Server pro malou firmu

Čaute hoši,potřebujem do malé firmy server, na kterém:- poběží 2-3 aplikace- chcem ukládat datově nenáročné soubory- bude připojeno max 5 uživatelů (klientů)Stačí koupit klasické pc s větším diskem? https://www.czc.cz/hal3000-elitework-119-cer... Jak byste to případně řešili Vy? Díkec za radu,Karlos.

Odpovědi na otázku

Pokud nemáš čas se o to starat a piplat to, tak bych radši koupil nějaké hotové řešení, např. od Synology.

co su tie aplikacie? Na ulozisko je najidealnejsie synology, ked ale potrebujes nejake uctovnictvo, sklad... tak sa servru nevyhnes. Mozes ist 2 cestami, bud nejaky pekny dell s NBD alebo skladany PC - tam je zaklad kvalitna doska, takze pod 200€/5000czk len doska by som nesiel

Pro firmu?Malý server (ECC RAM, ILO/IRMC, rychlé disky v RAID). UPSku. NAS s druhým RAID (velké, pomalé disky) na zálohování. SW: free Hypervisor ESXi (stačí zaregistrovat), licenci windows použít na dva Win virtuální stroje, na zálohování free Nakivo (linuxová virtuálka) která umí zálohovat 2 virtuály.Jsou dva druhy uživatelů, ti co zálohují a ti co ještě nepřišli. A pro firmu může být ztráta dat opravdu drahá.

ps: ...nepřišli O DATA!

Sú aj takí, čo o dáta prišli, ale nepoučili sa. Žiaľ.

Taky se říká, že zálohují jen zbabělci

No, u elektrikářů prý někteří říkali, že zkoušečku používají také zbabělci. Potvrdit ti to ale nemůžu, protože jsou všichni po smrti a nemůžu se jich zeptat.

Prej zkoušečku . To je úplně jinak. "Proud si vypínají jen zbabělci, hrdinové pracují pod napětím !!!"

souhlas s tou HW i SW výbavou, až teda na ten backup. Nemám rád backupy, které jsou v jednom stroji s původními daty. Ideálem je je mít geograficky jinde (jiná pobočka, nebo třeba placené úložiště, když není na HW)Jen dodám, že jsem znal firmy, které položila neexistence záloh - najednou nevěděli co komu dodali, co ne, co mají skladem, co ne, co je na cestě od dodavatelů, co ne, nakonec ztratili zákazníky a to byl jejich konec. A přitom stačilo postavit zálohu aspoň na OneDrivu. Netvrdím, že je to geniální řešení, ale při jejich velikosti ERP databáze by je to zachránilo.

V tom je výhoda zálohování na NAS, dá se umístit do jiné kanceláře, do jiné budovy, nebo do jiné lokality (jen musí být dost rychlé spojení pro přenos dat).Na NASu jde rozběhnout i mailový server, nenáročný web a další služby, ale to už je na zvážení.

aplikace jakého typu?5 uživatelů lokálně, nebo i se vzdáleným přístupem?Linux, nebo Windows server?

- vše windows- uživatelé pouze lokálně- nenáročný aplikace, které slouží převážně pro tvorbu formulářu atp.

a tie app sa nedaju pouzivat lokalne na PC a synchronizovat na jednotlive PC ? Lebo potom nepotrebujes vobec win pocitac a staci ti to synology

Bohužel ne.

Tuším že tu nikdo nemáme křišťálovou kouli, abychom věděli jak náročné aplikace to budou. A především, jak dlouho bude firma žít, když ten server umře ? Nebo jak dlouho tam pak budeš zaměstnán ? Byť je to malá firma, šel bych do nějakého profesionálního řešení s NBD servisem, osobně bych volil Dell.

Mezi řádky je zřejmé, že je to nejspíše "firma", kde asi moc nepadá v úvahu utrácet za IT.

Já mezi řádky nic nevidím, ale někdo (majitel ?) musí udělat "politické" rozhodnutí, taky třeba jako koupíme radši 2 levná PC, druhé jako zálohu než servisovaný server. Tohle je v jejich kompetenci, já jen můžu říct jak bych to řešil kdybych měl takový úkol.

Ještě upřesním..- vše windows- nenáročné aplikace- přístup pouze lokální- server potřebujem hlavně proto, aby tentýž sw mohlo používat více uživatelů současně - záloha dat cca 50-200 GB

co znamena "tentýž sw mohlo používat více uživatelů současně" budes pouzivat terminal server? Budes tam mat len "data" a pripajat sa z pocitacov na windows zdielanie? Nazov aplikacie/aplikacii?

uvediem priklad.. Pohoda ma na 1 pocitaci (volaj ho server) databazu a zakladnu instalaciu. Na klientskych pocitacoch - ty mas 5 mas len instalaciu a data berie z tej databazy. Takto to budes mat?

Hej, přesně takhle.

kks a to co tam mas gay zoznamku alebo preco nechces povedat nazov softu?

kludne to mozes prevadzkovat na jednom z tych 5 PC, prikupit aspon 2bay synology na data, + staci 1bay synology na zalohy idealne mimo firmu cez internet, alebo aspon najdalej ako sa da od toho prveho.

To by bylo zrejme vubec nejlepsi. SW jsou dilenske, jeden je AZsoft, druhy si z hlavy nevzpomenu.https://www.azsoft.sk/

ak si napr. platite office365, tak tam je dostatok miesta pre zalohu a nemusis kupovat ani to druhe NAs.. Existuju aj cloudy zadarmo (osobne by som tam data nedaval) alebo aj priamo od synology si moze kupit cloud.. Vsetko je otazka premyslenia si dopredu a porovnania cien a priorit.

Tu velikos zaloh vis na jisto? Ja jen, ze doma zalohuju pocitace a notebooky (13 kusu, jen system, konfigurace, atp. - data jsou rovnou na serveru) a i tak maji zalohy 1.4TB a to tam nemam ani verzovani souboru. Takze se mi moc nechce verit 200GB u 5 pocitacu, o samotnem serveru ani nemluve...

Podstatne je co tam ma bezet a na jakem OS - takovy Windows Server, par RDP licenci a treba MS SQL ti udela takovej vitr v penezence, ze te cena za HW nebude trapit.V zasade to muze byt i uplne obycejny pocitac, pokud nevyzadujes funkce a sluzby dostupne u serverovych reseni (support, zaruky typu NBD [ale ty realne ne vzdy funguji tak jak se prezentuji], IPMI a proprietarni verze tehoz, atd.)

Na to ti stačí stará šunka, tak povediac z odpadu. Vo firme som v minulosti používal pre viac ako 120 užívateľov Pentium III 1.3 GHz, 1 GB RAM, 512 GB HDD a v pohode to stačilo. Bežalo tam o niečo viac toho ako chceš ty.

když mluvíš o Windows serveru, díval ses, kolik stojí licence? Normální desktop Windows takhle použít nemůžeš a ve firmě si na licence musíš dávat fakt bacha.V mém okolí firmy na serverech v drtivé většině používají Debian, krom větší bezpečnosti je to taky zadarmo.

pre 5 uzivatelov mozes kludne pouzit normalny win pro, nebudes tam mat kopec sluzieb co mas na server, ale ak ti ich betreba, tak staci winpro

mám dojem, že serverové použití bylo v licenčních podmínkách desktop Windows výslovně zakázané. Na tohle bych si ve firmě dával sakra bacha.

Zni to nejsnadneji a nejlevneji. Projedu net a zjistim, co a jak.