Server nebo router?

Řeším problém s připojením více domácích PC + občas notebook do kabelové sítě. Provozovatel si hlídá MAC adresu a doporučil mi použít domácí server.Nemám zkušenost se sití,ale domnívám se,že elegantnějším řešením (a také levnějším) by byl router.O něm se však provozovatel vůbec nezmínil.Nemůžu se také vyznat v nabídkách prodejců síťového příslušenství,kde sice nabízí routery, ale jen s připojením k modemu nebo širokopásmovému internetu:"Router kombinovaný se 4-portovým switchem a print serverem, představuje kompletní řešení sdílení širokopásmového internetového připojení v menší firmě nebo domácí síti. Obsahuje RJ-45 port pro připojení ADSL linky nebo kabelového modemu, 4 porty 10/100 Mbit/s pro připojení klientských stanic a paralelní port DB-25 pro tiskárnu. Podporuje i pokročilé funkce...." a nebo je důležitý ten konektor RJ-45,kterým jsem i já připojen k síti? Mohu použít takový router pro připojení k síti? Řešil jste někdo podobný problém? Předem díky za případné rady.

Odpovědi na otázku

kup si OvisLink eLive IP3047 je to za pakatel.

Jo, taky jsem do něj šel Dá se na něm naklonovat MAC adresa, jakou mají v evidenci u poskytovatele.

Řešil, jen bych to nepovažoval za problém. S routerem máte pravdu, takovýto vyhovuje. Pokud neumožňuje tzv. klonování mac, budete si ji muset nejprve přeregistrovat u svého providera na mac adresu routeru. Pak už to nepředstavuje žádný problém, základní nastavení zvládnete (stačí mít v routeru zapnuté DHCP).

Ahoj, před časem jsem řešil podobný problém. Server jsem zavrhl, protože by musel jeden počitač běžět aby mohli ostatní na internet. Nakonec jsem použil bezdrátový router BENQ AWL 700. Každý routr se chová pro venkovní síť jako jeden počítač, tak že provozovatel vidí stále jednu MAC adresu. Ostatní PC v síti nevidí. To je důvod proč jsem použil router . Samozřejmě nabídek na trhu je víc a i lepší. Možná uděláš nejlíp když se poradíš v prodejně kde budeš podobný hardwer nakupovat. Osobní jednání je vždy nejlepší. Jinak co budu moct tak poradím, nejsem sice profík, ale vím jak mě každá maličkost pomohla  (tím díky všem tady co mi nedávno přispěli)

Právě,že jsem pořádnou radu nedostal ani od provozovatele sítě, ani v prodejně s hardwarem, zkouším to tady. Provozovatel má dokonce svojí prodejnu a tak jsem šel nakoupit nejdříve k němu(četl jsem články na internetu a tak jsem něco málo o tom věděl)a také,že mi určitě poradí.Pani v prodejně mi připadala,že o něčem podobném nikdy neslyšela a nechala si zavolat někoho z kanceláří.Dorazil mladík,který sice hned tvrdil,že není "síťař",ale že určitě budu potřebovat server a router se na to nehodí.Zkoušel jsem ještě jednu HW prodejnu a tam jsem také nepochodil.Na netu je informací spousta, jen jsem se chtěl ujistit, zda to chápu dobře.Myslím,že se tady toho dozvím více,než ve většině prodejen.Bezdrát jsem zavrhnul,protože už mám od každého počítače natažený kabel k hlavní zásuvce.Wi-Fi má pouze notebook a byla by to další investice navíc.Chci do routeru investovat max 2tis.Potřebuji mít router zároveň jako print server a to jsem koukal,že má téměř každý.Jenom je nevýhoda,že mají buď paralelní, nebo USB výstup - ne oba najednou. Momentálně mám tiskárnu s paralelním portem a uvažuji o laserové,která bude mít určitě USB.Raději budu myslet na budoucnost a půjdu do USB.Díky všem za každou, i drobnou radu.Všechny potěší.

Podpora USB tiskáren je ovšem mizerná a ne každá potom běží! (je třeba sledovat seznam podporovaných tiskáren).Pokud máte wifi notebook, byl by hřích nepořídit router i s vestavěným wifi (je třeba potom ale nastavit zabezpečení).Doporučil bych si trochu připlatit a vzít tuto osvědčenou mašinku:http://www.cybex.cz/Produkt.aspx

Sezen si nejakej router - viz. ovislink WMU-9000 VPN(snad sem se nesekl) ap. www.ovislink.com.twDoporucuji

www.czechcomputer.cz SMC 7004VBR Barricade, 4x 10/100 Switch, Firewall.Dobry a levny router.Tisk na USB bez problemu.

Kolik tiskáren jste zkoušel? :)

Pořídil jsem SMC2804WBRP-G s print serverem. Tisk na připojenou Canon i550 nejde vůbec provozovat. Tiskárna pracuje dobře jen na USB 2.0, připojená do PC s USB 1.1 se mi nepodařilo vytisknout obrázek na celou A4. Tisk skončil po 5 cm a byl nutný restart tiskárny. ROuter má jen USB 1.1 a to je pro mou tiskárnu nedostačující. Určitě doporučuji WiFi, nutno se podívat na možnosti zabezpečení na routeru, WEP je slabé, chce to minimálně WPA, a ještě je nutno, aby WPA podporovala i druhá strana. Je třeba dát pozor, co umí integrované WiFi v notebooku, nebo dokupovaná PCMCIA karta.

Nastav si MAC adresu jak potrebujes pomoci teto utilitky:http://www.klcconsulting.net/smac/