» Poradna » Ostatní

Seřazení slov - prosím co maptří do fV a do fH

Zjistil jsem, že na internetu je o monitorech spoustu informací, ale narazil jsem na velký problém, každý měl to trochu jinak popsaný, stzejné slovo, ale s jiným významem. Chci zařadit která slova která patří do Horizontální a která do vertikální frekvence. Frekvencím se může říkat i:bodová f., řádková f., snímková f., obnovovací f., obrazová f., vodorovné zobrazení

Odpovědi na otázku

No, asi se to da odhadnout z tech hodnot.Doufam, ze to ted neobratim nebo uplne nepopletu, ale tipnul bych si, ze: snimkova, obnovovaci, obrazova a fV bude jedno a to same - pocet obrazu za vterinu (tak od 60 do 150 Hz pro bezne monitory CRT).Radkova, fH a mozna to vodorovne zobrazeni - pocet vykreselnych radku za vterinu (fV * pocet radku, takze asi od 30 kHz do 150 kHz?).Bodova, sirka pasma - pocet bodu za vterinu? Tzn. fV*rozliseni_x*rozliseni_y*(jedna a kousek), takze asi od 30 MHz vys?

Díky, dík i za to co jsi vysvětloval dál, htěl jsem se na to i pozdějc zeptat.Je toto správně ? hlavně počty.Vertikální frekvence ( snímková, obnovovací, obrazová) – počet obrazů za sekundu Hz Horizontální frekvence ( vodorovné zobrazení, řádková) - počet vykreslených řádků za vteřinu kHz  Tohle mi vůbc nevychází (= fV*počet řádků)   Bodová šířka pásma (taktovací frekvence) (= fV*rozlišení x*rozlišení y*1,25) Co je to ten *(jeden a kousek) ? co to je i za jednotku ? Příklad: Bodová šířka pásma ? monitor s1800x1350 / 75 Hz  1800*1350 = 2 430 000*75=182 250 000*.... = mělo by vyjít přibližně 230MHz Dík předem

šířka pásma odhaduju asi počet bodů (=řádky x sloupce) x počet bitů barev x počet snímkůale nechce se mi to ověřovat, třeba je to blbost

no a vertikální (běžně v kHz) = snímková x počet řádků x 1.1 (10% navíc pro zpětné běhy paprsku)

Dík za pomoc, buď je to blbost, nebo počítám špatně. Prostě nevychází

v sirke pasma sa neuvazuje nic s farbou ak sa prenasa analogovo a oddelene RGB (VGA signal je analogovy a ma oddelene RGB). Takze ak ratas sirku pasme pre VGA signal tak to je:( pocet riadkov * pocet bodov na riadok * snimkova frekvencia * priblizne 1,05 * 1,05 ) / 2Na konci to delim 2 lebo na jednu sinusovku analog. signalu musia byt minimalne 2 pixely - jeden cierny a druhy biely.

... samozrejme to co som zratal je minimalna sirka pasma aby si preniesol pozadovanu informaciu. Ak je monitor schopny az 230MHz a min. frekv. pasmo pre tvoje rozlisenie je 100MHz tak vies ze signal bude "pravouhlejsi" t.j. kvalitnejsi, aj ked tu kvalitu postrehnes len na osciloskope...

Tohle mi vůbc nevychází (= fV*počet řádků)Kdybys mel zobrazeni 800*600 pri 100 Hz, tak: fV = 100 Hz fH = fV * 600 * (taky_jedna_a_kousek) = (mozna tak priblizne) 100 * 600 * 1,2 = 72 kHz sirka pasma = fV * 800 * 600 * (jedna_a_kousek) = (priblizne) 100 * 800 * 600 * 1,4 = 67,2 MHzTo "jedna_a_kousek" zohlednuje prodlevy mezi obrazy (tezko rict, kolik to je presne), paprsek, jak vykresli posledni radek, tak nezacne hned vykreslovat dalsi prvni radek, ale chvili se presouva, dochazi zrejme k nejake synchronizaci apod.A tvuj priklad 1800*1350 = 2 430 000*75=182 250 000* ... kdyz pridas tech 1,2 az 1,4, dostanes 219 - 255 MHz, tak to vlastne na tech 230 docela sedi, ne?

Co znamená přesně ta hodnota 1,2 a 1,4 ?

tu 1 + 0,2 +0,2  = proto jsi vzal 1,4 myslím. Ale přesně co to znamená to 1,2 nevim, spíš kvůli čemu to tam je.

A co ti na tom "nevychadza" ???To jedna_a_kusok je menej, ratal by som 5% (teda jedna_a_kusok = 1,05). Ano je to kvoli presunu paprsku ktory zaberie nejaky cas.

DíkyJen to zapoakuju:fH ?fV*počet řádk*1 a kousek75*1350*1,1344   = 111 kHz  (+-)  tohle jsem pohopil, to vim šířka pásma, když se to vezme šířka pásma je to samí jako fV, neboť zjišťuji maximální fV pro nejnižší rozlišení75Hz*1800*1350 = 18 250 000 * 1,1344 * 1,1344   vychází    ještě desetinky, tohle vychází   Prodleva je, neboť: po vykreslení posledního řádku, nezačne hned vykreslovat první řádek, chvíli se přesouvá, dochází k synchronizaci- což je ten kousek 1,1344 Pokud by jmse 75Hz*1800*1350 = 18 250 000 * 1,1344 * 1,1344     kdybych  vydělili ještě :2, dostanu sinusovku na 2 pixely, kde jeden bude černý a druhý bílí.Je to OK ?

Beru zpět: šířka pásma, není vůbec to samí jako fV. Plácl jsem blbostuvědomil jsem si, že 230MHz, není Hz

 zas zblb. Ale asi víte co tím myslím.

http://www.monitorworld.com/faq_pages/q29_page.htmlht... jo, barva tam není, ta je daná úrovní signálu ne jak často se střídá