máš za chladič? Je kompatibilní s Alderlake? O box chladiči bych vůbec neuvažoval. A co máš v současnosti za zdroj? Je nesmysl dávat takto drahé komponenty na nějaký 6let starý lowend (příklad, nevím, co máš).

Nezáleží ne - jen jsem si dal rozpočet na tyhle 3 věci 15 000 bez daně a zatím v něm v pohodě jsem. Takže se teď snažím vybrat do teto ceny. S radosti do ni přidám i něco navíc, ale jsem s ni už smířeny

Pak doresim ostatní, ale potrebuju se aspoň trochu zorientovat

A co upgraduje třeba za 5 let na AMD? Starý AMD procesor?Pokud neplánuje upgrade v následujících 2-3 letech tak nemá smysl řešit otázku toho že v budoucnu bude upgradovat. Teď dá zbytečně víc za něco co časem stejně nevyužije.

Klidně, ale nechápu ty RAM. AlderLake umí jen max 3200MHz. Takže vezmi nejlevnější 3200MHz s CL16, nebo CL nižším.To SSD je super, nic proti němu. Ale kdyby jsi chtěl ušetřit, tak lze vzít klidně i levnější. Pokud by to PC bylo jen na běžnou práci a hry, tak rozdíl nepoznáš.

Ty paměti mi tady někdo doporučil a omezení u alder na 3200 jsem si nikde nevšiml - nemám je nijak načtené. Co se týká ssd - na pc si občas (kdyz mě k němu mladý pustí) hraju s videama z gopro a sem tam s virtuálním něčím - tak jsem se ho snažil vybrat spis lepší

Klidně ten disk nech, je super. Jak jsem psal, nic proti. Pokud ty RAM někdo doporučil, tak asi spíše pro AMD. AMD nemá omezené taktování na pamětech. Intel ano. Nicméně 3200MHz CL16 vs 3600MHz CL18 je skoro to samé. Změnou tedy o nic nepřijdeš, jen pár stovek možná ušetříš.

Jaký muže být rozdíl mezi 3600 / 18-22-22 a 3200 / 16-18-18? Vyjdou na korunu stejně

Rozdíl je přesně ten, který jsi napsal. V aplikacích které dobře reagují na frekvenci bude lepší jedna v těch, které reagují na časování zase druhá. Ve výsledku je to celkem fuk, rozdíl se ti ukáže možná v nějakém benchmarku, sám to nepoznáš.Ale protože AlderLake je max 3200, tak prostě vezmi 3200 a k tomu co nejlepší časování.

ještě bych měl doplnění dotazu prosím - vezmu radši ještě zdroj - co byste teď doporučili?

Pokud chceš i rezervu do budoucna, pro slušnou grafiku, tak něco jako:https://www.alza.cz/corsair-rm750x-2021-d6489...

ak sa potvrdia "predpovede" o novej generacie nvidia (ale ja amd), tak ten 750rmx bude LTT :)

to je něco kolem Linus tech tips? jinak ten zdroj se mi líbí. Díky za tip.

dělal jsem si trochu prdel - sorry

Nějak nepředpokládám, že by takové CPU pároval s highend grafikou očekávané řady 4000. Spíše nějakou střední třídu. Ale uvidíme, co bude.

to máš naprostou pravdu - těším se na okamžik, kdy mi bude stačit integrovaná...